Օգոստոսի 20-ին Չեխիայի խորհրդարանի ստորին պալատը կողմ է քվեարկել ինքնալուծարմանը եւ վաղաժամ դադարեցրել լիազորությունները:
Այդ որոշմանը կողմ են քվեարկել 140 պատգամավոր, դեմ` միայն յոթը: Չեխիայի խորհրդարանն ունի 200 պատգամավոր: Խորհրդարանի ինքնալուծարման որոշումն ընդունելու համար 120 ձայնը բավական էր:
Այդ որոշումը նշանակում է, որ մինչեւ հոկտեմբերի վերջը Չեխիայում պետք է նոր խորհրդարանական ընտրություններ տեղի ունենան: Հատկանշական է, որ վերջին 20 տարիների ընթացքում առաջին անգամ ընտրություններին կարող են մասնակցել կոմունիստները, հայտնում է ՆՏՎ-ն:
Ըստ հարցումների` ձախակենտրոն Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունը չնայած կստանա ձայների մեծամասնությունը, սակայն դա բավարար չի լինի միակուսակցական կառավարություն ձեւավորելու համար: Չի բացառվում, որ այդ նպատակի համար կուսակցությունը միավորվի կոմունիստների հետ:

Нижняя палата парламента Чехии 20 августа проголосовала за самороспуск и досрочно прекратила свои полномочия.
За это решение проголосовали 140 депутатов, против - только семь. Всего в чешском парламенте заседают 200 народных избранников. Для принятия решения о роспуске парламента было достаточно 120 голосов.
Это решение означает, что до конца октября в Чехии должны состояться новые парламентские выборы. Примечательно, что принять участие в них впервые за последние 20 лет смогут коммунисты, сообщает НТВ.
Опросы показывают, что левоцентристская Социал-демократическая партия хоть и получит большинство голосов, но этого будет недостаточно для того, чтобы сформировать однопартийное правительство. Не исключено, что для этой цели партия может заключить союз с коммунистами.