NEWS.am–ը ներկայացնում է «Հայի աչքերով» նախագիծը, որի շրջանակներում թղթակից Անի Աֆյանը հարցազրույցների շարք է նախապատրաստել, որտեղ աշխարհի տարբեր երկրներում ապրող կամ ապրելու կենսափորձ ունեցող երիտասարդ հայերը պատմում են տեղի բնակչության կենցաղի, սովորույթների ու ավանդույթների մասին։
Անդրանիկ Այվազյան, 28 տարեկան: Կրթությամբ քաղաքագետ է: Հետաքրքվում է բանավեճերով: Արդեն 7 տարի ապրում է Նիդերլանդներում եւ ազատ ժամանակ զբաղվում հայկական համայնքի զարգացման հարցերով: Աշխատում է Կովկասի եւ Կենտրոնական Ասիայի երկրներում խոշոր պարենային ընկերության զարգացման գծով մենեջեր: Երազում է Հայաստանը տեսնել առաջատար երկրների շարքում եւ մոտ ապագայում մտադիր է վերադառնալ Երեւան:
Նիդեռլանդներում իմ կյանքի մասին մի ամբողջ գիրք կարելի է գրել:
Երբ նոր էի եկել, առաջին երեք շաբաթն անդադար անձրեւ էր գալիս: Կարող եք պատկերացնել՝ ինչ էի զգում այդ ժամանակ։
Հոլանդացիները գրեթե կանեփ չեն օգտագործում եւ Կարմիր լապտերների փողոց չեն գնում:
Մարիխուանա կարելի է ձեռք բերել միայն սուրճի խանութներում:
Կանայք տղամարդկանցից ավելի են ծխում եւ ծխախոտը հենց փողոցում նետում են: Նման բան զարգացած Եվրոպայում չէի սպասում:
Եթե ուզում ես «յուրային» համարվել, պետք է անպայման նարնջագույն համազգեստ ունենաս, առաջնությունների ժամանակ խելագարի պես հետեւես ֆուտբոլի խաղերին եւ շատ գարեջուր խմես:
Այստեղ գարեջուր են նախընտրում, թունդ խմիչքը նրանց համար չէ:
Հոլանդացիները ձեզ չեն հասկանա, եթե մինչեւ երեխայի ծնվելը հարցնեք, թե ինչպես եք նրան կոչելու: Նրանք դա գաղտնի են պահում:
Այստեղ ինձ համար ամենամեծ փորձությունը նոյեմբերից մինչեւ մարտ մռայլ օրերը հաղթահարելն է:
Շարքային հոլանդացիների կյանքն ինձ շատ տխուր է թվում: Աշխատանքից հետո նրանք տարբեր ցածրարժեք ինտելեկտուալ հաղորդումներ են դիտում եւ ժամը 10-ին պառկում են քնելու: Նրանք հազվադեպ են շփվում արտաքին աշխարհի հետ: Գուցե եղանակն է նրանց այդպիսին դարձրել, իսկ գուցե՝ պատմությունը, չգիտեմ:
Հոլանդացիները սիրում են հայհոյել: Նույնիսկ երեխաները՝ ծնողների ներկայությամբ:
Հայ համայնքը մեծ չէ, եւ հայերի մասին այստեղ քիչ բան գիտեն: Ի դեպ՝ «միջին» հոլանդացին աշխարհագրությունից թույլ է: Քարտեզի վրա Ուզբեկստանը կարող են Սերբիայի կողքին փնտրել: Նման դեպքերը շատ են:
Երբեմն թվում է, որ հոլանդացիները ֆերմերների բազմություն են, որոնք հայտնվել են ապահովված երկրում: Մարդիկ հիմնականում գավառական մտածողություն ունեն:
Հոլանդացիներն ամենաշատը սուրճ են խմում: Հիմնականում՝ ոչ այնքան որակյալ: Ամբողջ երկիրը նաեւ էժանագին թեյ է խմում:
Պրագմատիզմ ու կարգապահություն. ահա թե ինչ կարելի է նրանցից սովորել: Իսկ ընդհանրապես հոլանդացիները սառը ժողովուրդ են:
Մայիսի 4-ին՝ Երկրորդ աշխարհամարտում զոհվածների հիշատակի օրը, երկրում ամեն ինչ երկու րոպեով կանգ է առնում:
Հոլանդացիները կօգնեն: Ե՛վ հյուրանոցում, ե՛ւ կայարանում, ե՛ւ պարզապես փողոցում: Նրանք նվազագույն մակարդակով պահում են շփումը, բայց սահմանն անցնել պետք չէ:
