Իրանի դեմ ԱՄՆ գործողության արժեքը գերազանցել է 42 միլիարդ դոլարը, ըստ Iran War Cost Tracker պորտալի տվյալների։
Հակամարտության սկսվելուց անցել է երեսունվեց օր։
Ռեսուրսը իրական ժամանակում թարմացնում է Իսլամական Հանրապետության դեմ ռազմական գործողության վրա ԱՄՆ ծախսերի վերաբերյալ ոչ պաշտոնական տվյալները։ Հաշվարկները հիմնված են Կոնգրեսին ուղղված Պենտագոնի զեկույցի վրա, որում նշվում է, որ արշավի առաջին վեց օրերը արժեցել են 11,3 միլիարդ դոլար, իսկ հետագայում ծախսերը կարող են հասնել օրական 1 միլիարդ դոլարի։
Այնուամենայնիվ, պորտալն ինքն է նշում, որ որոշ վերլուծաբաններ կարծում են, որ հետևորդի կողմից ցուցադրված գումարը կարող է զգալիորեն թերագնահատված լինել։
Նախկինում Իրանի Մեջլիսի (խորհրդարանի) նախագահ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ քաղաքականությունը Մերձավոր Արևելքում կհանգեցնի աղետալի հետևանքների։ Նա ասել էր, որ Վաշինգտոնի գործողությունները «կայրեն տարածաշրջանը մինչև հիմք» և կստեղծեն «կենդանի դժոխք» յուրաքանչյուր ընտանիքի համար։

The cost of the ongoing US operation against Iran has exceeded $42 billion so far, according to the Iran War Cost Tracker portal.
Thirty-six days have passed since the start of the conflict.
The aforesaid source updates in real time unofficial data on US spending on military operations against the Islamic Republic.
The calculations are based on a Pentagon report to Congress, which states that the first six days of this military campaign cost $11.3 billion, and future costs may reach $1 billion per day.
However, the Iran War Cost Tracker itself notes that some analysts believe that the amount shown by the tracker may be significantly underestimated.
Earlier, Iranian parliament speaker Mohammad Bagher Ghalibaf had stated that US policy in the Middle East will lead to disastrous consequences. He had said that Washington's actions would "burn the region to the ground" and create a "living hell" for every family.