Վարչապետ Պեդրո Սանչեսը կիրակի հայտարարել է, որ Իսպանիան երեքշաբթի օրը Բրյուսելում՝ եվրոպական երկրների արտաքին գործերի նախարարների հանդիպման ժամանակ, ԵՄ-ին կառաջարկի «խզել» Իսրայելի հետ ասոցացման համաձայնագիրը՝ հաշվի առնելով Բենիամին Նեթանյահուի կառավարության թույլ տված «մարդու իրավունքների խախտումները», հայտնում է EFE-ն։
«Ցանկացած կառավարություն, որը խախտում է միջազգային իրավունքը և, հետևաբար, ոտնահարում Եվրոպական միության սկզբունքներն ու արժեքները, չի կարող լինել Եվրոպական միության գործընկեր. ամեն ինչ պարզ է»,- ընդգծել է նա Անդալուսիայում նախընտրական քարոզարշավի շրջանակում անցկացվող հանրահավաքի ժամանակ։
Սանչեսը հերթական անգամ հայտնել է իր անհամաձայնությունը «անօրինական» պատերազմի վերաբերյալ, որն անվանել է «մեծագույն սխալ»։ Ըստ նրա, այն ոչ միայն հազարավոր մարդկային կյանքեր է խլում, այլև հանգեցնում է միլիոնավոր մարդկանց տեղահանման և միլիարդավոր եվրոների տնտեսական կորուստների։
«Հենց այդ պատճառով ես կոչ եմ անում նրանց, ովքեր սկսել են այս պատերազմը, կանգնեցնել այն և վերջ տալ Նեթանյահուի գործունեությանը»,- շեշտել է նա։
Միևնույն ժամանակ Սանչեսը ցանկացել է հստակեցնել, որ Իսպանիան Իսրայելին «բարեկամ երկիր» է, սակայն պնդել է, որ դա չի նշանակում մասնակցություն միջազգային իրավունքի «խախտմանը», որը հանգեցնում է տառապանքի, ցավի և մահվան։

Премьер-министр Педро Санчес объявил в воскресенье, что Испания во вторник в Брюсселе, где проходит встреча министров иностранных дел европейских стран, предложит ЕС «расторгнуть» соглашение об ассоциации с Израилем в свете «нарушений прав человека» со стороны правительства Биньямина Нетаньяху, сообщает EFE.
«Любое правительство, нарушающее международное право и, следовательно, попирающее принципы и ценности Европейского союза, не может быть партнером Европейского союза; все просто», — подчеркнул он на митинге в рамках предвыборной кампании в Андалусии.
Санчес в очередной раз заявил о своем несогласии с «незаконной» войной, которую он назвал «огромной ошибкой» и которая не только уносит тысячи человеческих жизней, но и приводит к перемещению миллионов людей и миллиардным экономическим потерям в евро.
«Именно поэтому я призываю тех, кто начал эту войну, остановить ее и положить конец деятельности Нетаньяху», — подчеркнул он.
При этом  с трибуны Санчес хотел ясно дать понять, что Испания является «дружественной страной» Израиля, но настаивал на том, что это не подразумевает участия в «нарушении» международного права, которое приводит к страданиям, боли и смерти.