«Մեր պետությունում դժվար է ապրելը։ Մենք լիարժեք չենք ապրում, սա կյանք չի։ Ամեն օր գալիս եմ թեյխանա(թեյարան), այստեղ նստում մինչեւ ճաշը, գնում եմ տուն, ինչ գտնում եմ ուտում եմ, հետո նորից հետ գալիս»,- պատմում է Հայաստանի եւ Վրաստանի սահմանում գտնվող Սադախլո գյուղի բնակիչ, ադրբեջանցի Մուսա Բադալովը: Աշխատանք չունենալու պատճառով նա օրվա մեծ մասն անց է կացնում թեյխանայում(թեյարան): Տուն չի գնում, քանի որ ամաչում է երեխաներից, որոնք նույնպես տանը սոված են:
« Ամաչում եմ տանը նստեմ: Ամեն օր ամոթ եմ զգում երեխաներիս առջեւ: Առավոտյան 8-ին նրանք դասի են գնում, իսկ ես պառկած եմ անկողնում: Սրանից վատ կարո՞ղ է լինել»: Մառնեուլի շրջանում գտնվող այս գյուղը հիմնականում բնակեցված է ադրբեջանցիներով, որոնց քանակը հասնում է 10-15 հազարի: 2006 թվականին Սադախլոյի շուկայի փակումից հետո տեղի բնակչությունը զրկվել է եկամտի հիմնական աղբյուրից եւ մնացել առանց աշխատանքի:
«Այստեղ աշխատանք չկա: Ես բարձրագույն կրթություն ունեմ, 91 թվականին ավարտել եմ ինժեներա-շինարարական ինստիտուտը, բայց հիմա պատրաստ եմ ցանկացած աշխատանք անելու»,-ասում է Մուսան` շարունակելով, որ նախքան շուկայի փակվելը կյանքը համեմատաբար ավելի լավ էր. « Առաջ քիչ թե շատ ապրում էինք, առեւտուր կար, ընկերներ ունեի Բաքվում եւ Հայաստանում, Բաքվից ապրանքներ էինք բերում եւ վաճառում Հայաստանում, ինչ-որ կերպ ապրում էինք, իսկ հիմա երբ շուկան փակել են…..:
Մուսան միակը չէ, ով աշխատանք չունի եւ ծանր դրության մեջ է: Ռամիզ Շամշիեւը նույն վիճակում է: Նրա խոսքով, Սադախլոյում ապրող 15 հազար ադրբեջանցիներից միայն 4 տոկոսն է նորմալ ապրում: Մուսան ասում է, որ փող աշխատելու համար նա հաճույքով արտագնա աշխատանքի կմեկներ. „Բայց ու՞ր գնամ: Օրինակ Բաքու՞, այնտեղ էլ է դժվար աշխատանք գտնելը, մշտական աշխատանք չկա: Այս տարի երեք անգամ եղել եմ Բաքվում, մի փոքր գումար վաստակել, դպրոց գնալու համար երեխաներին հագուստ գնել: Սակայն Բաքվում աշխատելու համար ժամանակավոր գրանցում են պահանջում, դա նույնպես գումար արժե>>:
Ռամիզն էլ իր հերթին նշում է, որ եթե նույնիսկ աշխատանք է լինում, ապա միայն 15-20 օրով, հետո 1,5-2 ամիս առանց աշխատանքի են մնում“:
Սադախլոյում աշխատանքի եւ եկամտի այլ աղբյուր չկա: Այնտեղ գյուղատնտեսությամբ հիմնականում չեն զբաղվում, որովհետեւ ոռոգման ջուր չկա: Բադալովն ասում է, որ միայն շատ հմուտներն են մշակում իրենց հողերը, սակայն ստացված գումարն էլ շատ քիչ է լինում:
»Կարճ ասած այս պետությունում մենք այնպիսի վիճակում ենք հայտնվել, որ շարժվել չի լինում: Ես չեմ ասում, որ պետությունը վատ մտադրություններ ունի, սակայն հիմա դժվար է ապրել: «Եթե Վրաստանի եւ Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները լավ լինի եւ սահմանը բացվի, մենք էլ աշխատանք կունենանք» ասում է Ռամիզը` հավելելով, որ " Նախքան ռուս վրացական պատերազմը, Սադախլոյի բնակչության 10-15 տոկոսը մեկնում էր Ռուսաստան աշխատանքի եւ այդ կերպ գոնե կերակրում իր ընտանիքներին, «սակայն հիմա դա էլ չկա»:
«Պետությունը պետք է խելքը գլուխը հավաքի եւ որոշի բացել Ռուսաստանի հետ սահմանը, այլապես տարեցտարի ավելի վատ է լինում»-շարունակում է Ռամիզ Շամշիեւը:
Նշենք, որ Սադախլոն Վրաստանի Քվեմոքարթլի մարզի գյուղերից է:
Քվեմոքարթլիի շրջանը՝ մեծամասամբ, իսկ Սադախլոն հիմնականում՝ բնակեցված է ադրբեջանցիներով: Սադախլոյի եւ Բագրատաշենի շուկան 2006 թվականի ապրիլին փակել են Վրաստանի իշխանությունները` պատճառաբանելով, «թե այն մաքսանենգության օջախ է, գտնվում է սահմանի մոտ եւ դրա առկայության պայմաններում երկու հարեւան երկրների անվտանգությունը վտանգված է»:
