«Ով ասել է, թե փողով երջանկություն չես գնի, ահավոր լավ էր հասկանում, թե ինչի մասին է խոսում», — փետրվարին իր Twitter/X սոցիալական ցանցում գրել է Իլոն Մասկը, որը ժամանակին գնել էր այն 44 միլիարդ դոլարով։ Իր միտքը նա ուղեկցել էր տխուր սմայլիկով, գրում է Guardian-ը։
Ավաղ, Մասկի այս միտքը հուսահատորեն հնացած է։ 2024 թվականի հետազոտությունը բացահայտել է երջանկության մակարդակի հսկայական տարբերություն հարուստ մարդկանց և ցածր եկամուտ ունեցող քաղաքացիների միջև։ «Փողի և երջանկության միջև կապի մոտ 75%-ը կարելի է բացատրել սեփական կյանքի նկատմամբ վերահսկողության ավելի արտահայտված զգացումով», — այդ ժամանակ նշել է գիտական աշխատանքի հեղինակը։
Սակայն ամեն կանոնից լինում են բացառություններ։ Մոլորակի ամենահարուստ մարդը, կարծես, առանձնապես չի ճառագում բավարարվածություն, այնպես չէ՞։ Թվում է, թե Մասկն իր կյանքի յուրաքանչյուր ազատ րոպեն անցկացնում է X-ում զայրույթ թափելով։ Թեպետ, հնարավոր է, նրան պարզապես մի քիչ էլ գումար է պետք՝ գոյաբանական թախիծը խեղդելու համար։ Եվ եթե ամեն ինչ ընթանա ըստ պլանի, իսկ այս շաբաթ նախատեսված SpaceX-ի բաժնետոմսերի առաջնային հրապարակային տեղաբաշխումը (IPO) Իլոն Մասկին դարձնի աշխարհի առաջին տրիլիոնատերը, գուցե նա վերջապես երջանկություն գտնի։
Իհարկե, այստեղ գլխավոր խնդիրը բնավ այն չէ, թե անխուսափելի տրիլիոնատիրոջ կարգավիճակն ինչ կանի Մասկի ներաշխարհի հետ։ Գլխավոր խնդիրն այն է, թե նա ինչ կանի ժողովրդավարության հետ։ Ձեզ թվում էր, թե Մասկ-միլիարդատերն արդեն չափազանց շատ է՞։ Տրիլիոն դոլարը այս «հրթիռաշինարարին» կտա սկզբունքորեն այլ մակարդակի բացարձակ անպատժելիություն և նրան ավելի մեծ իշխանություն կտա մեր կյանքերի վրա։
Մարդկային բանականության համար դժվար է ըմբռնել միլիարդի մասշտաբը, էլ ուր մնաց՝ տրիլիոնի։ Այդ պատճառով արժե մի պահ կանգ առնել և մտածել, թե որքան անպարկեշտ մեծ գումար է սա։ Խոսքը տասներկու զրոյի մասին է՝ մեկ միլիոն անգամ մեկ միլիոն դոլար։ Եթե դուք ամեն Աստծո օր ծախսեիք մեկ միլիոն դոլար, ապա մեկ տրիլիոնը սպառելու համար ձեզ պետք կլիներ ավելի քան 2700 տարի։
Սրան կարելի է նայել նաև այլ կերպ․ եթե ձեր կարողությունը գնահատվում է 1 տրիլիոն դոլար, ապա 1 միլիոն դոլարը ձեր կապիտալի ընդամենը 0,0001%-ն է (մեկ տասհազարերորդ տոկոս)։ Ամերիկացու միջին զուտ կարողությունը կազմում է մոտ 192 700 դոլար։ Այսպիսով, մեկ միլիոն դոլարը տրիլիոնատիրոջ համար ճիշտ նույն արժեքն ունի, ինչ 19 ցենտը՝ միջին վիճակագրական ամերիկացու համար։ Իսկ 100 միլիոն դոլարը նա զգում է այնպես, ինչպես սովորական քաղաքացին՝ 19 դոլար և 27 ցենտ։ Մոտավորապես մեծ պիցցայի արժեքի չափ։
Կարող եք վիճել այս հաշվարկների հետ՝ միանգամայն տրամաբանորեն նշելով, որ Մասկի սպասվող տրիլիոնը կանխիկ գումար չէ, և դրա գնահատականը կարող է խիստ տատանվել։ Մասկը նախկինում էլ կարողանում էր մեկ օրում միլիարդներ կորցնել։ Բայց էությունը մնում է նույնը․ մեկ մարդու ձեռքում կենտրոնացած են անհամեմատ ավելի շատ ռեսուրսներ, քան պետք է ունենա որևէ առանձին վերցրած անհատ։ Նա կարող է գնել ընտրությունները ճիշտ այնպես, ինչպես ես ու դուք գնում ենք ճաշը։
Ստվերային նախագահը և «Մասկի ձեռքի գործը»
Անհնար է հարյուր տոկոսով վստահ ասել, թե ինչպիսին կլինեին 2024 թվականի նախագահական ընտրությունների արդյունքները առանց այն 290 միլիոն դոլարի, որ Մասկը նվիրաբերել էր Դոնալդ Թրամփին և այլ հանրապետականների, բայց Մասկի միլիոնները միանշանակ հեշտացրել էին նախագահի խնդիրը։ Ի պատասխան՝ տեխնոլոգիական մագնատը ստացել է իր ներդրումների ցնցող եկամտաբերություն։ 2024 թվականի հոկտեմբերին Մասկի կարողությունը գնահատվում էր մոտ 270 միլիարդ դոլար։ Երկու տարուց էլ պակաս ժամանակում նրա զուտ կապիտալն աճել է ավելի քան 500 միլիարդով, և այժմ նա կանգնած է տրիլիոնատիրոջ կարգավիճակի շեմին։
