Մի խումբ ամերիկյան բանկեր աշխատում են Արգենտինային 20 միլիարդ դոլարի վարկի համար որոշակի երաշխիք ստանալու ուղղությամբ։ Այս մասին հաղորդում է The Wall Street Journal-ը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին։
Ըստ նրա տեղեկությունների, JPMorgan Chase-ը, Bank of America-ն և Goldman Sachs-ը «ամեն կերպ փորձում են ձևակերպել Արգենտինայի համար նախատեսված վարկը՝ խուսափելով գրեթե սնանկացած հարավամերիկյան երկրի «կարթին ընկնելուց»»։
Պարբերականը նշում է, որ բանկային վարկը ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և նրա վարչակազմի՝ Արգենտինայի առաջնորդ Խավիեր Մայլիի կառավարությանը ֆինանսական աջակցություն տրամադրելու ծրագրի մի մասն է։ Այս ծրագիրը ներառում է 20 միլիարդ դոլարի արժութային սվոփ և մասնավոր ֆինանսական հաստատություններից նմանատիպ գումարի վարկ։ Ամերիկյան բանկերը սպասում են ֆինանսների նախարարության ուղեցույցներին այն մասին, թե ինչ երաշխիքներ կարող են տրամադրել Արգենտինան կամ Վաշինգտոնը։
Ավելի վաղ Միլեյը հայտարարել էր, որ երկրի կառավարությունը ԱՄՆ-ի հետ քննարկում է ֆինանսական օգնության հնարավոր ձևերը՝ պարտքերը մարելու համար։ Հոկտեմբերի 9-ին ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը հայտարարել է Արգենտինայի արժութային շուկայում ինտերվենցիա իրականացնելու մասին։

A group of U.S. banks is reportedly working to secure certain guarantees for a $20 billion loan to Argentina, according to The Wall Street Journal, citing sources.
JPMorgan Chase, Bank of America, and Goldman Sachs are said to be “doing everything possible to structure the loan for Argentina while avoiding a fallout from the nearly bankrupt South American country.”
The newspaper notes that the loan is part of a broader plan by U.S. President Donald Trump and his administration to provide financial support to Argentine President Javier Milei’s government. The plan includes a $20 billion currency swap and similar loans from private financial institutions. U.S. banks are awaiting guidance from the Treasury Department regarding what guarantees can be provided by either Argentina or the U.S.
Earlier, President Milei stated that his government is discussing possible forms of financial aid with the U.S. to help service its debts. On October 9, U.S. Treasury Secretary Scott Bessent announced that Washington would intervene in Argentina’s currency market.