Այսօր՝ նոյեմբերի 24-ին, 87 տարեկան հասակում մահացել է սիրված դերասանուհի Վարդուհի Վարդերեսյանը: Դերասանուհին վատառողջ էր։
Ծնվել է 1928 թվականի մարտի 19-ին, Ռումինիայի մայրաքաղաք Բուխարեստում։ Դերասան, թատերագետ Գեւորգ Աբաջյանի կինն է։ 1946 թվականին տեղափոխվել է Հայաստան։ Առաջին բեմելը եղել է Նուբարաշենի ինքնագործ թատրոնում։ 1947 թվականին ընդունվել է Լենինականի դրամատիկական թատրոնին կից ստուդիա եւ նույն թվականից խաղացել է թատրոնում։ 1958 թվականից տեղափոխվել է Երեւանի Սունդուկյանի անվան թատրոն։ Կերտել է բազմաթիվ դերեր թատրոնում՝ Շիրվանզադեի «Պատվի համար»՝ Մարգարիտ, Չեխովի «Բալենու այգի»՝ Ռանեւսկայա, Դյուրենմաթի «Ծեր տիկնոջ այցը»՝ Քլերի Ցախնասյան, Սարոյանի «Իմ սիրտը լեռներում»՝ Ջոնի, Շանթի «Հին աստվածներ»՝ Իշխանուհի եւ այլն։ Խաղացել է նաեւ արեւմտահայ դերերում՝ «Պաղդասար Աղբար»՝ Անույշ եւ այլն։ Նկարահանվել է «Պատվի համար», «Մոր սիրտը», «Ճանապարհ դեպի կրկես», «Հայրիկ», «Կարինե» եւ այլ ֆիլմերում։ Հայաստանի Ազգային ռադիոյի ոսկե ֆոնդում ունի ավելի քան 100 ձայնագրություն։ 1958 թվականից նկարահանվել է հեռուստաներկայացումներում, ի դեպ՝ եղել է առաջին հեռուստաներկայացման դերասանուհիներից։ 1985 թվականին հրավիրվել է Սիրիայի Հալեպ քաղաքի «Ադամյան» թատրոն, որտեղ արժանացել է ոսկե մեդալի։ Ստացել է բազմաթիվ պետական բարձրագույն պատվոգրեր, մրցանակներ, շնորհակալագրեր։ 1965 թվականին արժանացել է ՀԽՍՀ, 1988 թվականին՝ ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստի կոչմանը։ 1995 թվականին պարգեւատրվել է ՀՀ «Մովսես Խորենացի» մեդալով, 2001 թվականին՝ Երեւանի պատվավոր քաղաքացու կոչումով, 2013թ.` Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոցի շքանշանով։

24 ноября в возрасте 87 лет скончалась актриса Вардуи Вардересян. Она долго болела.
Вардуи Вардересян родилась 19 марта 1928 года в столице Румынии – Бухаресте. В 1946 году она переехала в Советскую Армению. Первые ее выступления были на сцене любительского театра в Советашене (окраина Еревана). В 1947 году Вардересян поступила в студию при драматическом театре Ленинакана, с того же времени она играла в этом театре. В 1958 году актриса переехала в Ереван, стала работать в Государственном академическом театре им. Сундукяна. Она сыграла множество ролей: Маргарит в спектакле «Из-за чести» по Ширванзаде, Раневская в «Вишневом саду» по Чехову и другие. Актриса также снималась в фильмах, в частности картинах «Из-за чести», «Сердце матери», «Карине» и других. В золотом фонде Общественного радио Армении хранятся более 100 ее записей. С 1958 года Вардересян снималась в телеспектаклях. В 1985 году актрису пригласили в театр «Адамян» в Алеппо, где ей вручили золотую медаль. Актриса получила многочисленные государственные грамоты, награды, благодарственные грамоты.
В 1965 году Вардуи Вардересян была удостоена звания народной артистки Армянской ССР, в 1988 году – народной артистки СССР. В 1995 году она была награждена медалью Мовсеса Хоренаци, в 2001 году ей дали звание почетного гражданина Еревана, в 2013 году актрисе был вручен Орден Святого Месропа Маштоца