Արաբական Միացյալ Էմիրությունները հայտարարել է, որ մինչև 2027 թվականը կավարտի Հորմուզի նեղուցը շրջանցող նոր նավթամուղի շինարարությունը՝ շարունակվող հակամարտության և ռազմավարական ջրային ուղու հնարավոր երկարատև շրջափակման պայմաններում նավթի անխափան արտահանումն ապահովելու համար. հայտնում է The Guardian-ը:
Հորմուզի նեղուցը, որով մինչև Իրանի և իր հակառակորդների միջև պատերազմի սկսվելն անցնում էր ծովային ճանապարհով համաշխարհային նավթի և հեղուկացված գազի մատակարարումների մոտ 20%-ը, փաստացի շրջափակված է արդեն գրեթե 11 շաբաթ:
Սա հանգեցրել է էներգակիրների համաշխարհային գների կտրուկ աճի և ուժեղացրել ճնշումը Պարսից ծոցի երկրների տնտեսությունների վրա։
Գահաժառանգ արքայազն Խալեդ բին Մոհամմեդ բին Զայեդ Ալ Նահայանը երկրի պետական նավթային ընկերությանը հանձնարարել է արագացնել նախկինում չբացահայտված նախագծի իրականացումը։
Նոր խողովակաշարը նավթն էմիրությունների ներքին շրջաններից կհասցնի Օմանի ծոցի ափ՝ Ֆուջեյրա նավահանգիստ:
Ակնկալվում է, որ նոր երթուղին կկրկնապատկի ԱՄԷ-ի արտահանման հնարավորությունները արդեն գործող Հաբշան-Ֆուջեյրա նավթամուղի միջոցով, որն ունակ է օրական տեղափոխելու մինչև 1,8 միլիոն բարել նավթ: Այսպիսով, ընդհանուր թողունակությունը կարող է հասնել օրական 3,6 միլիոն բարելի։
Գոյություն ունեցող խողովակաշարն առանցքային դեր խաղաց այն բանից հետո, երբ Իրանը փակեց նավթատարների անցումը Հորմուզի նեղուցով՝ փետրվարի 28-ին ԱՄՆ-ի և Իսրայելի հասցրած հարվածներից կարճ ժամանակ անց։
Այսօրվա դրությամբ միայն ԱՄԷ-ն և Սաուդյան Արաբիան ունեն խողովակաշարային ենթակառուցվածք, որը հնարավորություն է տալիս նավթ արտահանելու՝ շրջանցելով Հորմուզի նեղուցը։
Երկրորդ նավթամուղի շինարարությունն արագացնելու որոշումն ընդունվել է ԱՄԷ-ի՝ ՕՊԵԿ-ից դուրս գալուց մի քանի շաբաթ անց, որին երկիրը անդամակցում էր 60 տարի։ Այս քայլը վկայում է Սաուդյան Արաբիայի հետ խորացող տարաձայնությունների մասին, որն ավանդաբար կողմ է արտահանվում արդյունահանման խիստ սահմանափակումներին՝ նավթի բարձր գները պահպանելու համար։
Կարտելից դուրս գալն ԱՄԷ-ին՝ ՕՊԵԿ-ի նախկին անդամների թվում նավթի երրորդ խոշորագույն արտադրողին հնարավորություն է տալիս հակամարտության ավարտից հետո ավելացնելու արդյունահանումն ու արտահանումը։ Նոր նավթամուղը երկրին հնարավորություն կտա մեծացնելու մատակարարումները նույնիսկ այն դեպքում, եթե Հորմուզի նեղուցի շրջափակումը ձգձգվի կամ նավագնացությունը լիովին չվերականգնվի։
Համեմատության համար նշենք, որ Սաուդյան Արաբիան իր խողովակաշարերով կարող է օրական մոտ 7 միլիոն բարել նավթ տեղափոխել Կարմիր ծովի Յանբու նավահանգիստ, որից մոտ 5 միլիոն բարելն արտահանվում է։

Объединённые Арабские Эмираты объявили, что к 2027 году завершат строительство нового нефтепровода в обход Ормузского пролива, чтобы обеспечить бесперебойный экспорт нефти в условиях продолжающегося конфликта и возможной длительной блокады стратегического водного пути, сообщает The Guardian.
Ормузский пролив, через который до начала войны между Ираном и его противниками проходило около 20% мировых поставок нефти и сжиженного газа морским путём, остаётся фактически заблокированным уже почти 11 недель.
Это привело к резкому росту мировых цен на энергоносители и усилило давление на экономики стран Персидского залива.
Наследный принц Халед бин Мохаммед бин Заид Аль Нахайян поручил государственной нефтяной компании страны ускорить реализацию ранее не раскрывавшегося проекта.
Новый трубопровод будет доставлять нефть из внутренних районов эмиратов в порт Фуджейра на побережье Оманского залива.
Ожидается, что новый маршрут удвоит экспортные возможности ОАЭ через уже действующий нефтепровод Хабшан—Фуджейра, который способен транспортировать до 1,8 млн баррелей нефти в сутки. Таким образом, общая пропускная способность может достичь 3,6 млн баррелей в день.
Существующий трубопровод сыграл ключевую роль после того, как Иран перекрыл проход танкеров через Ормузский пролив вскоре после ударов, нанесённых США и Израилем 28 февраля.
На сегодняшний день только ОАЭ и Саудовская Аравия располагают трубопроводной инфраструктурой, позволяющей экспортировать нефть в обход Ормузского пролива.
Решение ускорить строительство второго нефтепровода было принято спустя несколько недель после выхода ОАЭ из ОПЕК после 60 лет членства. Этот шаг стал свидетельством углубляющихся разногласий с Саудовской Аравией, которая традиционно выступает за жёсткие ограничения добычи для поддержания высоких цен на нефть.
Выход из картеля позволяет ОАЭ, третьему по величине производителю нефти среди бывших участников ОПЕК, нарастить добычу и экспорт после завершения конфликта. Новый нефтепровод также даст стране возможность увеличить поставки даже в том случае, если блокада Ормузского пролива затянется или судоходство не восстановится в полном объёме.
Для сравнения, Саудовская Аравия может транспортировать по своим трубопроводам около 7 млн баррелей нефти в сутки к порту Янбу на Красном море, из которых примерно 5 млн баррелей идут на экспорт.