Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցով ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հայտարարությունների առանցքային ասպեկտ դարձավ հակամարտության նախապատմության նրա գնահատականը: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի նախագահի խորհրդական Դավիթ Բաբայանը՝ մեկնաբանելով Պուտինի կողմից «Վալդայ» քննարկումների ակումբի նիստի ժամանակ արված հայտարարությունները:
«Վլադիմիր Պուտինի երեկվա հայտարարությունները կարելի է իսկապես նշանակալի իրադարձություն անվանել: Ռուսաստանի և նույնիսկ Ղարաբաղյան շարժման ու ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության պատմության մեջ առաջին անգամ պետության ղեկավարը գնահատական է տալիս կոնֆլիկտի ծագման պատճառներին: Մինչ այդ պետության ոչ մի ղեկավար երբեք իր և իր երկրի կարծիքը չի հնչեցրել կոնֆլիկտի ակունքների առնչությամբ»,-նշեց Դավիթ Բաբայանը:
«Ռուսաստանի Դաշնության նախագահը Հայաստանն ու Ադրբեջանն անվանեց հավասար գործընկերներ: Այդպիսով, նա ընդգծեց հակամարտության պատճառների և դրա կարգավորման առնչությամբ իր և Ռուսաստանի Դաշնության գնահատականի օբյեկտիվությունը: Մեջբերեմ Ռուսաստանի նախագահի խոսքը. «Ցավոք, դա փաստ է, երբ Սումգայիթում, ապա Լեռնային Ղարաբաղում դաժան հանցագործություններ իրականացվեցին հայ ժողովրդի նկատմամբ: Այդ ամենը մենք պետք է հաշվի առնենք»: Դա շատ կարևոր փաստի արձանագրում է, թե ով է կոնֆլիկտի մեղավորը: Այդ գնահատականը ցույց է տալիս, որ Լեռնային Ղարաբաղը չի կարող Ադրբեջանի մաս լինել, որը նման դաժան հանցագործություն է կատարել հայ ժողովրդի դեմ անցյալում և շարունակում է էթնիկ զտման քաղաքականությունը, ինչի ապացույց են վերջին օրերը՝ գերեվարված հայերի խոշտանգումներ և սպանություններ, զոհված զինորների մարմինների նկատմամբ անարգանք»,-հայտարարեց Դավիթ Բաբայանը:
«Ինչ վերաբերում է տարածքների մասին Պուտինի կողմից հնչեցրած հարցին, ապա մնացած հարցերը՝ տարածքներ, սահմաններ, կարող են քննարկվել բացառապես բանակցությունների ժամանակ: Ագրեսիայի և պատերազմի պայմաններում քաղաքական բաղադրիչի մասին խոսելն ավելորդ է»,-եզրափակեց Դավիթ Բաբայանը:

President of the Russian Federation Vladimir Putin’s assessment of the historical background of the Nagorno-Karabakh conflict became the key aspect of his statements on the Nagorno-Karabakh conflict. This is what Advisor to the President of Artsakh (Nagorno-Karabakh) Davit Babayan told Armenian News-NEWS.am, commenting on the statements that Putin made during a meeting held at Valdai Discussion Club.
“The statements that Vladimir Putin made yesterday can truly be referred to as a significant event. For the first time in the history of Russia and even the Karabakh movement and the Azerbaijan-Karabakh conflict, the head of state assessed the reasons behind the emergence of the conflict. Until then, no head of state had ever expressed his or her opinion or the opinion of the country on the origins of the conflict,” Babayan stated.
“The President of the Russian Federation referred to Armenia and Azerbaijan as equal partners, underscoring the objectivity of his and Russia’s assessments of the reasons for the conflict and its settlement. Putin said the following: “Unfortunately, it is a fact that brutal crimes were perpetrated against the Armenian people in Sumgait and then in Nagorno-Karabakh. We must take all this into consideration.” This shows that Nagorno-Karabakh can’t form a part of Azerbaijan,” Babayan said.
“As far as Putin’s statement on territories is concerned, the remaining issues, including territories and boundaries can be discussed during negotiations. It is needless to talk about the political component during aggression and war,” Babayan concluded.