Լոնդոնի հյուսիս-արևմուտքում՝ Նիսդենի շրջանում, աղբի վերամշակման ձեռնարկությունում բռնկված խոշոր հրդեհը խաթարել է գնացքների և մետրոյի երթևեկությունը, իսկ մոտակայքում գտնվող Amazon-ի պահեստը ստիպված են եղել տարհանել, հայտնում է PA Media-ն։
Ուեմբլի մարզադաշտի հարևանությամբ բռնկված հրդեհի վայր են ժամանել 20 հրշեջ մեքենա և շուրջ 125 հրշեջ։ Կրակը պատել է խառը թափոնների վերամշակման ձեռնարկության տարածքում գտնվող արդյունաբերական շենքը։ Դրա չափերը կազմել են մոտավորապես 100-ը 150 մետր։
Լոնդոնի հրշեջ բրիգադը Հաննա-Քլոուզ փողոցում բռնկված հրդեհի մասին ահազանգը ստացել է տեղական ժամանակով 11:36-ին։ Դեպքի մասշտաբների պատճառով առաջին ժամանած հաշվարկների ղեկավարը անմիջապես լրացուցիչ ուժեր է պահանջել։
Մինչև 17:00-ը հրդեհը հաջողվել է վերցնել վերահսկողության տակ, սակայն փրկարարները շարունակել են աշխատել տեղում մինչև ամբողջական մարումը։ Հրդեհի պատճառը դեռևս հայտնի չէ, կատարվում է հետաքննություն։
Հրդեհի պատճառով ամբողջությամբ դադարեցվել է դեպքի վայրի մոտով անցնող Metropolitan գծի երթևեկությունը։ Jubilee գծում հաղորդակցություն չի եղել Wembley Park և West Hampstead կայարանների միջև, իսկ մնացած հատվածներում առաջացել են լուրջ ուշացումներ։ Բացի այդ, խաթարվել են երկաթուղային փոխադրումները դեպի Լոնդոնի Մերիլեբոն կայարան ուղղությամբ։
Մոտակայքում գտնվող Amazon-ի պահեստը, որը չի տուժել կրակից, տարհանվել է։
Սա արդեն այս ամառ Լոնդոնում թափոնների վերամշակման ձեռնարկությունում տեղի ունեցած երրորդ խոշոր հրդեհն է։ Ավելի վաղ՝ օգոստոսին, մոտ 100 հրշեջ մարում էր Դեպտֆորդի օբյեկտում բռնկված հրդեհը, որտեղ այրվում էր շուրջ 50 տոննա կենցաղային թափոն։
Environmental Services Association-ի տվյալներով, թափոնների վերամշակման ձեռնարկություններում շաբաթական ավելի քան 10 անգամ տեղի են ունենում հրդեհներ, որոնք առաջանում են ոչ ճիշտ նետված լիթիումային մարտկոցներից, այդ թվում՝ էլեկտրոնային ծխախոտների մարտկոցներից։ Ըստ գնահատականների, նման հրդեհները ոլորտին տարեկան արժենում են մոտ 1 մլրդ ֆունտ ստեռլինգ։

Крупный пожар на мусороперерабатывающем предприятии в районе Низден на северо-западе Лондона нарушил движение поездов и поездов метро, а расположенный поблизости склад Amazon пришлось эвакуировать, сообщает PA Media.
На место возгорания рядом со стадионом «Уэмбли» прибыли 20 пожарных машин и около 125 пожарных. Пламя охватило промышленное здание на территории предприятия по переработке смешанных отходов. Его размеры составляли примерно 100 на 150 метров.
Пожарная бригада Лондона получила сообщение о возгорании на улице Ханна-Клоуз в 11:36 по местному времени. Из-за масштабов происшествия руководитель первых прибывших расчетов сразу запросил дополнительные силы.
К 17:00 пожар удалось взять под контроль, однако спасатели продолжили работать на месте до полного тушения. Причина возгорания пока неизвестна, проводится расследование.
Из-за пожара было полностью остановлено движение на линии Metropolitan, проходящей рядом с местом происшествия. На линии Jubilee отсутствовало сообщение между станциями Wembley Park и West Hampstead, а на остальных участках возникли серьезные задержки. Кроме того, были нарушены железнодорожные перевозки в направлении лондонского вокзала Мэрилебон.
Расположенный неподалеку склад Amazon, который не был затронут огнем, эвакуировали.
Это уже третий крупный пожар на предприятии по переработке отходов в Лондоне нынешним летом. Ранее в августе около 100 пожарных тушили возгорание на объекте в Дептфорде, где горело около 50 тонн бытовых отходов.
По данным Environmental Services Association, более 10 раз в неделю на мусороперерабатывающих предприятиях происходят пожары, вызванные неправильно выброшенными литиевыми батареями, в том числе аккумуляторами от электронных сигарет. По оценкам, такие возгорания ежегодно обходятся отрасли примерно в 1 млрд. фунтов стерлингов.