Նիդեռլանդների թագուհի Մաքսիման շուտով կսկսի իր զինվորական ծառայությունը որպես պահեստազորային Թագավորության զինված ուժերում։ Այս մասին հայտնել է RTL Nieuws հեռուստաալիքը՝ հղում անելով Պաշտպանության նախարարության աղբյուրներին։
Հեռուստաալիքը հաղորդում է, որ թագուհին կմասնակցի զինվորական պատրաստության ծրագրի, որը կներառի ինչպես տեսական, այնպես էլ ֆիզիկական պատրաստվածություն։ Մաքսիման կսովորի անձնական զենքի հետ վարվել, կկիրառի թիրախային կրակոցներ, կտիրապետի մարտավարական պատրաստությանը և կսովորի քարտեզի վրա նավարկության հիմունքները։ Դասընթացները կկազմակերպվեն ճկուն՝ հաշվի առնելով նրա պաշտոնական գրաֆիկը, և նա պետք է պարբերաբար մասնակցի դասընթացների։
«Թագուհին պետք է անցնի զինվորական պատրաստության ծրագիր, որը կներառի տեսական և ֆիզիկական պատրաստվածություն։ Նա նաև կսովորի կրակել և կարդալ քարտեզներ», - հեռուստաալիքը մեջբերում է իր աղբյուրներին։
Պաշտպանության նախարարությունը հույս ունի, որ թագավորական ընտանիքի անդամի զինվորական ծառայության մեջ ներգրավվելը կխթանի Նիդեռլանդների քաղաքացիների շրջանում զինվորական կարիերայի և պահեստազորի նկատմամբ հետաքրքրության աճը։

Queen Maxima of the Netherlands will soon begin her military service as a reservist in the kingdom's armed forces, sources in the Ministry of Defense (MoD) said, RTL Nieuws television reports.
Queen Maxima, 54, will take part in a military training program that will include both theoretical and physical training. She will learn to handle personal weapons, practice target shooting, master tactical training, and learn the basics of map navigation. The courses will be organized flexibly, taking into account her official schedule, but she will have to attend them on a regular basis.
The MoD hopes that the engagement of a member of the royal family in military service will stimulate increased interest in military careers and the reserve force among Dutch citizens.