Եվրոպայում ՆԱՏՕ-ի միացյալ ուժերի գլխավոր հրամանատար գեներալ Կյորտիս Սկապարոտին հայտարարել է, որ «ԱՄՆ-ը եւ նրա համախոհները պատրաստ են դիմակայել Ռուսաստանի կողմից աճող սպառնալիքին»՝ տեղեկացնում է Sky News-ը։
Միացյալ Նահանգների պատրաստականությունը ցուցադրելու համար Նորվեգական ծով կմտնի ամերիկյան «Հարի Տրումեն» ավիակիրը։
Սկապարոտիի խոսքերով՝ Ռուսաստանի մոտ ավիակրի մասնակցությամբ զորավարժությունները «հնարավորությունների ցուցադրում են»։
«Ռուսաստանը մեծացրել է իր ներկայությունը տարածաշրջանում։ Նա նաեւ ժամանակակից է դարձնում իր զինված ուժերը, եւ դա ինձ անսպասելի չի թվում, բայց մենք դրան ուշադրություն պետք է դարձնենք»,- հավելել է Սկապարոտին։
Վերջին անգամ Նորվեգական ծով ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի ավիակիրը դուրս է եկել 1987 թվականին։
«Հարի Տրումենի» վրա տեղավորվում է 49 ռազմական ինքնաթիռ, նրան ուղեկցում է եւս 9 նավ։ Ավիակրի անձնակազմը կմասնակցի ՆԱՏՕ-ի Trident Juncture-2018 զորավարժություններին՝ ՆԱՏՕ-ի 30 անդամ-երկրներից 50 հազար զինվորականների հետ միասին։

Генерал Кертис Скапаротти, главнокомандующий объединенными силами НАТО в Европе, заявил, что «США и их союзники готовы противостоять растущей угрозе со стороны России», передает Лента.Ру со ссылкой на телеканал Sky News.
Чтобы продемонстрировать готовность Соединенных Штатов, в Норвежское море для участия в учениях войдет американский авианосец «Гарри Трумэн».
По словам Скапаротти, отправка авианосца на учения вблизи России — «демонстрация возможностей». «Мы готовы, натренированы и будем защищать Атлантику», — сказал главком.
«Россия увеличила свое присутствие в регионе, она также модернизирует свои вооруженные силы, и это не кажется мне чем-то неожиданным, но мы должны обратить на это внимание» — добавил Скапаротти.
Последний раз авианосец ВМС США посещал Норвежское море в 1987 году.
На «Гарри Трумэне» располагаются 49 боевых самолетов, его сопровождают еще девять кораблей. Экипаж авианосца примет участие в стратегических учениях НАТО Trident Juncture 2018 («Единый трезубец 2018») совместно с более чем 50 тысячами военных из 30 стран-членов НАТО и их союзников.