Գերմանիայում այս պահին փաստացի բացակայում է հանրային ապաստարանների գործող համակարգը։ Դրա մասին գրում է Bild պարբերականը։
Գերմանիայի ներքին գործերի նախարար Ալեքսանդր Դոբրինդտը ներկայացրել է քաղաքացիական պաշտպանության ծրագիր, ըստ որի՝ արտակարգ իրավիճակի դեպքում NINA բջջային հավելվածը քաղաքացիներին ուղղորդելու է դեպի մոտակա հնարավոր թաքստոցներ՝ բունկերներ, մետրոյի կայարաններ և ստորգետնյա ավտոկայանատեղիներ։ Միևնույն ժամանակ նշվում է, որ նոր ապաստարանների ստեղծման համալիր ծրագիրն արդեն ավելի քան մեկ տարի է, ինչ մնում է չհաստատված։
Գերմանիայի քաղաքների և համայնքների միավորման ղեկավար Անդրե Բերգհեգերը հայտարարել է, որ երկրում պահպանվում է ճգնաժամային իրավիճակը՝ դաշնային ու տեղական իշխանությունների, արտակարգ ծառայությունների և զինվորականների միջև համակարգման հարցում։

В Германии на данный момент фактически отсутствует функционирующая система общественных убежищ. Об этом сообщает газета Bild.
Министр внутренних дел ФРГ Александер Добриндт представил план гражданской обороны, согласно которому в случае чрезвычайной ситуации мобильное приложение NINA будет направлять граждан к ближайшим возможным укрытиям — бункерам, станциям метро и подземным парковкам. При этом отмечается, что комплексный план по созданию новых убежищ остаётся не утверждённым уже более года.
Глава Объединения городов и общин Германии Андре Бергхеггер заявил, что в стране сохраняется критическая ситуация с координацией между федеральными и местными властями, экстренными службами и военными.