Օսմանյան կայսրությունում երիտթուրքերի ղեկավարությունը 97 տորի առաջ հայերի ոչնչացման պլան մշակեց եւ այն իրագործեց:
Այս մասին, այսօր` ապրիլի 24-ին, Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում, NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Հայաստանի քրդական համայնքի ղեկավար Կնյազ Հասանովը:
«Ես խոնարհվում եմ Հայոց ցեղասպանության զոհերի առջեւ եւ իմ ցավակցություններն եմ հայտնում զոհերի ժառանգներին»,-ասել է նա, ընդգծելով, որ պատմական արդարությունը պետք է հաղթանակի:
«Այսօրվա Թուրքիան Օսմանյան կայսրության իրավահաջորդն է եւ պետք է իր մեջ ուժ գտնի ու ճանաչի հայ ժողովրդի ցեղասպանությունը»,-նշել է Հասանովը, հավելելով, որ տեղի ունեցածը ցեղասպանություն էր եւ ոչ մի ուրիշ բան:
NEWS.am-ի թղթակցի հարցին, թե ինչպես է գնահատում Թուրքիայի քաղաքացիական հասարակության վերաբերմունքը 1915-ի իրադարձություններին, Հայաստանի քրդերի ղեկավարն ասաց, որ թուրք հասարակության աննշան մասն է ճանաչում Հայոց ցեղասպանությունը, սակայն դա բավարար չէ:

Руководство младотурок в Османской Турции 97 лет назад разработало план по уничтожению армян и привело его в действие. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил глава курдской общины Армении Князь Гасанов, посетивший Мемориал жертвам Геноцида армян.
«Я преклоняюсь перед жертвами Геноцида армян и выражаю соболезнования всем потомкам жертв», - сказал он, подчеркнув, что историческая справедливость должна восторжествовать.
«Сегодняшняя Турция - правопреемник Османской империи, должна найти в себе силы и признать Геноцид армянского народа», - отметил глава курдской общины, подчеркнув, что происшедшее было Геноцидом и ничем иным.
Отвечая на вопрос корреспондента Новости Армении – NEWS.am о том, как он оценивает отношения гражданского общества Турции к событиям 1915 года, Князь Гасанов сказал, что незначительная часть турецкого общества признает Геноцид армян, однако этого не достаточно.