Մեքսիկայի իշխանությունները հայտնել են ենթադրյալ հանցավոր խմբավորման ութ անդամների ձերբակալության մասին, որը միգրանտներին ստորգետնյա թունելներով տեղափոխում էր ԱՄՆ՝ սահմանամերձ Սյուդադ-Խուարես քաղաքում, հայտնում է AFP-ն։
Քննության տվյալներով՝ La Tía («Մորաքույր») անվանումով խմբավորումը զբաղվում էր մարդկանց ապօրինի տեղափոխմամբ այն թունելներով, որոնք Մեքսիկայի տարածքից տանում էին ԱՄՆ։ Բացի այդ, դրա անդամներին մեղադրում են թմրանյութերի առևտրին, մարդկանց առևանգումներին և շորթումներին առնչություն ունենալու մեջ։
Ձերբակալվածների թվում եղել է նաև խմբավորման ենթադրյալ առաջնորդը։ Գործողությունն իրականացվել է Խալիսկո և Չիուաուա նահանգներում։ Մեքսիկացի զինվորականները առգրավել են երկու պիկապ, 31 բջջային հեռախոս, ինչպես նաև համակարգչային և այլ էլեկտրոնային տեխնիկա։
Խմբավորման գործունեության հետաքննությունը սկսվել է հունվարին՝ ԱՄՆ ներքին անվտանգության նախարարության դիմումից հետո։ Ամերիկյան կողմը մեքսիկական իշխանություններին հայտնել է ԱՄՆ տարածք մարդկանց տեղափոխմամբ զբաղվող ցանցի հնարավոր գոյության մասին։
Սյուդադ-Խուարեսը վաղուց արդեն միգրանտների համար ԱՄՆ հասնելու փորձերի առանցքային երթուղիներից մեկն է։ Վերջին շաբաթներին Մեքսիկան և ԱՄՆ-ն ուժեղացրել են անվտանգության միջոցները քաղաքի շրջանում՝ անցկացնելով օդային և ցամաքային գործողություններ՝ մաքսանենգների գործունեությունը կասեցնելու և սահմանի ապօրինի հատումը կանխելու համար։

Мексиканские власти сообщили о задержании восьми предполагаемых участников преступной группировки, которая переправляла мигрантов в США через подземные тоннели в приграничном городе Сьюдад-Хуарес, сообщает AFP.
По данным следствия, группировка под названием La Tía («Тетушка») занималась нелегальной переправкой людей через тоннели, ведущие с территории Мексики в США. Кроме того, ее участникам вменяется причастность к торговле наркотиками, похищениям людей и вымогательству.
Среди задержанных оказался предполагаемый лидер группировки. Операцию провели в штатах Халиско и Чиуауа. Мексиканские военные изъяли два пикапа, 31 мобильный телефон, а также компьютерную и другую электронную технику.
Расследование деятельности группировки началось в январе после обращения Министерства внутренней безопасности США. Американская сторона сообщила мексиканским властям о возможном существовании сети, занимающейся переправкой людей на территорию США.
Сьюдад-Хуарес уже давно является одним из ключевых маршрутов для мигрантов, пытающихся попасть в США. В последние недели Мексика и США усилили меры безопасности в районе города, проводя воздушные и наземные операции для пресечения деятельности контрабандистов и предотвращения незаконного перехода границы.