ՄԱԿ Անվտանգության խորհուրդը վաղը Սիրիայի հարցով փակ նիստ կանցկացնի այն բանից հետո, երբ Թուրքիան ռազմական գործողություն է սկսել երկրի հյուսիս-արեւելքում, հայտնում է Reuters-ը՝ հղում կատարելով դիվանագետներին։
Նրանց խոսքերով, Անվտանգության խորհրդի 15 անդամների կողմից Սիրիայում իրավիճակի քննարկման հայց էին ներկայացրել եվրոպական հինգ երկրներ՝ Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան, Գերմանիան, Բելգիան եւ Լեհաստանը։
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, հայտարարելով ռազմական գործողությունների մեկնարկի մասին, չորեքշաբթի օրը նշել էր, որ դրանց նպատակը Թուրքիայի հարավային սահմանին «ահաբեկչական միջանցքի» ոչնչացումն է։

Совет Безопасности ООН проведет завтра закрытое заседание по Сирии после того, как Турция начала военную операцию на северо-востоке страны, сообщает Reuters со ссылкой на дипломатов.
По словам дипломатов, обсуждение ситуации в Сирии Советом Безопасности из 15 членов было запрошено пятью европейскими членами: Великобританией, Францией, Германией, Бельгией и Польшей.
Президент Турции Тайип Эрдоган, объявив о начале военных действий в среду, заявив, что цель состояла в том, чтобы ликвидировать то, что он назвал «террористическим коридором» на южной границе Турции.