Սադախլո-Բագրատաշեն համատեղ շուկան, որպես այդպիսին ստեղծվել է 1992 թվականին, այստեղ վաճառվել է Ադրբեջանից, Սիրիայից, Թուրքիայից բերված սննդամթերք եւ հագուստ:

«В нашем государстве трудно жить. Мы не живем полноценной жизнью. Это не жизнь. Каждый день прихожу в чайхану, сижу здесь до обеда, возвращаюсь домой, ем, что нахожу, потом опять возвращаюсь в чайхану», — рассказывал житель села Садахло, расположенного на границе Армении и Грузии, азербайджанец по национальности Муса Бадалов. Не имея работы, он большую часть дня проводит в чайхане. Домой не идет, потому что стесняется детей, которые голодают дома также, как и он. «Стесняюсь дома сидеть. Каждый день испытываю стыд перед детьми. В 8 утра они идут на уроки, а я лежу в постели. Хуже что может быть?», — признался он.
Это село, находящееся в Марнеульском районе, в основном заселено азербайджанцами, число которых доходит до 10-15 тысяч. В 2006-ом году, с закрытием Садахлинского рынка, местное население лишилось основного источника доходов и осталось без работы.
«Здесь работы нет. Имею высшее образование, в 91-ом окончил инженерно-строительный институт, но сейчас готов делать любую работу», — говорит Муса. По его словам, до закрытия рынка в Садахло жизнь была сравнительно лучше. «Раньше худо-бедно жили, торговля была, имел друзей в Баку и в Армении. Из Баку привозили товары и продавали в Армении, как-то жили, а сейчас, когда рынок закрыли…».
Муса не единственный безработный, терпящий лишения. Шамшиев Рамиз в аналогичном состоянии. По его словам, лишь 4 процента из 15 тысяч садахлинских азербайджанцев живут нормально. Муса говорит, что ради заработка он с удовольствием уехал бы на работу в другие места. «Но куда податься? Например, в Баку тоже трудно работу найти – постоянной работы нет. В этом году три раза ехал в Баку. Заработал небольшую сумму денег и купил детям одежду, чтобы пошли в школу. Однако для работы в Баку требуют временную прописку, что тоже денег стоит». По словам Рамиза, если и находится работа, то на 15-20 дней, потом 1,5-2 месяца остаешься без работы.
В Садахло нет источника для труда и получения дохода. В селе не занимаются сельским хозяйством — оросительной воды нет. Бадалов говорит, что лишь очень умелые обрабатывают свои земли, однако вырученная сумма бывает слишком мала.
«Короче говоря, в этом государстве мы попали в такую ситуацию, что даже двигаться невозможно. Я не говорю, что у государства плохие намерения, однако сейчас трудно жить. Если отношения Грузии с Россией улучшатся и граница откроется, мы тоже получим работу», — говорит Рамиз, напомнив, что «до грузино-российской войны 10-15 процентов населения Садахло уезжало в Россию на заработки и хотя бы так содержало семью. Однако сейчас и этого нет».
«Государство должно мозги собрать в голову и решить открыть границу с Россией, иначе каждый год становится все хуже», — продолжил Шамшиев Рамиз.
Отметим, что Садахло – одно из сел грузинской области Квемо-Картли. Область в большинстве, а Садахло — в основном заселены азербайджанцами. Рынок Садахло и Баграташена в 2006-ом году закрыли власти Грузии, мотивировав свое решение тем, что «рынок стал гнездом контрабандистов и находится у границы, что угрожает безопасности двух соседних стран».
Совместный рынок Садахло-Баграташен был создан в 1992-ом году. Здесь продавались продукты и ширпотреб, привезенные из Азербайджана, Сирии, Турции…