Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը նախազգուշացրել է Եվրոպական միությանը չներքաշվել ամերիկա-իսրայելական ռազմական արշավի մեջ։ Ինչպես հաղորդում է «Tasnim» գործակալությունը, նախագահը քննադատել է Եվրամիության դիրքորոշումը՝ այն որակելով կողմնակալ և միջազգային իրավունքի հետ անհամատեղելի։
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտայի հետ ունեցած հեռախոսազրույցի ընթացքում Փեզեշքիանը Միացյալ Նահանգների և իսրայելական վարչակարգի գործողությունները որպես իրավական նորմերի ու միջազգային սկզբունքների կոպիտ խախտում է բնութագրել։
Փեզեշքիանն ընդգծել է, որ Հորմուզի նեղուցը փակ է և կշարունակի անհասանելի մնալ ագրեսոր երկրների ու նրանց աջակիցների հետ կապված նավերի համար՝ զգուշացնելով, որ ցանկացած արտաքին միջամտություն լուրջ և հեռագնա հետևանքներ կունենա։
Նա կոչ է արել եվրոպական երկրներին հրաժարվել Իրանի նկատմամբ որդեգրած բացասական ու ապակառուցողական մոտեցումից և դրա փոխարեն միջազգային իրավունքի վրա հիմնված քաղաքականություն վարել։ Դա կնպաստի կառուցողական փոխգործակցությանը։
Իրանի նախագահը հայտարարել է, որ ամերիկա-իսրայելական հարձակումն աննախադեպ է եղել և ուղղակիորեն հակասել է այն արժեքներին, որոնց հավատարիմ լինելու մասին պնդում է Եվրոպական միությունը։
Նա նշել է, որ Իրանը կառուցողական դիվանագիտություն է վարել, սակայն բանակցությունների փուլում հայտնվել է թիրախում, ինչը վկայում է այն մասին, որ ագրեսորները նախապատվությունը տալիս են ճնշումներին, այլ ոչ թե երկխոսությանը։ Վերահաստատելով Իրանի ինքնապաշտպանության անօտարելի իրավունքը՝ Փեզեշքիանը հավելել է, որ տարածաշրջանում տիրող անկայունությունը (հատկապես Հորմուզի նեղուցի շուրջ) ԱՄՆ-ի և Իսրայելի թշնամական գործողությունների ուղղակի հետևանքն է։
Նա հերթական անգամ կոչ է արել եվրոպական երկրներին՝ իրենց քաղաքականությունը համապատասխանեցնել միջազգային իրավունքին, այլ ոչ թե կործանարար ուղղություն որդեգրել Իրանի նկատմամբ։
Իր հերթին Եվրոպական խորհրդի նախագահը մտահոգություն է հայտնել հակամարտության աշխարհաքաղաքական և տնտեսական հետևանքների կապակցությամբ։ Նա հայտարարել է, որ եվրոպական երկրները չեն սատարել Իրանի դեմ ուղղված ագրեսիան՝ այն անհամատեղելի որակելով միջազգային իրավունքի հետ և ընդգծել բանակցությունների միջոցով խաղաղ լուծումներ գտնելու անհրաժեշտությունը։

Президент Ирана Масуд Пезешкиан предостерег Европейский союз от любого участия в американо-израильской военной кампании, раскритиковав позицию блока как предвзятую и несовместимую с международным правом, сообщает Tasnim.
В телефонном разговоре с председателем Европейского совета Антониу Коштой Пезешкиан охарактеризовал нападения со стороны Соединенных Штатов и израильского режима как вопиющее нарушение правовых норм и международных принципов.
Пезешкиан подчеркнул, что Ормузский пролив закрыт и останется недоступным для судов, связанных со странами-агрессорами и их сторонниками, предупредив, что любое внешнее вмешательство будет иметь серьезные и далеко идущие последствия.
Он призвал европейские страны отказаться от негативного и неконструктивного подхода к Ирану и вместо этого проводить политику, основанную на международном праве, которая способствует конструктивному взаимодействию.
Президент Ирана также заявил, что американо-израильское нападение было беспрецедентным и прямо противоречило ценностям, которые, как утверждает Европейский союз, он поддерживает.
Он отметил, что Иран вел конструктивную дипломатию, но стал мишенью во время переговоров, что указывает на то, что агрессоры предпочитают давление диалогу. Подтверждая неотъемлемое право Ирана на самооборону, Пезешкиан добавил, что продолжающаяся нестабильность в регионе, особенно в отношении Ормузского пролива, является прямым результатом враждебных действий США и Израиля.
Он в очередной раз призвал европейские страны привести свою политику в соответствие с международным правом, а не проводить деструктивный курс в отношении Ирана.
В свою очередь глава Европейского совета выразил обеспокоенность геополитическими и экономическими последствиями конфликта. Он заявил, что европейские страны не поддержали агрессию против Ирана, назвав ее несовместимой с международным правом, и подчеркнул необходимость мирных решений путем переговоров.