Թուրքիայի «Ձերբակալված լրագրողների համերաշխության պլատֆորմ»-ը (TGDP) ապրիլի 24-ի հետ կապված հայտարարություն է տարածել։
Թուրքական ETHA-ի փոխանցմամբ՝ TGDP-ի տարածած հայտարարության մեջ նշվել է, որ 1915-1917 թվականներին երիտթուրքերի ավազակախմբերի կողմից 1 միլիոն հայ է կոտորվել։ «1915-ի Ստամբուլից 220 հայ մտավորական է տեղահանվել, որոնց ճանապարհներին կոտորել են։ Այդ ընթացքում սպանված 32 հայ լրագրողների գերեզմանները դեռեւս չեն գտնվել»,-նշվել է հայտարարության մեջ։
TGDP-ն նշել է, որ իրենք հարգանքով խոնհարվում են 1915-ի ապրիլի 24-ին կոտորված բոլոր հայերի հիշատակին եւ կոչ անում Օսմանյան կայսրության իրավահաջորդ Թուրքիային՝ ներողություն խնդրել հայերից, առերեսվել պատմության հետ եւ հրաժարվել մերժողական քաղաքականությունից։ «Հրանտ Դինքի սպանության մեջ իր բաժինն ուներ հայկական կոտորածների նկատմամբ մերժողական քաղաքականությունը»,-նշվել է Թուրքիայի «Ձերբակալված լրագրողների համերաշխության պլատֆորմ»-ի տարածած հայտարարության մեջ։

«Платформа солидарности заключенных журналистов» (TGDP) Турции в связи с 24 апреля распространила заявление.
Как передает турецкое ETHA, в заявлении отмечается, что в 1915-1917 гг. разбойничьи банды «Молодых турков» убили 1 млн. армян. «В 1915 г. из Стамбула были вывезены 220 представителей армянской интеллигенции, которых в пути уничтожили. Могилы 32 убитых в это время армянских журналистов до сих пор не найдены», - отмечается в заявлении.
TGDP отметила, что с уважением преклоняются перед памятью всех убитых 24 апреля 1915 г. и призывают Турцию, как правопреемника Османской империи, попросить у армян прощения, встать лицом к лицу с собственной историей и отказаться от политики отрицания. «Эта политика отрицания имела свой вклад в убийстве Гранта Динка», - говорится в сообщении TGDP.