Հոկտեմբերի 22-ին Իտալիայում Հայաստանի դեսպան Վլադիմիր Կարապետյանը և Իտալիայում Ադրբեջանի դեսպան Ռաշադ Ասլանովը մասնակցեցին Festival della Diplomazia ակումբի ղեկավար Ջորջո Բարտոլոմուչչիի հրավերով անցկացված «Խաղաղությունը հնարավոր է» քննարկմանը, որին ներկա էին Իտալիայի տարբեր համալսարանների շուրջ 150 գիտական աշխատողներ և ուսանողներ: Այս մասին NEWS.am–ին  տեղեկացնում են Իտալիայում ՀՀ դեսպանությունից:
Քննարկման մոդերատորն էր Հռոմի քաղաքապետի դիվանագիտական խորհրդական Ֆաբիո Սոկոլովիչը:
Հայաստանի դեսպանը, ներկայացնելով տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման ուղղությամբ Հայաստանի վարչապետի և ԱԳ նախարարի կողմից արված աշխատանքը, կարևորելով օգոստոսին Վաշինգտոնում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, ընդգծեց վաշինգտոնյան փաստաթղթերի նշանակությունը: Անդրադառնալով խաղաղության հաստատման ուղղությամբ ՀՀ վարչապետ Փաշինյանի գործադրած ջանքերին՝ դեսպանը, մասնավորապես մեջբերեց վարչապետի ուղերձի հետևյալ հատվածը.
«Ադրբեջանի նախագահի հետ ընդունեցինք նաև անցյալի հակամարտությամբ չկանխորոշված, Միավորված ազգերի կազմակերպության կանոնադրությանն ու 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրին համապատասխան պայծառ ապագայի ուղի նախանշելու անհրաժեշտությունը։ Հռչակեցինք, որ մարդկային անասելի տառապանքներ պատճառած հակամարտությունից հետո մեր ժողովուրդների համար վերջապես ստեղծվել են բարիդրացիական հարաբերություններ սկսելու պայմաններ՝ հիմնված միջազգային սահմանների անքակտելիության և տարածքներ ձեռք բերելու նպատակով ուժի կիրառման անթույլատրելիության սկզբունքների վրա։ Այս իրողությունը, որը ենթակա չէ և երբեք չպետք է ենթակա լինի վերանայման, ճանապարհ է հարթում մեր երկու ժողովուրդների միջև թշնամանքի էջը փակելու համար։ Մենք վճռականորեն մերժում և բացառում ենք վրեժխնդրության ցանկացած փորձ ներկայում և ապագայում»:
Խոսելով Հայաստանով տարանցիկ ճանապարհի մասին՝ դեսպանը հատուկ նշեց դրա գործունեության՝ ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, իրավազորության, հավասարության համաձայնեցված սկզբունքները:
Հայաստանի և Ադրբեջանի դեսպանները նաև կարևորեցին ԱՄՆ նախագահ Դ. Թրամփի առանձնահատուկ դերակատարությունը տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման գործում:

On October 22, Armenian Ambassador to Italy Vladimir Karapetyan and Azerbaijani Ambassador to Italy Rashad Aslanov took part in the “Peace is Possible” discussion at the invitation of Giorgio Bartolomucci, head of the Festival della Diplomazia club. Around 150 scholars and students from various Italian universities attended the event, the Armenian Embassy in Italy told NEWS.am.
The discussion was moderated by Fabio Sokolovich, diplomatic advisor to the Mayor of Rome.
The Armenian ambassador, presenting Armenia’s efforts to establish peace in the region undertaken by the Prime Minister and the Minister of Foreign Affairs, highlighted the significance of the agreements reached in Washington in August. Addressing the Prime Minister’s efforts to establish peace, the ambassador quoted a section from his message:
"With the President of Azerbaijan, we also recognized the necessity of outlining a bright future not predetermined by past conflicts, in accordance with the UN Charter and the 1991 Alma-Ata Declaration. We declared that, after a conflict that caused unimaginable human suffering, conditions have finally been created for our peoples to establish friendly relations based on the principles of the inviolability of international borders and the inadmissibility of the use of force to acquire territory. This reality, which should never be revised, paves the way to close the chapter of enmity between our two peoples. We firmly reject and exclude any attempt at revenge now and in the future."
Speaking about the transit route through Armenia, the ambassador emphasized that its operation must adhere to agreed principles of sovereignty, territorial integrity, legality, and equality.
Both the Armenian and Azerbaijani ambassadors also underscored the special role of U.S. President D. Trump in promoting peace in the region.