Պատերազմի դիվանագիտական կարգավորման հույսերը մարում են, քանի որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ուշադրությունը սևեռված է Իրանի դեմ ամերիկա-իսրայելական հարձակման վրա, գրում է «Bloomberg» գործակալությունը:
ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ Ուկրաինայի և Ռուսաստանի միջև բանակցությունները մտել են փակուղի, և նշաններ չկան, որ մոտ ժամանակներս հնարավոր խաղաղության համաձայնագրի շուրջ քննարկումներ կսկսվեն։ Ռուսական բանակը պատրաստվում է նոր հարձակողական արշավի։ Այս մասին հայտնել են Կրեմլի քննարկումներին և ճակատային գծում տիրող իրավիճակին ծանոթ աղբյուրները։ Նրանցից մեկի խոսքով՝ բանակցություններում բեկումնային պահի բացակայության պատճառով պատերազմը կարող է ձգձգվել ևս մեկ կամ երկու տարի:
Միևնույն ժամանակ, ինչպես նշում է գործակալությունը, անցյալ շաբաթ ԱՄՆ-ն դաշնակիցներին հայտնել է, որ դեռևս հավատում է Ռուսաստանին և Ուկրաինային բանակցությունների սեղանի շուրջ նստեցնելու հնարավորությանը, թեև առայժմ որևէ տեղաշարժ չկա, և կողմերի դիրքորոշումները դեռևս խիստ տարբերվում են միմյանցից:

Надежды на дипломатическое урегулирование войны отступают, поскольку внимание президента США Дональда Трампа приковано к американо-израильской атаке на Иран, пишет агентство Bloomberg.
Переговоры между Украиной и Россией под руководством США зашли в тупик, и нет никаких признаков того, что переговоры о возможном мирном соглашении возобновятся в ближайшее время. Российская армия готовится к новой наступательной кампании, сообщили источники, знакомые с дискуссиями в Кремле и ситуацией на линии фронта. Без прорыва в переговорах война может затянуться еще на год или два, сказал один из них.
При этом, как отмечает агентство, на прошлой неделе США заявили союзникам, что они по-прежнему верят, что могут усадить Россию и Украину за стол переговоров, хотя пока никаких подвижек нет, и стороны по-прежнему далеки друг от друга.