Ստամբուլում ահաբեկչության հետ կապված ձերբակալվածների թիվը հասել է 50-ի։ Այս մասին ասել է Թուրքիայի արդարադատության նախարար Բեքիր Բոզդաղը։
«Մենք դատապարտում ենք ահաբեկչության ցանկացած դրսեւորում․․․Ահաբեկչական կազմակերպությունները մարդկության թշնամիներն են։ Թուրքիան վճռականորեն շարունակում է ահաբեկչության դեմ պայքարը։ Ահաբեկչության հետ կապված ձերբակալվածների թիվը հասել է 50-ի։ Ոչ մի ահաբեկչական կազմակերպություն հաջողության չի հասնի Թուրքիայի դեմ որեւէ խաղում կամ գրոհում»,-ասել է նա։
Հիշեցնենք, որ կիրակի Ստամբուլի կենտրոնում գտնվող Բեյօղլու թաղամասի Իսթիքլալ փողոցում պայթյուն է որոտացել։ Զոհվել է վեց մարդ, տուժել է 81-ը։
Թուրքիայի ՆԳ նախարար Սուլեյման Սոյլուն կասկած է հայտնել, որ ահաբեկչության կատարման ցուցումը ստացվել է Սիրիայի սահմանամերձ Քոբանի քաղաքից, իսկ կատարողն Աֆրին քաղաքով անցել է թուրքական տարածք: Սոյլուն հայտարարել է, որ իր երկրի իշխանությունը չի ընդունում ահաբեկչության կապակցությամբ ԱՄՆ դեսպանատան ցավակցությունները:

Число задержанных в связи с терактом в Стамбуле выросло до 50, сообщил министр юстиции Турции Бекир Боздаг.
«Мы осуждаем все виды терроризма, независимо от того, кто его совершает. Террористические организации - враги человечества. Сегодня, как и вчера, Турция решительно продолжает борьбу с терроризмом. Число задержанных в связи с терактом достигло 50 человек. Ни одна террористическая организация не добьется успеха в какой-либо игре или атаке против Турции», - сказал Боздаг журналистам во вторник.
Днем в воскресенье на пешеходной улице Истикляль в центре Стамбула произошел взрыв, погибли шесть человек, пострадал 81. Подозреваемая в совершении теракта задержана, она призналась в связях с запрещенной в Турции Рабочей партией Курдистана (РПК). Глава турецкого МВД Сулейман Сойлу заявил о подозрениях, что указание на совершение теракта поступило из приграничного сирийского города Кобани, а исполнитель прошел на турецкую территорию через город Африн. Сойлу заявил в понедельник, что власти его страны не принимают соболезнования посольства США в связи с терактом.