Արևմուտքի երկրներն ու ՄԱԿ-ը լռություն են ցուցաբերում Ուկրաինայում տեղի ունեցող «լեզվական ցեղասպանության» նկատմամբ։ Այս մասին Նյու Դելիում ԲՐԻԿՍ-ի նախարարական հանդիպման ժամանակ ունեցած իր ելույթում հայտարարել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Անընդունելի է, երբ Արևմուտքի կողմից սնված Կիևի նացիստական ռեժիմն օրենսդրորեն արգելել է ռուսերենի օգտագործումը։ Էլ չենք խոսում այն մասին, որ ռուսերենը ՄԱԿ-ի պաշտոնական լեզուներից մեկն է։ Սակայն ո՛չ գլխավոր քարտուղարը, ո՛չ նրա մյուս աշխատակիցները որևէ դիտողություն կամ քննադատություն չեն հնչեցնում այս կապակցությամբ, լիակատար լռություն են պահպանում։ Դե, ըստ էության, եվրոպական և արտասահմանյան մյուս ներկայացուցիչներից ոչ ոք, ովքեր շփվում են [Վլադիմիր] Զելենսկու ռեժիմի հետ, նույնիսկ չեն էլ հիշատակում այդ ռեժիմի կողմից իրականացվող լեզվական ցեղասպանության անընդունելիության մասին»,- ասել է Լավրովը։
ՌԴ արտգործնախարարի կարծիքով՝ ռուսերենն աշխարհում միակ լեզուն է, որն արգելքի տակ է հայտնվել որևէ կոնկրետ պետությունում։

Страны Запада и ООН хранят молчание о происходящем на Украине «лингвистическом геноциде». Об этом заявил глава МИД России Сергей Лавров, выступая на министерской встрече БРИКС в Нью-Дели, передаёт ТАСС.
«Неприемлемо, когда взращенный Западом нацистский режим в Киеве законодательно запретил русский язык. Не говоря уже о том, что русский - один из официальных языков ООН. Но ни генеральный секретарь, ни другие его сотрудники не произносят никакого нарекания по этому поводу, хранят полное молчание. Ну, собственно говоря, никто из европейских и других зарубежных представителей, которые общаются с режимом [Владимира] Зеленского, даже не упоминают о неприемлемости, осуществляемом этим режимом лингвистическом геноциде», - сказал Лавров.
По мнению главы МИД РФ, русский - единственный язык в мире, попавший под запрет в одном государстве.