«Քրայսթչերչից հրաձիգը»՝ ծնունդով Ավստրալիայից 28-ամյա Բրենտոն Տարանտը Twitter-ի իր էջում (սառեցվել է) ահաբեկչության նախօրեին հրապարակել էր 37 էջանոց մանիֆեստ, որտեղ բացատրել էր իր աջ արմատական հայացքները, գրում է «Կոմերսանտը»-ը:
Բրետոնին միանգամից սկսել են համեմատել Անդերս Բրեյվիկի հետ՝ նորվեգացի նեոնացիստի, որը 2011 թվականին Օսլոյի կենտրոնում պայթյուն էր կազմակերպել եւ հարձակում իրականացրել իշխող նորվեգական աշխատավորական կուսակցության երիտասարդական ճամբարի վրա, ինչի հետեւանքով մահացել էր 77 մարդ, 151-ը վնասվածքներ էր ստացել:
Վերջին տվյալներով՝ Նոր Զելանդիայի երկու մզկիթներում հրաձգության հետեւանքով մահացել է 49 մարդ:
Բրենտոն Տարանտի մանիֆեստում մասնավորապես Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելին, Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին եւ Լոնդոնի քաղաքապետ Սադիկ Խանին սպանելու կոչեր  կան:
Այդտեղ նաեւ դատողություններ կան զանգվածային ներգաղթի եւ եվրոպացիների շրջանում ծնելիության ցածր մակարդակի մասին: Ըստ Տարանտի՝ խոսքը «սպիտակ ցեղասպանության» մասին է: Իր մանիֆեստում նա հայտարարել էր մզկիթի վրա հարձակման մասին՝ այն ահաբեկչական գործողություն անվանելով: Twitter-ի էջում նա մեկ անգամ չէ, որ գովասանքով էր արտահայտվել մուսուլմանների դեմ ահաբեկչությունների մասին՝ կոչ անելով չմոռանալ հարձակվողների արարքների մասին:
Heavy.com- ներկայացրած փաստաթղթում Տարանտը նշում է նաեւ, թե ով է նա.
«Սովորական սպիտակամորթ մարդ, 28 տարեկան եմ: Ծնվել եմ Ավստրալիայում, աշխատավոր դասի ընտանիքում, ցածր եկամտով ընտանիքում:  Իմ ծնողները շոտլանդական, իռլանդական եւ անգլիական ծագում ունեն: Ես սովորական մանկություն եմ ունեցել, առանց լուրջ խնդիրների: Սովորելու ժամանակ քիչ էի հետաքրքրված կրությամբ, հազիվ է հասցնում սովորել»:
Տարանտը պնդում է, որ գումարներ է ներդրել կրիպտոարժույթում եւ օգտագործել դրանք ճանապարհորդելու համար, իսկ հետո որոշել է «հստակ դիրքորոշում ունենալ՝ իր ժողովրդի ապագան ապահովելու համար»:

«Стрелок из Крайстчерча» — 28-летний уроженец Австралии Брентон Таррант — накануне теракта опубликовал на своей странице в Twitter (сейчас замороженной) 37-страничный манифест, в котором объяснил свои ультраправые взгляды, передает «КоммерсантЪ»
Бретона сразу стали сравнивать с Андерсом Брейвиком — норвежским неонацистом, который организовал в 2011 году взрыв в центре Осло и нападение на молодежный лагерь правящей Норвежской рабочей партии, в результате которых погибли 77 человек и 151 получил ранения.
По последним данным, в результате стрельбы в двух мечетях в Новой Зеландии погибли 49 человек.
В манифесте Брентона Тарранта, в частности, содержатся призывы к убийству канцлера Германии Ангелы Меркель, президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана и мэра Лондона Садика Хана.
Там же содержатся рассуждения о вреде массовой иммиграции и низком уровне рождаемости среди европейцев. Речь, по словам Брентона Тарранта, идет о «белом геноциде». В своем манифесте он и анонсировал нападение на мечеть, назвав его террористическим актом. На странице в Twitter он не раз хвалебно высказывался в отношении терактов против мусульман, призывая не забывать деяния нападавших.
Отвечает Брентон Таррант в документе, который цитирует портал Heavy.com, и на вопрос о том, кто он: «Просто обычный белый человек, 28 лет. Родился в Австралии в семье рабочего класса, семье с низким доходом. Мои родители шотландского, ирландского и английского происхождения. У меня было обычное детство, без особых проблем. У меня было мало интереса к образованию во время учебы, я едва успевал учиться». Брентон Таррант утверждал, что вложил деньги в криптовалюту и использовал их, чтобы путешествовать, а потом решил «занять четкую позицию, чтобы обеспечить будущее своего народа».