ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը չի սատարել Վենեսուելայի ընդդիմադիր գործիչ Մարիա Կորինա Մաչադոյի թեկնածությունը Վենեսուելայի նոր նախագահի պաշտոնում, քանի որ նա իրեն չի զիջել Խաղաղության նոբելյան մրցանակը, գրում է The Washington Post-ը:
«Մաչադոյի դիրքերն ուժեղացնելու հարցում նախագահի հետաքրքրության բացակայությունը, չնայած Թրամփին շողոքորթելու նրա վերջին փորձերին, կապված էր Խաղաղության նոբելյան մրցանակն ընդունելու նրա որոշման հետ. մի պարգև, որը նախագահը, առանց թաքցնելու, ինքն էր տենչում ստանալ»,— հայտնում է թերթը՝ հղում անելով Սպիտակ տանը մոտ կանգնած երկու աղբյուրների:
Պարբերականի զրուցակցի խոսքով՝ «թեև ի վերջո Մաչադոն հայտարարել էր, թե մրցանակը նվիրում է Թրամփին, հենց միայն մրցանակն ընդունելու նրա համաձայնությունը դարձել է «մահացու մեղք»»։
«Եթե նա հրաժարվեր և ասեր՝ «ես չեմ կարող ընդունել այն, քանի որ այն պատկանում է Դոնալդ Թրամփին», նա այսօր կլիներ Վենեսուելայի նախագահը»,- հավելել է աղբյուրը։
Ավելի վաղ Թրամփը կարծիք էր հայտնել, որ Մաչադոն չի կարողանա գլխավորել երկիրը, քանի որ քաղաքացիները նրան չեն սատարում։
«Նրա համար դժվար կլինի առաջնորդ դառնալ, որովհետև նա երկրի ներսում չունի աջակցություն և հարգանք։ Նա շատ հաճելի կին է, բայց նրան չեն հարգում»,- հայտարարել էր Թրամփը։
2025 թվականին Մաչադոն Խաղաղության նոբելյան մրցանակ էր ստացել «վենեսուելացի ժողովրդի համար ժողովրդավարական արժեքների խթանմանն ուղղված անդուլ աշխատանքի և բռնապետությունից դեպի ժողովրդավարություն արդար ու խաղաղ անցման համար մղվող պայքարի համար»։
Հունվարի 3-ին ամերիկյան զինվորականները հարձակում են իրականացրել Վենեսուելայի դեմ, ձերբակալել և երկրից դուրս են բերել նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյին և նրա կնոջը։

US President Donald Trump did not support the candidacy of Venezuelan opposition figure Maria Corina Machado for the post of new president of Venezuela because she did not give up the Nobel Peace Prize to him, writes The Washington Post.
The US president's lack of interest in strengthening Machado's position, despite her recent attempts to flatter Trump, was connected to her decision to accept the Nobel Peace Prize—an award that the US president, without concealing, himself longed to receive, as per two sources close to the White House.
According to one of these sources, although Machado eventually announced that she was dedicating the prize to Trump, her very agreement to accept the award became a mortal sin.
If Machado had refused and said she can't accept it because it belongs to Donald Trump, she would be the president of Venezuela today, the source added.
Earlier, Trump had expressed the opinion that Machado would not be able to lead Venezuela because its citizens do not support her.
In 2025, Machado was awarded the Nobel Peace Prize for her tireless work to promote democratic values for the Venezuelan people and for her struggle for a just and peaceful transition from dictatorship to democracy in Venezuela.
On January 3, the US military launched an attack on Venezuela, arrested and expelled President Nicolas Maduro and his wife from the country.