Ադրբեջանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարությունները 2026 թվականի ապրիլի 15-ին հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ։
Հիմք ընդունելով 2025 թվականի հոկտեմբերի 9-ին Դուշանբեում երկու երկրների նախագահների ձեռք բերած պայմանավորվածությունները՝ Կողմերը վերջնականապես կարգավորել են 2024 թվականի դեկտեմբերի 25-ին Ակտաուի մերձակայքում AZAL-ի Embraer 190 ինքնաթիռի կործանման հետևանքները։ Կարգավորումը ներառում է նաև փոխհատուցումների վճարման հարցը։ Ինքնաթիռը կործանվել էր ՌԴ օդային տարածքում՝ ՀՕՊ համակարգի ոչ միտումնավոր գործողության հետևանքով։
Այս քայլերը ևս մեկ անգամ փաստում են, որ երկու կողմերն էլ պատրաստ են խորացնել դաշնակցային գործակցության շրջանակներում առկա փոխշահավետ կապերը։
Կողմերը վստահություն են հայտնել, որ հարգանքի և վստահության վրա հիմնված կապերի զարգացումը կնպաստի բարիդրացիական հարաբերությունների ամրապնդմանը՝ ի շահ երկու ժողովուրդների։
Գերատեսչությունները նաև իրենց զորակցությունն են հայտնել ավիաաղետի զոհերի ընտանիքներին՝ նշելով, որ կիսում են անդառնալի կորստի ցավը բոլոր նրանց հետ, ում առնչվել է այս ողբերգությունը։

Министерства иностранных дел Азербайджанской Республики и Российской Федерации 15 апреля 2026 года распространили совместное заявление.
В соответствии с договорённостями Президентов Российской Федерации и Азербайджанской Республики, достигнутыми в ходе их встречи в Душанбе 9 октября 2025 года, Стороны пришли к надлежащему урегулированию последствий, включая вопрос выплаты компенсаций, в связи с крушением самолета Embraer 190, принадлежащего авиакомпании AZAL, вблизи города Актау 25 декабря 2024 года в результате непреднамеренного действия системы ПВО в воздушном пространстве Российской Федерации.
Предпринятые шаги подтверждают обоюдное стремление к дальнейшему выстраиванию взаимовыгодного сотрудничества в рамках союзнического взаимодействия.
Выражаем уверенность в том, что поступательное развитие российско-азербайджанских связей на основе взаимного уважения, доверия и учёта интересов сторон будет и далее способствовать укреплению добрососедских отношений и расширению сотрудничества в интересах народов двух государств.
Вновь приносим глубокие соболезнования родным и близким погибших в результате крушения воздушного судна и разделяем боль невосполнимой утраты со всеми, кого затронула трагедия.