Նրանք մեծ պատուհաններով տներ են կառուցում: Հիմնականում դա անում են արեւի լույսի պակասի պատճառով: Բացի այդ՝ այստեղ ընդունված չէ պատուհանի վարագույրներն իջեցնել: Դա գալիս է կալվինիզմի ժամանակներից: Այդպիսով նրանք ցույց են տալիս, որ թաքցնելու բան չունեն: Թող բոլորը տեսնեն, թե որքան համեստ են նրանք ապրում: Սակայն ոչ մի հոլանդացու մտքով չի անցնի պատուհանից ներս նայել: Դա անձնական կյանք ներխուժում կդիտվի:
Տան ներսում աստիճաններն այնքան նեղ են, որ անհնար է կահույք բարձրացնել: Օրինակ՝ բազմոց: Նրանք մինչեւ հիմա մեծածավալ իրերը պատուհանից են տուն մտցնում:
Հոլանդական տանը զուգարանի՝ ամենաշատ գործածվող սենյակի դռանը, օրացույց է փակցված, որի վրա նշված են հարազատների եւ մտերիմների ծննդյան օրերը, որ հանկարծ չմոռանան: Նրանք շատ ուշադիր են այդ օրվա հանդեպ:
Ամեն հինգշաբթի Ամստերդամի բնակիչները դուրս են բերում եւ փողոցում են թողնում այն ամենը, ինչ իրենց այլեւս պետք չէ: Դա կարող է լինել՝ ինչ ասես. պահարաններ, փափուկ կահույք, սառնարան, հայելի, փոշեկուլ, լուսամփոփ: Շատերը գալիս ու անվճար վերցնում են այն, ինչ իրենց հարկավոր է: Ինչ մնում է, տանում է քաղաքապետարանի հատուկ մեքենան:
Մինչեւ հիմա չեմ կարողանում վարժվել, որ Նիդեռլանդները հարթ երկիր է: Սկզբում նույնիսկ հետաքրքիր էր, իսկ հիմա իսկապես կարոտում եմ լեռները:
«Հայի աչքերով». Բրիտանիայում փակ ակումբներ կան, որոնց անդամ կարող են լինել միայն արիստոկրատները
«Հայի աչքերով». Գերմանացիները դեմ չեն երբեմն կոտրել համակարգը եւ վայելել պահը
«Հայի աչքերով». jeito do brasil, կամ կյանքը հիասքանչ է, ո՞ւր ես շտապում
«Հայի աչքերով». Չեխերը սիրում են սեւ հումորը, կարող են կատակել անգամ դժբախտ պատահարի մասին
«Հայի աչքերով». Իտալացիները ձեւեր չեն թափում, գրեթե անմիջապես «դու»-ի են անցնում եւ անձնական հարցեր տալիս
«Հայի աչքերով».Կորեացիները արձակուրդ հասկացությունը չունեն – հանգստի ժամանակ չկա
«Հայի աչքերով». Կարեւոր էր Ցեղասպանության թեմայով մագիստրոսական ատենախոսությունը հենց Թուրքիայում պաշտպանել

Новости Армении – NEWS.am представляет проект «Глазами армян», в рамках которого корреспондент Ани Афян подготовила цикл интервью, в которых молодые армяне, живущие или имеющие опыт жизни в разных странах мира, рассказывают об особенностях быта, привычках и традициях местного населения.
Андраник Айвазян - 28 лет. По образованию политолог. Увлекается дебатами. В свободное время занимается вопросами развития армянской общины в Нидерландах, где живет уже 7 лет. Работает менеджером по развитию крупной продовольственной компании в странах Кавказа и Центральной Азии. Мечтает увидеть Армению одной из передовых стран и уже в скором будущем намерен вернуться в Ереван.
Можно написать целую книгу о моей жизни в Нидерландах.
Когда я только приехал, первые три недели безостановочно шел дождь. Можно представить, что я тогда чувствовал.
Кстати, сами голландцы почти не употребляют траву и не ходят на Улицу красных фонарей.
Приобрести марихуану можно только в кофе-шопах.
Женщины курят больше мужчин и кидают окурки прямо на улице. Вот этого в развитой Европе я никак не ожидал.
