Դատախազն իր նախաձեռնությամբ 2026 թվականի հունիսի 5-ին, 2008 թվականի մարտի 1-2-ին Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում, հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել 2004 թվականի նոյեմբերի 8-ից մինչև 2016 թվականի փետրվարի 11-ը ՀՀ Կառավարությանն առընթեր Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի պաշտոնը զբաղեցրած Գ.Հ.-ի նկատմամբ՝ պաշտոնեական կեղծիք կատարելու, ինչպես նաև ենթակա աշխատակիցների կողմից պաշտոնեական կեղծիք կատարելը կազմակերպելու համար:
Մասնավորապես՝ քրեական վարույթով տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, 2008 թվականի մարտի 1-ին, ՀՀ ԿԱ Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի պաշտոնն զբաղեցրած Գ.Հ.-ն, «Ազատության» հրապարակում ոստիկանության ստորաբաժանումների ծառայողների բռնարարքներն արդարացնելու, ՀՀ ոստիկանության ուժերի կողմից «Ոստիկանության մասին» ՀՀ օրենքով նախատեսված ֆիզիկական ուժ և հատուկ միջոցներ գործադրելու հիմքերի ակնհայտ բացակայության պայմաններում, կեղծ հիմքեր ստեղծելու նպատակով՝ հետին ամսաթվով՝ 2008 թվականի փետրվարի 28-ի թվագրմամբ, իր ենթակա աշխատակիցների օժանդակությամբ կազմել և ՀՀ ոստիկանության պետի պաշտոնն զբաղեցրած Հ.Հ.-ին գաղտնի փոստի միջոցով ուղարկել է բովանդակությամբ կեղծ, պաշտոնեական փաստաթուղթ հանդիսացող գրություն այն մասին, թե «Ըստ ԱԱԾ-ում ստացվող օպերատիվ տվյալների՝ ՀՀ նախագահական ընտրություններից հետո՝ փետրվարի 20-ից, Լևոն Տեր-Պետրոսյանի և նրա թիմակիցների կողմից Երևանի «Ազատության» հրապարակում իրականացվող չարտոնված հանրահավաքներն ու երթերը նպատակ են հետապնդում ապակայունացնել իրավիճակը Երևան քաղաքում: Հանրահավաքների ընթացքում պարբերաբար հնչում են սադրիչ բնույթի հայտարարություններ և կոչեր: Ստացվել են նաև տեղեկություններ, որ ցուցարարներին բաժանվելու է հրազեն, պայթուցիկ նյութեր, մետաղյա ձողեր և մահակներ, որոնք կարող են օգտագործվել նրանց կողմից հրահրվող հնարավոր սադրիչ և հակաիրավական գործողությունների ընթացքում:»:
Այնուհետև, Գ.Հ.-ն վերոնշյալ փաստաթղթի կեղծ լինելու հանգամանքը քողարկելու նպատակով, 2008 թվականի մարտի դրությամբ ՀՀ ԿԱ ԱԱԾ սահմանադրական կարգի պահպանման և ահաբեկչության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության պետի տեղակալի պաշտոնն զբաղեցրած Տ.Բ.-ին դրդել է կազմակերպել և ղեկավարել օպերատիվ բնույթի կեղծ տեղեկանքներ կազմելու ու հանձնելու գործընթացը: Վերոնշյալ գործողությունների հետևանքով՝ հետին ամսաթվերով՝ 2008 թվականի փետրվարի 23-ի, փետրվարի 24-ի և փետրվարի 28-ի թվագրմամբ, կազմվել և պաշտոնեական փաստաթղթաշրջանառության մեջ են դրվել օպերատիվ բնույթի կեղծ տեղեկանքներ, որոնց բովանդակությունն իբրև թե հիմք է հանդիսացել Գ.Հ.-ի՝ 2008 թվականի փետրվարի 28-ի կեղծ գրության համար:
Դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել նաև 2008 թվականին ՀՀ ԿԱ ԱԱԾ սահմանադրական կարգի պահպանման և ահաբեկչության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության պետի տեղակալի պաշտոնն զբաղեցրած Տ.Բ.-ի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 38-314-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով (պաշտոնատար անձի կողմից շահադիտական նպատակով կամ անձնական այլ դրդումներով կամ խմբային շահերից ելնելով՝ պաշտոնական փաստաթղթերում ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ կամ գրառումներ մտցնելը կազմակերպելը), վարչության 4-րդ դեպարտամենտի քարտուղարի պաշտոնն զբաղեցրած Ն.Մ.-ի, սահմանադրական կարգի պահպանման բաժնի պետի պաշտոնն զբաղեցրած Ա.Գ.-ի և բաժնի պետի տեղակալի պաշտոնն զբաղեցրած Ա.Բ.-ի նկատմամբ՝ 314-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով:

Прокурор по собственной инициативе в рамках уголовного производства, возбужденного по факту событий, произошедших 1–2 марта 2008 года в Ереване, возбудил публичное уголовное преследование в отношении Г. А. (Горика Акопяна - ред.), занимавшего должность директора Службы национальной безопасности с 8 ноября 2004 года по 11 февраля 2016 года, за совершение должностного подлога, а также за организацию совершения должностного подлога его сотрудниками.
В частности, получены данные о том, что 1 марта 2008 года Г. А. с целью оправдать насильственные действия сотрудников подразделений полиции на Площади Свободы и создать ложные основания для применения физической силы и специальных средств силами полиции, задним числом — с датировкой 28 февраля 2008 года — при содействии подчиненных сотрудников составил и направил по секретной почте занимавшему должность начальника полиции А. А. ложное по содержанию письмо о том, что «Согласно поступающим в СНБ оперативным данным, после президентских выборов — с 20 февраля — несанкционированные митинги и шествия, проводимые Левоном Тер-Петросяном и его сторонниками на Площади Свободы, преследуют цель дестабилизировать обстановку в городе. Во время митингов периодически звучат заявления и призывы провокационного характера. Получена также информация о том, что демонстрантам будут розданы огнестрельное оружие, взрывчатые вещества, металлические прутья и дубинки, которые могут быть использованы ими в ходе возможных провокационных и противоправных действий».
Затем А. А., с целью скрыть факт подложности вышеуказанного документа, склонил Т. Б., занимавшего по состоянию на март 2008 года должность заместителя начальника Главного управления по защите конституционного строя и борьбе с терроризмом СНБ, организовать и руководить процессом составления и представления подложных справок. В результате указанных действий задним числом — с датировкой 23 февраля, 24 февраля и 28 февраля 2008 года — были составлены и введены в официальный документооборот подложные справки.
Прокурор также возбудил уголовное преследование в отношении Т. Б. по признакам части 1 статьи 38-314 Уголовного кодекса, принятого 18.04.2003 года (организация внесения должностным лицом в официальные документы заведомо ложных сведений из корыстных и иных побуждений или исходя из групповых интересов), а также в отношении Н. М., занимавшего должность секретаря 4-го департамента управления, А. Г., занимавшего должность начальника отдела по защите конституционного строя, и А. Б., занимавшего должность заместителя начальника отдела, — по признакам части 1 статьи 314.