Հունիսյան ընտրությունների նախաշեմին Հայաստանի իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը հրապարակել է քաղաքական ծրագիր, որում Ամենայն հայոց կաթողիկոսին պաշտոնանկ անելու կոչ է պարունակվում, ինչպես նաև ներկայացված է Հայ առաքելական եկեղեցու վերակազմավորման քաղաքականացված «ճանապարհային քարտեզը»։ Քննադատների կարծիքով՝ այս աննախադեպ քայլը երկրի Սահմանադրության ուղղակի խախտում է և կրոնական գործերում պետության կոպիտ միջամտություն, գրում է International Christian Concern-ը (ICC):
Ընտրություններից առաջ հրապարակված ծրագիրը որպես իր տասներորդ քաղաքական նպատակ մատնանշում է Հայ առաքելական եկեղեցու «փաստացի ղեկավարի» հեռացումը. խոսքը Գարեգին Բ կաթողիկոսի մասին է։ Հատկանշական է, որ փաստաթղթում խուսափում են նրա եկեղեցական տիտղոսի կիրառումից, ինչը, դիտորդների կարծիքով, արտացոլում է թե՛ բուն պաշտոնը, թե՛ ինստիտուտը հեղինակազրկելու ավելի լայն փորձը։
Ղեկավարության փոփոխությունից բացի, կուսակցության ծրագիրը նախատեսում է եկեղեցական մի շարք լայնածավալ բարեփոխումներ, այդ թվում՝ կաթողիկոսական տեղապահի նշանակում, եկեղեցու նոր կանոնադրության մշակում և այնուհետև թարմացված կառուցվածքի շրջանակներում՝ նոր կաթողիկոսի ընտրություն։ Առաջարկվող կանոնադրությունը նախատեսում է ֆինանսական վերահսկողության և հոգևորականության նկատմամբ կարգապահական հսկողության մեխանիզմների ներդրում. ոլորտներ, որոնք ավանդաբար կարգավորվում են հենց եկեղեցու կողմից։
Իրավաբանները և կրոնական ազատությունների պաշտպանները զգուշացնում են, որ նման առաջարկները ուղղակի քաղաքական միջամտություն են կրոնական կազմակերպության ներքին կառավարմանը։ Հայաստանի Սահմանադրությունը ճանաչում է Հայ առաքելական եկեղեցու բացառիկ դերը ազգային կյանքում և ամրագրում եկեղեցու ու պետության անջատման սկզբունքը։
Այս իրավական շրջանակն է՛լ ավելի է ամրապնդվել եկեղեցի-պետություն փոխհարաբերությունների մասին 2007 թվականի օրենքով, որն ուղղակիորեն ճանաչում է եկեղեցու ինքնակառավարման իրավունքը։ Քննադատների համոզմամբ՝ քաղաքական ուժի կողմից կադրային հարցերին միջամտելու կամ կառուցվածքային փոփոխություններ պարտադրելու ցանկացած փորձը ոտնահարում է այդ իրավական երաշխիքները։
Ինչպես նշվում է, վերջին մեկ տարվա ընթացքում լարվածությունը զգալիորեն աճել է, և կառավարությունն սկսել է ավելի կոշտ դիրքորոշում դրսևորել եկեղեցու անկախությունը սահմանափակելու իր փորձերում։
Բնակչության ավելի քան 90%-ն իրեն նույնականացնում է Հայ առաքելական եկեղեցու հետ, որը երկար ժամանակ ծառայել է որպես ազգային ինքնության հիմնասյուն՝ հատկապես օտար տիրապետության և ցեղասպանության տարիներին։
Պատմականորեն եկեղեցու նկատմամբ քաղաքական վերահսկողություն հաստատելու փորձերը կապված են եղել արտաքին ուժերի, այդ թվում՝ խորհրդային իշխանության հետ, որը ձգտում էր սահմանափակել կրոնական ազդեցությունը։ Քննադատները զգուշացնում են, որ ներկայիս առաջարկները կրկնում են նախկինում կիրառված այդ գործելաոճը և մտահոգություն են հարուցում երկրում կրոնական ազատության ապագայի վերաբերյալ։
Եթե իշխող կուսակցությունը հաղթի ընտրություններում, նա կարող է պնդել, թե հանրային մանդատ ունի առաջարկվող փոփոխություններն իրականացնելու համար, ներառյալ՝ եկեղեցու կառավարման գործերում միջամտությունը, չնայած այս հարցի շուրջ լայն հանրային քննարկումների բացակայությանը։

В преддверии июньских выборов правящая партия Армении «Гражданский договор» опубликовала политическую программу, в которой содержится призыв к смещению Католикоса всех армян, а также изложена политизированная «дорожная карта» по реорганизации Армянской апостольской церкви. По мнению критиков, этот беспрецедентный шаг является прямым нарушением Конституции страны и грубым вмешательством государства в религиозные дела, пишет International Christian Concern (ICC).
Опубликованная перед выборами программа в качестве своей десятой политической цели указывает на отстранение «фактического руководителя» Армянской апостольской церкви — речь идёт о Католикосе Гарегин II. Примечательно, что в документе избегается использование его церковного титула, что, по мнению наблюдателей, отражает более широкую попытку подорвать как саму должность, так и институт.
Помимо смены руководства, программа партии предусматривает ряд масштабных церковных реформ, включая назначение местоблюстителя католикоса, разработку нового устава церкви и последующее избрание нового католикоса в рамках обновлённой структуры. Предлагаемый устав предусматривает введение механизмов финансового контроля и дисциплинарного надзора за духовенством — сфер, которые традиционно регулируются самой церковью.
Юристы и защитники религиозной свободы предупреждают, что подобные предложения представляют собой прямое политическое вмешательство во внутреннее управление религиозной организации. Конституция Армении признаёт исключительную роль Армянской апостольской церкви в национальной жизни и закрепляет принцип разделения церкви и государства.
Эта правовая рамка дополнительно закреплена законом 2007 года о взаимоотношениях церкви и государства, который прямо признаёт право церкви на самоуправление. Критики утверждают, что любые попытки политической партии предопределять кадровые решения или навязывать структурные реформы нарушают эти гарантии.
Как отмечается, за последний год напряжённость значительно возросла, и правительство стало проявлять более жёсткую позицию в своих попытках ограничить независимость церкви.
Более 90% населения идентифицирует себя с Армянской апостольской церковью, которая на протяжении длительного времени служила краеугольным элементом национальной идентичности, особенно в периоды иностранного господства и геноцида.
Исторически попытки установить политический контроль над церковью были связаны с внешними силами, включая советскую власть, стремившуюся ограничить религиозное влияние. Критики предупреждают, что нынешние предложения повторяют эти прежние практики и вызывают обеспокоенность по поводу будущего религиозной свободы в стране.
Если правящая партия одержит победу на выборах, она может заявить о наличии общественного мандата для реализации предложенных изменений, включая вмешательство в управление церковью, несмотря на отсутствие широкого общественного обсуждения этого вопроса.