Չինաստանը վճռականորեն դեմ է Ճապոնիայի տարածքում ԱՄՆ միջին հեռահարության Typhon հրթիռային համակարգերի տեղակայման ծրագրերին։ Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտնել է Չինաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Գո Ցզյակունը։
«Չինաստանը կտրականապես դեմ է ԱՄՆ-ի կողմից ասիական երկրներում միջին հեռահարության հրթիռային համակարգերի տեղակայմանը», - ասել է նա՝ այդ համալիրն անվանելով «ռազմավարական հարձակողական զենք»։ Դիվանագետի խոսքով՝ նման գործողությունները վնասում են այլ երկրների անվտանգության օրինական շահերին, ուժեղացնում են ռազմական առճակատումը և մեծացնում սպառազինությունների մրցավազքի ռիսկերը։
Չինաստանի ԱԳՆ-ում նաև ընդգծել են, որ Տոկիոյի պատրաստակամությունը՝ տեղակայելու այդ համակարգերը, վկայում է Ճապոնիայի վերառազմականացումն արագացնելու և «երկարատև պատերազմի» նախապատրաստության մասին։ Գերատեսչության ներկայացուցիչը նշել է, որ սա մարտահրավեր է հետպատերազմյան միջազգային կարգին և սպառնում է նոր անկայունություն հրահրել տարածաշրջանում։ Պեկինը Վաշինգտոնին և Տոկիոյին կոչ է արել հրաժարվել նման ծրագրերից։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր «Կիոդո» գործակալությունը, ԱՄՆ զինված ուժերը նախատեսում են հունիս-սեպտեմբեր ամիսներին անցկացվելիք զորավարժությունների ընթացքում Typhon համալիրները տեղակայել Ճապոնիայի ինքնապաշտպանության ուժերի Կանոյա ավիաբազայում, Կագոսիմա պրեֆեկտուրայում։ Typhon-ի հետ միասին զորավարժությունների ընթացքում կտեղակայվեն նաև HIMARS համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգեր։

China firmly opposes the US plans to deploy intermediate-range Typhoon missile systems in Japan, Chinese Ministry of Foreign Affairs (MFA) spokesperson Guo Jiakun said at a press briefing.
“China firmly opposes the US deployment of intermediate-range missile systems in Asian countries,” Guo said, calling the Typhoon missile system a “strategic offensive weapon.”
According to the Chinese MFA spokesperson, such actions harm the legitimate security interests of other countries, intensify military confrontation, and increase the risks of an arms race.
The Chinese MFA stressed that Tokyo’s willingness to deploy these systems indicates an acceleration of Japan’s remilitarization and preparation for a “protracted war.” China's MFA spokesperson added that this is a challenge to the post-war international order and threatens to provoke new instability in the region. Also, Beijing called on Washington and Tokyo to abandon such plans.