Արամուս գյուղում գործող հացատանը տեղի ունեցած զենքի գործադրմամբ խուլիգանության եվ մեկ անձի վնասվածք հասցնելու դեպքի նախաքննությամբ ձերբակալվել է հինգ անձ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ քննչական կոմիտեն:
«2024թ. հունվարի 11-ին՝ ուշ երեկոյան, քաղաքացուց Ոստիկանություն ահազանգ է ստացվել՝ Արամուս գյուղում մի քանի անձանց մասնակցությամբ միջադեպի մասին, իսկ ժամը 23:39-ին հաղորդում է ստացվել «Աբովյան» ԲԿ-ից այն մասին, որ Արամուս գյուղից, աջ դաստակի շրջանում հրազենային վնասվածքով, բուժօգնության է տեղափոխվել ներկայում Կոտայքի մարզում բնակվող մի տղամարդ:
Նախնական տվյալներ են ձեռք բերվել առ այն, որ 2024թ. հունվարի 11-ին՝ ժամը 22:45-ի սահմաններում, Կոտայքի մարզի Արամուս գյուղում գործող «էրիկի մոտ» հացատան բակում վիճաբանություն է ծագել դեռևս ինքնությունները չպարզված շուրջ տասնյակ անձանց միջև։ Այդ ընթացքում նրանք փոխադարձ հարվածներ են հասցրել միմյանց` զուգորդված փոխադարձ հայհոյանքներով, իսկ վիճաբանությանը մասնակից անձանցից մեկը, շարունակելով խուլիգանական գործողությունները, իր մոտ եղած հրազենից կրակոց է արձակել և մարմնական վնասվածք պատճառել նշված բնակչին։
Հաշվի առնելով, որ Ոստիկանությունից ստացված հաղորդման մեջ առկա են մի խումբ անձանց կողմից խուլիգանություն կատարելու, զենքի կամ մարմնական վնասվածք պատճառելու համար նախապես պատրաստված կամ հարմարեցված առարկայի կամ միջոցի գործադրմամբ խուլիգանություն կատարելու, զենքի կամ մարմնական վնասվածք պատճառելու համար նախապես պատրաստված կամ հարմարեցված առարկայի կամ միջոցի գործադրմամբ առողջությանը միջին ծանրության վնաս պատճառելու, ապօրինի կերպով հրազեն և ակոսափող հրազենի փամփուշտ ձեռք բերելու, իրացնելու, պահելու կամ կրելու հանցավոր գործողությունների հատկանիշներ՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունում, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով, 297-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, 335-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 167-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 8-րդ կետով, նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, որը հետագայում փոխանցվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերով քննության գլխավոր վարչություն։
Նախաքննության շրջանակներում կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, հայտնաբերվել են արնանման հետքեր, կրակոցի հետք, կրակված պարկուճ և այլ իրեր: Հարցաքննվել են անձինք։ Ձեռքի շրջանում վնասվածք ստացած անձը ճանաչվել է տուժող և հարցաքննվել։
Հանձնարարություն է տրվել Ոստիկանությանը՝ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ իրականացնելու, միջադեպին մասնակից անձանց, ինչպես նաև՝ գործադրված զենքը հայտնաբերելու և վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացնելու, քննությանը հետաքրքրող այլ հանգամանքներ պարզելու վերաբերյալ։
Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում հունվարի 12-ին գտնվել և վարույթն իրականցնող մարմնին են ներկայացվել միջադեպի առերևույթ մասնակիցներից հինգը, որոնց վերաբերյալ կայացվել է վերոնշյալ հանցավոր արարքները կատարելու մեջ անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածի հիմքով ձերբակալելու որոշում։
Ծանուցում. Հանցանքի համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով»,- ասվում է քննչական կոմիտեի տարածած հաղորդագրությունում:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ Shamshyan.com-ի հաղորդմամբ, կրակոց արձակելու մեջ կասկածյալը ՀՀ Պաշտպանության նախարարության Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետի նախկին տեղակալ, գեներալ-մայոր Տիրան Խաչատրյանն է, որին իրավապահները հայտնաբերել են Ջրվեժում հայտնի «Ժպիտ» հյուրանոցային համալիրից, ապա բերման ենթարկել ոստիկանության Կոտայքի բաժին:

По предварительному расследованию случая хулиганства с применением оружия и причинения телесных повреждений одному человеку в ресторане, действующем в селе Арамус, задержаны пять человек. Об этом сообщает СК Армении.
«В 2024 году. поздно вечером 11 января в полицию от гражданина поступил звонок об инциденте с участием нескольких лиц в селе Арамус, а в 23:39 из медицинского центра «Абовян» поступило сообщение о том, что из села Арамус с огнестрельным ранением в область правого запястья для оказания медицинской помощи был доставлен мужчина, в настоящее время проживающий в Котайкской области.
Получены предварительные данные, что 11 января 2024 года в районе 22:45 во дворе действующего в селе Арамус Котайкской области ресторана «У Эрика» произошла ссора между примерно десятью человек, личности которых пока не установлены. За это время они нанесли друг другу взаимные оскорбления, а один из участников ссоры, продолжая хулиганские действия, произвел выстрел из огнестрельного оружия и нанес телесные повреждения указанному жителю.
Принимая во внимание, что в сообщении, поступившем из полиции, имеются сведения о хулиганстве, совершенном группой лиц с применением оружия или предмета или средства, заранее приготовленного или приспособленного для причинения телесных повреждений, связанных с причинением тяжкого ущерба, незаконным приобретением, ношением, хранением огнестрельного оружия и боеприпасов, в следственном управлении Котайкской области Следственного комитета РА, в соответствии с пунктом 1 части 2 статьи 297 3-й частью статьи 297, 1-й частью статьи 335 и 8-м пунктом 2-й части статьи 167 Уголовного кодекса РА было возбуждено уголовное дело, которое позже было передано в Главное следственное управление Следственного комитета РА по особо важным делам.
В рамках предварительного следствия был произведен осмотр места происшествия, обнаружены следы крови, следы от пули, стреляная гильза и другие предметы. Были допрошены лица. Лицо, получившее ранение в руку, признано потерпевшим и допрошено.
Полиции дано поручение провести оперативно-розыскные мероприятия, установить лиц, причастных к происшествию, а также обнаружить использованное оружие и передать его органу, осуществляющему производство, выяснить иные обстоятельства происшествия, интересующие следствие.
В результате принятых мер 12 января пятеро предполагаемых участников инцидента были найдены и доставлены в орган, ведущий производство, и принято решение об их задержании на основании обоснованного подозрения в совершении ими вышеупомянутых преступных деяний.
Ранее Новости Армении-NEWS.am сообщало о том, что, по данным Shamshyan.com, подозреваемым в стрельбе является бывший заместитель начальника Генерального штаба Вооруженных сил Минобороны РА генерал-майор Тиран Хачатрян, которого сотрудники правоохранительных органов обнаружили в знаменитой гостинице «Жпит» в Джрвеже, после чего он был подвергнут приводу в отдел полиции Котайка.