Если ты хочешь считаться «своим», то нужно обязательно иметь оранжевую форму, как сумасшедший следить за футбольными матчами во время чемпионатов и глушить пиво.
Здесь отдают предпочтение пиву, крепкий алкоголь не для них.
Голландцы не поймут вас, если спросить, как они назовут своего ребенка до того, как он родится. Они всегда держат это в тайне.
Самое большое испытание для меня  – это выдержать мрачные дни с ноября по март.
Жизнь обычных голландцев кажется мне очень скучной. После работы они смотрят различные низкоинтеллектуальные программы и ложатся спать в 10 часов.  Они редко контактируют с внешним миром. Такие - сами в себе. Может, это погода их сделала такими, а может так сложилось исторически, не знаю.
Голландцы – большие любители материться. Даже дети в присутствии родителей.
Армянская община очень маленькая, и об армянах здесь мало что знают. Кстати, у голландцев слабо с географией. Узбекистан на карте могут искать рядом с Сербией. Подобных случаев было много.
Иногда кажется, что голландцы – толпа фермеров, очутившихся  в стране с достатком. В основном у людей местечковое мышление.
Больше всего голландцы пьют кофе. В основном не очень качественный. Вся страна пьет чай из пакетиков, как правило, дешевых - например, «пиквик».
Прагматизм и дисциплина – это то, чему можно у них научиться. Вообще, голландцы - народ довольно холодный.
4 мая, в день памяти погибших во время Второй мировой войны все в стране на две минуты замирает.
Они помогут. И в гостинице, и на вокзале, и просто на улице. Контакт на минимальном уровне голланды поддерживают, но перегибать палку не стоит.
Голланды строят дома с большими окнами. В основном это делается из-за нехватки солнечного света. Кроме того, здесь не принято задергивать шторы. Это идет еще со времен кальвинизма. Таким образом они показывают, что скрывать им нечего. Пусть все видят, как скромно они живут. Однако ни одному голландцу не придет в голову заглядывать в окна. Это считалось бы вторжением в частную жизнь.
Лестницы в домах настолько узкие, что по ним невозможно поднять мебель. Например, диван. Они до сих пор заносят габаритные вещи через окна, при помощи веревок или электрических подъемников.
Во многих голландских домах к двери туалета - самой посещаемой комнаты в доме - прикреплен календарь, на котором отмечены дни рождения родных и близких. Чтобы вдруг не забыть. Они очень трепетно относятся к этой дате.
Каждый четверг жители Амстердама выносят и оставляют на улицах  все, что им больше не нужно. Это может быть что угодно - шкафы, мягкую мебель, холодильники, зеркала, пылесосы, светильники. Многие приезжают и бесплатно забирают, что им пригляделось. То, что остается, увозит специальная машина из мэрии.
Я до сих пор не могу привыкнуть к тому, что Нидерланды – плоская страна. Поначалу это было даже интересно, а сейчас реально не хватает гор.
Глазами армян. «Итальянцы не церемонятся - почти сразу переходят на «ты» и задают личные вопросы»
Глазами армян. «Немцы не прочь иногда сломать систему и насладиться моментом»
Глазами армян. Чехи любят «черный юмор» - могут шутить даже на тему большой трагедии
Глазами армян. «jeito do brasil», или жизнь прекрасна – куда спешить?
Глазами армян. В Британии есть закрытые клубы - их членами могут стать только аристократы
Глазами армян. Было важно защитить магистерскую диссертацию по теме Геноцида в Турции
Глазами армян. «У корейцев нет понятия «отпуск» - времени на отдых нет»
9 марта родился всемирно известный путешественник Америго Веспуччи
Первым карту создал Леонардо да Винчи, нарисовав на ее полях портрет Веспуччи…
Скончался артист Ереванского государственного кукольного театра Роберт Саркисян
Саркисян работал и на телевидении…
Михаила Горбачева похоронили на Новодевичьем кладбище в Москве
По прибытии на кладбище гроб с телом Горбачева пронесли на постамент сквозь строй почетного караула, священник провел панихиду по усопшему...
В Стамбуле скончался известный армянский писатель Мкртич Маркосян
Некоторые из рассказов на армянском языке, опубликованные в ежедневной газете «Мармара», вошли в первую книгу Мкртича Маркосяна, изданную под названием «Эти наши стороны»...
Умер создатель GIF Стивен Уилхайт
По его сведениям, Уилхайт умер 14 марта в окружении семьи от последствий заражения коронавирусом, это подтвердила его жена Каталин...