Disney-ի որոշումը Մուսթաֆա Քեմալ Աթաթյուրքի կյանքի մասին աղմկահարույց սերիալը չհեռարձակելու մասին կատաղեցրել է թուրք պաշտոնյաներին։
Թուրքական ԶԼՄ-ները տեղեկացրել են, որ Disney ընկերությունը որոշել է հրաժարվել «Աթաթյուրք» պատմական դրամատիկ վեց մասանոց սերիալի ցուցադրումից, որը պետք է ցուցադրվեր Disney+ պլատֆորմում հոկտեմբերի 29-ին։ Դրա ցուցադրումը պետք է համընկներ Թուրքիայի Հանրապետության հիմնադրի ծննդյան 100-ամյակին, գրել է Politico-ն։
Թուրքիայի ռադիոյի եւ հեռուստատեսության բարձրագույն խորհրդի ղեկավար Էբուբեքիր Շահինը հայտարարել է, որ հետաքննություն կսկսվի առ այն, որ որոշումն ընդունվել է «հայկական սփյուռքի կողմից համաձայնեցված լոբբինգից հետո»։
Ավելի վաղ Ամերիկայի Հայ դատի գրասենյակը Disney-ին կոչ էր արել հրաժարվել սերիալի ցուցադրումից՝ ընկերությանը մեղադրելով «բռնապետին եւ մարդասպանին» փառաբանելու մեջ։
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի կառավարող ԱԶԿ կուսակցության մամուլի քարտուղարը Disney-ի գործողություններն անվանել է «խայտառակ» եւ հայտարարել, որ ընկերությունը զիջել է «հայկական լոբբիին»։
Disney+-ը հայտարարությունում հաստատել է, որ սերիալը չի հեռարձակվելու, բայց տեղեկացրել է, որ սերիալը վերցրել է FOX դուստր ընկերությունը։ Ցանցը հայտարարել է, որ այդ քայլը սովորական կոմերցիոն ծրագրային որոշում էր՝ «կոնտենտի տարածման մեր վերանայված ռազմավարությանը համապատասխան», իսկ նրա ներկայացուցիչը հրաժարվել է մեկնաբանել սերիալի քննադատությունը։

Решение Disney не транслировать скандальный сериал о жизни Мустафы Кемаля Ататюрка взбесило турецких чиновников.
Турецкие СМИ сообщили, что компания Disney решила отказаться от показа шести серийного исторического драматического сериала «Ататюрк», который должен был выйти на платформе Disney+ 29 октября. Его выпуск был приурочен к 100-летию со дня основания Турецкой республики, пишет Politico.
Эбубекир Шахин, глава Высшего совета радио и телевидения Турции, объявил, что будет начато расследование утверждений о том, что решение было принято после «согласованного лоббирования со стороны армянской диаспоры».
Ранее Армянский национальный комитет Америки призвал Disney отказаться от трансляции сериала, обвинив компанию в прославлении «диктатора и убийцы».
Пресс-секретарь правящей партии ПСР президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана назвал действия Disney «позорными» и заявил, что компания уступила «армянскому лобби».
В заявлении Disney+ подтвердил, что сериал не будет транслироваться, но сообщил, что сериал подхватила дочерняя компания FOX. Сеть заявила, что этот шаг был обычным коммерческим программным решением «в соответствии с нашей пересмотренной стратегией распространения контента», а ее представитель отказался комментировать критику сериала.
Умерла Анук Эме
Феллини особенно почитал ее, говоря, что ее «лицо обладает такой же интригующей чувственностью, как у Греты Гарбо, Марлен Дитрих или Синди Кроуфорд, этих великих загадочных королев, этих жриц женственности»...
В Ереване состоится Международный фестиваль короткометражных фильмов «Один кадр»
Официальные церемонии открытия и закрытия фестиваля состоятся в Доме кино…
В российском онлайн-кинотеатре Okko пройдет премьера политического детектива Виктора Согомоняна «Варшава’21»
Режиссер-постановщик сериала «Варшава’21» - Феликс Герчиков, оператор-постановщик – Антон Костромин, художник-постановщик…