ՄԱԿ ԳԱ 80-րդ նստաշրջանի Չորրորդ կոմիտեի «Աջակցություն ականազերծման գործողություններում» օրակարգային կետի ընդհանուր քննարկման շրջանակներում Հայաստանի պատվիրակությունն ընդգծել է ականազերծման մարդասիրական բնույթը և Հայաստանի հաստատակամ հանձնառությունը մարդասիրական նորմերին և սկզբունքներին: Այս մասին հայտնում է ՄԱԿ-ում ՀՀ ներկայացուցչությունը:
«Մեծապես կարևորելով ականազերծման գործողություններում աջակցության ցուցաբերումը և վերահաստատելով հակահետևակային ականների և այլ պայթունավտանգ զինատեսակների հումանիտար հետևանքների հասցեագրմանը միտված միջազգային ջանքերին Հայաստանի հանձնառությունը՝ Հայաստանի Հանրապետությունը հետևողականորեն նշանակալի ներդրում է ունեցել հակամարտային գոտիներում հիշատակված նպատակների համընդգրկուն իրականացման գործում։
Հայաստանի հաստատակամ հանձնառությունը մարդասիրական սկզբունքներին փաստվել է 2019-2024թթ. Սիրիայի Հալեպ քաղաքում մարդասիրական առաքելությանը մասնակցությամբ, որտեղ հայ մասնագետները աջակցում էին ականների հայտնաբերման և վնասազերծման միջազգային գործողություններին։ Ի թիվս այլնի, մարդկային տառապանքների կանխարգելման և անվտանգության ապահովման համատեքստում ընդգծվեց անկեղծ և ապաքաղաքականացված փոխգործակցության կարևորությունը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։

During the general debate on the agenda item “Assistance in Mine Action” at the Fourth Committee of the 80th UN General Assembly, Armenia’s delegation emphasized the humanitarian nature of de-mining activities and Armenia’s steadfast commitment to humanitarian norms and principles, the Permanent Mission of Armenia to the UN reported.
“Valuing support for de-mining operations and reaffirming its commitment to international efforts addressing the humanitarian consequences of anti-personnel mines and other explosive devices, Armenia has consistently made significant contributions to the comprehensive implementation of these objectives in conflict-affected areas.
Armenia’s firm dedication to humanitarian principles was demonstrated through participation in the 2019–2024 humanitarian mission in Aleppo, Syria, where Armenian specialists supported international efforts in mine detection and clearance. Among other aspects, the importance of sincere and apolitical cooperation in preventing human suffering and ensuring safety was highlighted,” the statement reads.