ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը քննադատել է Դաշնային պահուստային համակարգի (ԴՊՀ) կողմից տոկոսադրույքների բարձրացման հնարավորությունը՝ հայտարարելով, որ նման քայլի համար հիմքեր չկան։
NBC News-ին տված հարցազրույցում նա միևնույն ժամանակ ընդգծել է, որ վստահում է համակարգի ղեկավար Քևին Ուորշին և ցանկանում է, որ նա ինքնուրույն որոշումներ ընդունի։ «Քևինը հրաշալի է, և ես ուզում եմ, որ նա անի այն ամենը, ինչ ճիշտ կհամարի։ Ես չեմ ուզում մեծ ազդեցություն գործել նրա վրա։
Բայց մենք ունենք հիանալի տնտեսական հաշվետվություն, գործերը հրաշալի են ընթանում, և անարդար է, որ ամեն անգամ, երբ տնտեսությունը լավ արդյունքներ է ցույց տալիս, նրանք ցանկանում են բարձրացնել տոկոսադրույքները», — հայտարարել է Թրամփը։ Նախագահը նշել է, որ ուժեղ տնտեսական ցուցանիշները հաճախ ներդրողների շրջանում մտահոգություններ են առաջացնում դրամավարկային քաղաքականության խստացման վերաբերյալ։
Նրա կարծիքով՝ տոկոսադրույքների բարձրացումը կարող է խաթարել տնտեսական աճը։ «Տոկոսադրույքները բարձրացնելու որևէ պատճառ չկա։ Երբ նրանք բարձրացնում են տոկոսադրույքները, փորձում են սպանել հաջողությունը։ Ես չեմ ուզում սպանել հաջողությունը։ Իրականում մենք պետք է նվազեցնենք տոկոսադրույքները», — ասել է Թրամփը։
Նա նաև հայտարարել է, որ ցածր տոկոսադրույքները նպաստել են ամերիկյան տնտեսության զարգացմանը և հավելել, որ իր տնտեսական կուրսի իրականացման դեպքում ԱՄՆ-ը կվերածվի «գերազանց կարգավորված մեքենայի, որի նմանը դեռ ոչ ոք չի տեսել»։ Քննարկման առիթ է դարձել մայիսին հրապարակված ԱՄՆ աշխատաշուկայի վերաբերյալ հաշվետվությունը, որը ցույց է տվել զբաղվածության կայուն աճի պահպանումը։
Տվյալների հրապարակումից հետո ֆինանսական շուկաներում ուժեղացել են սպասումները, որ ԴՊՀ-ն կարող է պահպանել խիստ դրամավարկային քաղաքականությունն ավելի երկար, քան նախկինում էր ենթադրվում։

US President Donald Trump criticized the possibility of the Federal Reserve raising interest rates, saying there were no grounds for such a move.
In an interview with NBC News, he also stressed that he trusts Federal Reserve Chair Kevin Warsh and wants him to make decisions independently. “Kevin is terrific, and I want him to do whatever he thinks is right. I don’t want to exert much influence on him.
But we have a great economic report, things are going very well, and it is unfair that every time the economy performs well, they want to raise rates,” Trump said. The president noted that strong economic indicators often fuel investor concerns about tighter monetary policy.
In his view, raising rates could undermine economic growth. “There is no reason to raise interest rates. When they raise rates, they are trying to kill success. I don’t want to kill success. In fact, we should be lowering interest rates,” Trump said.
He also said that low rates had helped the US economy grow and added that if his economic course is implemented, the United States will become “a beautifully tuned machine the likes of which no one has ever seen.” The discussion was prompted by the US labor market report published in May, which showed continued solid job growth.
After the data was released, expectations strengthened in financial markets that the Fed might keep monetary policy tight for longer than previously expected.