Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը բավարարել է հակահայ թուրք գործիչ Դողու Փերինչեքի հայցն ընդդեմ Շվեյցարիայի։
Թուրքական Zaman-ը գրել է, թե ՄԻԵԴ-ը բավարարել է Դողու Փերինչեքի հայցը՝ հիմնավորելով այն խոսքի ազատության սկզբունքով։ Թուրքական կողմը հույս է հայտնել, որ այս որոշումը նախադեպ կդառնա եւ Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնել ցանկացող երկրներին հետ կպահի այդ քայլից։
Նշենք, որ 2008 թվականին Շվեյցարիայի դատարաններից մեկը Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու համար  դատապարտել էր Թուրքիայի Աշխատավորական կուսակցության առաջնորդ Դողու Փերինչեքին։
Դողու Փերինչեքը հայտնի է խիստ հակահայ գործունեությամբ։  Նրա կողմից ստեղծված «Թալեաթ փաշա» կազմակերպությունը Եվրոպայում պայքարում է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման դեմ։

The European Court of Human Rights (ECtHR) ruled in favor of anti-Armenian Turkish politician Dogu Perincek’s lawsuit filed against Switzerland.
The ECtHR ruled in favor of the lawsuit on the grounds of freedom of speech, Zaman daily of Turkey writes.
Turkey expressed the hope that this decision will set a precedent and prevent the countries, which wish to criminalize the denial of the Armenian Genocide, from taking such a step.
In 2008, a Swiss court had convicted Dogu Perincek for denying the Armenian Genocide.
Dogu Perincek is Chairman of the socialist Workers’ Party of Turkey. In addition, Perincek heads the Talat Pasha organization, which actively fights against the Armenian Genocide’s recognition in Europe.