Իրանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Էսմայիլ Բաղային հայտարարել է, որ Թեհրանը միջազգային միջնորդների ուշադրությանն է ներկայացրել շարունակվող ռազմական հակամարտության հետ կապված դիրքորոշման առանցքային կետերը, հայտնում է «ԻՌՆԱ»-ն։
Բաղային ընդգծել է, որ Իսրայելի և ԱՄՆ-ի կողմից իրականացվող անդադար հրթիռակոծությունների և ռմբակոծությունների պատճառով Իրանը գտնվում է օրինական պաշտպանության վիճակում:
«Մեր դիրքորոշումը չափազանց հստակ է. մենք պաշտպանվում ենք։ Ստեղծված պայմաններում մեր զինված ուժերը և ողջ ժողովուրդը 100%-ով կենտրոնացած են Իրանի տարածքի և ինքնիշխանության պաշտպանության վրա», — նշել է իրանցի դիվանագետը։
Իրանի ԱԳՆ ներկայացուցչի խոսքով՝ ներկայիս էսկալացիան Վաշինգտոնի և Թել Ավիվի «ագրեսիվ գործողությունների» ուղղակի արդյունքն է։
Բաղային առանձնացրել է ճգնաժամի ազդեցության մի քանի օրհասական ասպեկտներ.
Վտանգի տակ է հայտնվել Պարսից ծոցի, Օմանի ծոցի և Հորմուզի նեղուցի կայունությունը։ Հակամարտությունն արդեն իսկ ծանր հետևանքների է հանգեցրել համաշխարհային տնտեսական գործընթացների համար։
Էսմայիլ Բաղային հերթական անգամ հերքել է Իրանի միջուկային զենք ունենալու վերաբերյալ մեղադրանքները։ Ինչից հետո երկրի միջուկային ծրագիրն անվանել է «բացառապես խաղաղ»։ Նա նաև մատնանշել է հակառակորդների հայտարարությունների հակասականությունը։
«Հունիսին նրանք պնդում էին, թե ոչնչացրել են Իրանի միջուկային ծրագիրը։ Սա ապացուցում է, որ այս պատերազմը մղվում է քմահաճույքների ու հավակնությունների հիման վրա։ Սա «քմահաճույքի պատերազմ» է, որը պարտադրված է ոչ միայն Իրանին, այլև ողջ տարածաշրջանին, և դրա հետևանքները տեսանելի են մեր սահմաններից շատ հեռու», - նշել է Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը։

Официальный представитель Министерства иностранных дел Ирана Эсмаил Багаи заявил, что Тегеран довел до сведения международных посредников ключевые пункты своей позиции в связи с продолжающимся военным конфликтом, передаёт Ирна.
Багаи подчеркнул, что Иран находится в состоянии легитимной обороны из-за непрекращающихся ракетных обстрелов и бомбардировок со стороны Израиля и США.
«Наша позиция предельно ясна: мы защищаемся. В сложившихся условиях наши вооруженные силы и весь народ на 100% сосредоточены на защите территории и суверенитета Ирана», — отметил иранский дипломат.
По словам представителя МИД Ирана, текущая эскалация является прямым результатом «агрессивных действий» Вашингтона и Тель-Авива. Багаи выделил несколько критических аспектов влияния кризиса:
Под угрозой оказалась стабильность в Персидском заливе, Оманском заливе и Ормузском проливе.
Конфликт уже повлек за собой тяжелые последствия для глобальных экономических процессов.
Исмаил Багаи в очередной раз опроверг обвинения в наличии у Ирана ядерного оружия, назвав ядерную программу страны «исключительно мирной». Он также указал на противоречивость заявлений противников.
«В июне они утверждали, что уничтожили ядерную программу Ирана. Это доказывает, что данная война ведется на основе капризов и прихотей. Это «война прихоти», навязанная не только Ирану, но и всему региону, и ее последствия видны далеко за нашими границами», - отметил официальный представитель МИД Ирана.