Նիդեռլանդների թագուհի Մաքսիման շուտով կսկսի իր զինվորական ծառայությունը որպես պահեստազորային Թագավորության զինված ուժերում։ Այս մասին հայտնել է RTL Nieuws հեռուստաալիքը՝ հղում անելով Պաշտպանության նախարարության աղբյուրներին։
Հեռուստաալիքը հաղորդում է, որ թագուհին կմասնակցի զինվորական պատրաստության ծրագրի, որը կներառի ինչպես տեսական, այնպես էլ ֆիզիկական պատրաստվածություն։ Մաքսիման կսովորի անձնական զենքի հետ վարվել, կկիրառի թիրախային կրակոցներ, կտիրապետի մարտավարական պատրաստությանը և կսովորի քարտեզի վրա նավարկության հիմունքները։ Դասընթացները կկազմակերպվեն ճկուն՝ հաշվի առնելով նրա պաշտոնական գրաֆիկը, և նա պետք է պարբերաբար մասնակցի դասընթացների։
«Թագուհին պետք է անցնի զինվորական պատրաստության ծրագիր, որը կներառի տեսական և ֆիզիկական պատրաստվածություն։ Նա նաև կսովորի կրակել և կարդալ քարտեզներ», - հեռուստաալիքը մեջբերում է իր աղբյուրներին։
Պաշտպանության նախարարությունը հույս ունի, որ թագավորական ընտանիքի անդամի զինվորական ծառայության մեջ ներգրավվելը կխթանի Նիդեռլանդների քաղաքացիների շրջանում զինվորական կարիերայի և պահեստազորի նկատմամբ հետաքրքրության աճը։

Королева Нидерландов Максима в скором времени приступит к прохождению военной службы в качестве резервиста вооруженных сил королевства. Об этом сообщил телеканал RTL Nieuws со ссылкой на источники в министерстве обороны.
Телеканал сообщает, что королева примет участие в программе военной подготовки, включающей как теоретические, так и физические занятия. Максима научится обращаться с личным оружием, будет практиковаться в стрельбе по мишеням, освоит элементы тактической подготовки и изучит основы навигации по картам. Учебный процесс будет организован гибко, с учетом ее официального расписания, при этом ожидается ее регулярное посещение занятий.
«Королева, как ожидается, пройдет программу военной подготовки, включающую теоретические и физические занятия. В том числе, она научится стрелять и читать карты», — цитирует свои источники телеканал.
В Министерстве обороны надеются, что участие члена королевской семьи в военной службе послужит стимулом для повышения интереса граждан Нидерландов к военной карьере и службе в резерве.