Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի կառավարությունը հայտարարել է, որ մտադիր է բոլոր կարևոր քաղաքական, տնտեսական, սոցիալական և մշակութային որոշումներին կցել հատուկ «ազգային միասնության հավելված», հայտնում է Mehr-ը։
Կառավարության հայտարարության մեջ նշվում է, որ այս միջոցը կոչված է կանխելու այնպիսի որոշումները, որոնք կարող են խորացնել սոցիալական տարաձայնությունները։
Փաստաթուղթը հրապարակվել է շաբաթ օրը՝ ի պատասխան Իրանի գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Սեյեդ Մոջթաբա Խամենեիի ուղերձի՝ Կառավարության շաբաթվա կապակցությամբ։ Կառավարությունը նաև հայտարարել է, որ առաջնահերթ է համարում ազգային միասնության ամրապնդումը, տնտեսական իրավիճակի բարելավումը և բնակչության կենսամակարդակի բարձրացումը։
Կառավարությունը մտադիր է կենտրոնանալ գնաճի դեմ պայքարի, շուկաների կարգավորման, աշխատատեղերի ստեղծման, կապիտալը ազգային արտադրության ուղղորդելու և դոլարից կախվածության աստիճանական նվազեցման վրա։ Իշխանությունները նաև խոստացել են շարունակել «դիմադրողական տնտեսության» քաղաքականության իրականացումը և ավելի ակտիվ օգտագործել երկրի ներքին ռեսուրսները։
Գերագույն առաջնորդի՝ հասարակական համախմբվածությանը վնաս հասցնող գործողություններ թույլ չտալու կոչին համապատասխան՝ բոլոր առանցքային որոշումները կգնահատվեն ազգային միասնության վրա դրանց ազդեցության տեսանկյունից։ Կառավարությունը նաև հայտարարել է «կեղծ երկընտրանքներից» և այնպիսի հայտարարություններից խուսափելու անհրաժեշտության մասին, որոնք կարող են հանգեցնել հոռետեսության և հուսահատության տարածմանը։
Կառավարությունը մտադիր է առանձին ուշադրություն դարձնել տեխնոլոգիաների, կրթության, գյուղատնտեսության, արդյունաբերության, կապի և մշակույթի զարգացմանը։ Նպատակներից մեկը կոչվել է Իրանի գիտական ներուժի ամրապնդումը։
Արտաքին քաղաքականության մեջ Թեհրանը մտադիր է հավատարիմ մնալ «արժանապատվության, իմաստության և նպատակահարմարության» սկզբունքներին՝ շարունակելով հակազդել պատժամիջոցներին և այն քաղաքականությանը, որն իշխանությունները բնութագրում են որպես «ամերիկա-սիոնիստական մեծամտության» գործողություններ։
Կառավարությունը նաև դիվանագիտությունն ու պաշտպանությունը անվանել է ազգային շահերի, անվտանգության և երկրի տարածքային ամբողջականության պաշտպանության երկու փոխլրացնող և համակարգված ուղղություններ։

Кабинет президента Ирана Масуда Пезешкиана заявил о намерении сопровождать все важные политические, экономические, социальные и культурные решения специальным «приложением о национальном единстве», сообщает Mehr.
Мера призвана не допустить решений, способных усилить социальные разногласия, говорится в заявлении правительства.
Документ был опубликован в субботу в ответ на обращение верховного лидера Ирана аятоллы Сейеда Моджтабы Хаменеи по случаю Недели правительства. Кабинет также заявил о приоритетности укрепления национального единства, улучшения экономической ситуации и уровня жизни населения.
Правительство намерено сосредоточиться на борьбе с инфляцией, управлении рынками, создании рабочих мест, направлении капитала в национальное производство и постепенном снижении зависимости от доллара. Власти также пообещали продолжить реализацию политики «экономики сопротивления» и активнее использовать внутренние ресурсы страны.
В соответствии с призывом верховного лидера не допускать действий, наносящих ущерб общественной сплоченности, все ключевые решения будут проходить оценку с точки зрения их влияния на национальное единство. Кабинет также заявил о необходимости избегать «ложных дихотомий» и высказываний, способных привести к распространению пессимизма и отчаяния.
Отдельное внимание правительство намерено уделить развитию технологий, образования, сельского хозяйства, промышленности, связи и культуры. Одной из целей названо укрепление научного потенциала Ирана.
Во внешней политике Тегеран намерен придерживаться принципов «достоинства, мудрости и целесообразности», продолжая противодействовать санкциям и политике, которую власти называют действиями «американо-сионистского высокомерия».
Правительство также назвало дипломатию и оборону двумя взаимодополняющими и скоординированными направлениями защиты национальных интересов, безопасности и территориальной целостности страны.