ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև հրադադարի համաձայնությունից հետո առաջին նավն անցել է Հորմուզի նեղուցով։ Այս մասին ապրիլի 8-ին հայտնել է Իրանի պետական հեռարձակող IRIB-ը։
«Հրադադարից հետո առաջին նավն անցել է Հորմուզի նեղուցով Իրանի թույլտվությամբ», - հաղորդել է Telegram ալիքը։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը այդ օրը հայտարարեց, որ համաձայնել է ևս երկու շաբաթով դադարեցնել Իրանի դեմ հարվածները։ Դրա պայմանը Հորմուզի նեղուցի լիակատար ապաշրջափակումն էր։ ԱՄՆ-ն ստացել է հակամարտության կարգավորման 10 կետից բաղկացած առաջարկ։ Թրամփը նաև հայտարարել է ռազմական գործողությունները վերսկսելու իր պատրաստակամության մասին, եթե ԱՄՆ-ն չկարողանա համաձայնության գալ Վաշինգտոնի համար ընդունելի համաձայնագրի։

Первое судно прошло через Ормузский пролив после того, как США и Иран договорились о прекращении огня. Об этом 8 апреля сообщила гостелерадиокомпания Ирана IRIB.
«Первый корабль после перемирия прошел через Ормузский пролив с разрешения Ирана», — говорится в Telegram-канале.
Президент США Дональд Трамп в этот день заявил, что согласился приостановить удары по Ирану еще на две недели. Условием для этого была полная разблокировка Ормузского пролива. США получили предложение из 10 пунктов об урегулировании конфликта. При этом Трамп заявил о готовности возобновить боевые действия, если США не смогут заключить устраивающее Вашингтон соглашение.