Ադրբեջանը հակված է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, բայց կշարունակի իր ռազմական հզորության մեծացումը, հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը, փոխանցում է «Ինտերֆաքս-Ազերբայջանը»:
«Մենք փորձում ենք հակամարտությունը կարգավորել քաղաքական-դիվանագիտական եւ խաղաղ ճանապարհով: Բայց դրա հետ մեկտեղ, մեծացնում ենք մեր ռազմական հզորությունը: Այս ուղղությամբ այսուհետեւ եւս կձեռնարկվեն բոլոր անհրաժեշտ քայլերը»,- հայտարարել է Ալիեւը:
«Ադրբեջանն այս ուղղությամբ բոլոր անհրաժեշտ աշխատանքները կատարում է: Ռազմական եւ տնտեսական ներուժը, բնականաբար, մեր երկիրն ամրապնդում է: Մենք այսուհետեւ եւս կշարունակենք այս ուղղությամբ մեր հետեւողական քաղաքականությունը»,- հավելել է նա:
Ալիեւը նշել է, որ 2016 թվականին ղարաբաղյան հակամարտության գոտում Հայաստանի հետ ապրիլյան ռազմական բախումները ցույց տվեցին, որ «Ադրբեջանը կարող է իր տարածքային ամբողջականությունը վերականգնել ռազմական ճանապարհով»:

Азербайджан нацелен на мирное урегулирование нагорно-карабахского конфликта, но продолжит наращивать военную мощь, заявил президент Ильхам Алиев, передает Интерфакс-Азербайджан.
«Мы пытаемся урегулировать конфликт политико-дипломатическим и мирным путем. Но наряду с этим мы наращиваем свою военную мощь. В этом направлении и впредь будут предприняты все необходимые шаги», - заявил Алиев.
«Азербайджан ведет все необходимые работы в том направлении. Военный и экономический потенциал, естественно, укрепляют нашу страну. Мы и впредь будем продолжать нашу последовательную политику в этом направлении», - добавил он.
Он отметил, что апрельские боестолкновения с Арменией в зоне карабахского конфликта в 2016 году показали, что «Азербайджан способен восстановить свою территориальную целостность военным путем».