Բրյուսելում կայացել է ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի և Ադրբեջանի նախագահի արտաքին քաղաքականության հարցերով խորհրդական Հիքմեթ Հաջիևի հանդիպումը, որին մասնակցել են Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Գերմանիայի Կանցլեր Օլաֆ Շոլցի դիվանագիտական խորհրդականները, ինչպես նաև Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը։ Այս մասին ասված է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի մամուլի քարտուղարի հրապարական հաղորդագրության մեջ։
Հաղորդագրությունը ներկայացնում ենք ստորեւ.
«Նախագահ Միշելի բարձր հովանու ներքո նրա դիվանագիտական խորհրդականներ Սայմոն Մորդյուն և Մագդալենա Գրոնոն հյուրընկալել են Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի և Ադրբեջանի նախագահի արտաքին քաղաքականության հարցերով խորհրդական Հիքմեթ Հաջիևի հանդիպումը: Հանդիպմանը մասնակցել են նաեւ Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնի եւ Գերմանիայի կանցլեր Շոլցի դիվանագիտական խորհրդականներ Էմանուել Բոննը և Յենս Պլոետները, ինչպես նաև Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը։
Նախագահ Միշելը միացել է հանդիպման մասնակիցներին՝ մտքերի կարճ փոխանակման համար:
ԵՄ-ն մասնակիցներին հրավիրել է կարծիքներ փոխանակելու տեղում առկա իրավիճակի և տեղի բնակչության հրատապ կարիքների լուծմանն ուղղված տարբեր ջանքերի վերաբերյալ:
Եվրամիությունը ուշադիր հետևում է այս բոլոր զարգացումներին և ներգրավված է եղել ամենաբարձր մակարդակով՝ օգնելու մեղմացնել ռազմական գործողությունների ազդեցությունը խաղաղ բնակչության վրա: ԵՄ-ն այս համատեքստում կրկնել է իր դիրքորոշումն անցյալ շաբաթ Ադրբեջանի ռազմական գործողության վերաբերյալ։
Հիքմեթ Հաջիևը ներկայացրել է տեղի բնակչությանը մարդասիրական օգնություն և անվտանգություն ապահովելու Ադրբեջանի ծրագրերը։ ԵՄ-ն ընդգծել է թափանցիկության և հասանելիության անհրաժեշտությունը միջազգային հումանիտար և մարդու իրավունքների դերակատարների համար, ինչպես նաև ավելի մանրամասն Բաքվի տեսլականը Ադրբեջանում ղարաբաղցի հայերի ապագայի վերաբերյալ: ԵՄ-ն օգնություն է ցուցաբերում Ղարաբաղի հայերին:
Հանդիպումը նաև թույլ է տվել մասնակիցների միջև ինտենսիվ մտքեր փոխանակել 2023 թվականի հոկտեմբերի 5-ին Գրանադայում նախատեսված ԵՀԽ երրորդ գագաթնաժողովի շրջանակներում առաջնորդների հնարավոր հանդիպման կարևորության վերաբերյալ:
Մասնակիցներն ի գիտություն են ընդունել Հայաստանի և Ադրբեջանի համատեղ շահագրգռվածությունը՝ օգտվելու Գրանադայում հնարավոր հանդիպումից՝ շարունակելու կարգավորման իրենց ջանքերը։
Այս առումով Արմեն Գրիգորյանը և Հիքմեթ Հաջիևը բանակցություններ են վարել առաջիկա հնարավոր հանդիպմանը Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղ գործընթացն առաջ մղելու հնարավոր կոնկրետ քայլերի շուրջ, ինչպիսիք են սահմանների դելիմիտացիայի, անվտանգության, կապի, հումանիտար հարցերի և ավելի լայն խաղաղության պայմանագրի հարցերը։
Նորմալացման գործընթացի բոլոր ուղություններում անհրաժեշտ են կոնկրետ գործողություններ և վճռական փոխզիջումային լուծումներ:
ԵՄ-ն կարծում է, որ Գրանադայում հնարավոր հանդիպումը պետք է օգտագործվի և՛ Երևանի, և՛ Բաքվի կողմից՝ հրապարակայնորեն կրկնելու իրենց հավատարմությունը միմյանց տարածքային ամբողջականությանն ու ինքնիշխանությանը` համաձայն Պրահայում և Բրյուսելում նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների:

A meeting was held in Brussels between the Armenia’s Secretary of Security Council Armen Grigoryan and Advisor to Azerbaijan’s President on Foreign Policy Hikmet Hajiyev. The meeting was attended by the diplomatic advisors of the French President Emmanuel Macron and the German Chancellor Olaf Scholz, as well as the EU Special Representative for the South Caucasus and Georgian crisis, Toivo Klaar, the press secretary of the President of the European Council reported.
The press release reads as follows:
“Under the auspices of President Michel, his Diplomatic Advisers Simon Mordue and Magdalena Grono hosted a meeting between Secretary of Armenia’s Security Council Armen Grigoryan and Foreign Policy Advisor to the President of Azerbaijan Hikmet Hajiyev, with the participation of Diplomatic Advisers to FR President Macron and DE Chancellor Scholz, Emmanuel Bonne and Jens Ploetner, as well as EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia Toivo Klaar.
President Michel joined the participants for a brief exchange.
The EU invited participants to exchange views on the current situation on the ground and various efforts aimed at addressing the urgent needs of the local population.
The European Union closely follows all these developments and has been engaged at the highest level to help alleviate the impact of hostilities on civilians. The EU reiterated in this context its position on Azerbaijan’s military operation last week.
Hikmet Hajiyev outlined Azerbaijan’s plans to provide humanitarian assistance and security to the local population. The EU stressed the need for transparency and access for international humanitarian and human rights actors and for more detail on Baku’s vision for Karabakh Armenians’ future in Azerbaijan. The EU is providing assistance to Karabakh Armenians.
The meeting also allowed for intense exchanges between participants on the relevance of a possible meeting of the leaders in the framework of the Third EPC Summit scheduled for 5 October 2023 in Granada.
The participants took note of the shared interest of Armenia and Azerbaijan to make use of the possible meeting in Granada to continue their normalisation efforts.
In this regard, Armen Grigoryan and Hikmet Hajiyev engaged in talks on possible concrete steps to advance the Armenia-Azerbaijan peace process in the upcoming possible meeting, such as those with regard to border delimitation, security, connectivity, humanitarian issues, and the broader peace treaty.
Concrete action and decisive compromise solutions are needed on all tracks of the normalisation process.
The EU believes that the possible meeting in Granada should be used by both Yerevan and Baku to reiterate publicly their commitment to each other’s territorial integrity and sovereignty in line with agreements reached previously in Prague and Brussels.”