Մասկը ոչ միայն ավելացրել է իր հարստությունը, այլ նաև իր աշխարհայացքը պարտադրել է ԱՄՆ պետական ինստիտուտներին։ Մասկը փաստացի վերածվել է ստվերային նախագահի․ նա մասնակցում է նախարարների կաբինետի նիստերին և ուղեկցում Թրամփին Չինաստան ու Սաուդյան Արաբիա պետական այցերի ժամանակ, որտեղ շահավետ պայմանագրեր է կնքում իր ընկերությունների համար։
Նա նույնիսկ հասցրել է ղեկավարել իր սիրելի ստեղծած կառույցը՝ «պետական կառավարման արդյունավետության դեպարտամենտը» (Doge)։ Այնտեղ նա լայնածավալ զտում է իրականացրել պետական գերատեսչություններում, նախաձեռնել տասնյակ հազարավոր աշխատակիցների ազատումներ և աղետալիորեն կրճատել միջազգային օգնության բյուջեները։ Որոշ հաշվարկներով՝ Doge-ի նախաձեռնած ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) կազմաքանդումն արդեն հանգեցրել է 600 000 մարդու մահվան, որոնց երկու երրորդը երեխաներ են, հիվանդությունների և թերսնման պատճառով։ «Այսօր մենք ականատես ենք լինում նրան, ինչը պատմաբան Ռիչարդ Ռոուդսը կոչել է «հասարակության արհեստածին մահ»», — այս ողբերգությունների մասին գրել է Հարվարդի Թ. Հ. Չանի անվան հանրային առողջության դպրոցի Աթուլ Գավանդեն։ Թերևս սա կարելի է անվանել Իլոն Մասկի անձամբ ստեղծած մահ։
Քաղաքականության մասնավորեցում
Մասկը միայն ամենավառ և ամենալկտի ախտանիշն է շատ ավելի խոր հիվանդության․ փողը մահու չափ սերտաճել է քաղաքականության հետ։ Այն պահից, երբ 2010 թվականին ԱՄՆ Գերագույն դատարանն իր Citizens United գործով որոշմամբ կորպորացիաներին և լոբբիստական խմբերին հնարավորություն տվեց անսահմանափակ միջոցներ ծախսել նախընտրական արշավների վրա, գերհարուստ խավերը անդունդի պես հոսքերով կանխիկ գումար են լցնում քաղաքական գործողության կոմիտեներ (Super PAC)։ The New York Times-ի վերլուծությունը ցույց է տվել, որ միլիարդատերերի քաղաքական ծախսերի բաժինը 2008 թվականի 0,3%-ից (ուղղակիորեն Citizens United-ի որոշումից առաջ) աճել է մինչև 2024 թվականի դաշնային ընտրություններում բոլոր նվիրատվությունների տպավորիչ 19%-ը՝ ընդհանուր առմամբ գերազանցելով 3 միլիարդ դոլարը։
Այս աստղաբաշխական գումարը ստացվել է ընդամենը մոտ 300 միլիարդատերերից և նրանց ընտանիքներից։ Ընդամենը 300 մարդ ունի անհամաչափ ազդեցություն այն բանի վրա, թե ինչպես են ապրում մնացած բոլորը, և նրանց առաջնահերթությունները արմատապես տարբերվում են մերը։ 2013 թվականի հետազոտությունը, որը ղեկավարել էին Հյուսիսարևմտյան համալսարանի գիտնականները, ցույց է տվել, որ գերհարուստ մարդիկ շատ ավելի քիչ հակված են ներդրումներ անել առողջապահության և կրթության ոլորտի նախաձեռնություններում, որոնք օգուտ են բերում հասարակությանը ընդհանուր առմամբ։ Նրանց պետք են ցածր հարկեր և պետական կարգավորման կոշտ կրճատում, այսինքն՝ մի համակարգ, որը նրանց էլ ավելի հարուստ է դարձնում։
Եվ նրանք բավականին հաջողել են իրենց համար հենց այդպիսի համակարգ նախագծելու գործում։ Մասկը կարող է դառնալ առաջին տրիլիոնատերը, բայց հաստատ վերջինը չի լինի․ հարուստներն անհավատալի արագությամբ ավելի են հարստանում։ Անցյալ տարի միլիարդատերերի համախառն կապիտալը հասել է պատմական առավելագույնների, և այժմ մոլորակի վրա հարստության կենտրոնացումն ավելի բարձր է, քան «ոսկեզօծ դարի» ժամանակներում։
«Կազմակերպության կանխատեսմամբ՝ եթե ընթացիկ միտումները պահպանվեն, առաջիկա տասնամյակի ընթացքում աշխարհում կհայտնվեն հինգ տրիլիոնատերեր։
Համաշխարհային մասշտաբի սպառնալիք
Պետք չէ լինել սոցիալիստ կամ ձախ լիբերալ, որպեսզի սրա պատճառով բարկանաս։ Անկախ նրանից, թե քաղաքական սպեկտրում որտեղ եք գտնվում, մարդկանց մեծ մասը կհամաձայնի, որ ստատուս քվոն ոչ բարոյական է և կենսունակ չէ։
Անցյալ տարի հրապարակված Data for Progress-ի հարցումը ցույց տվեց, որ հարցվածների 70%-ը՝ անկախ տարիքից և կուսակցական պատկանելությունից, համաձայն է այն մտքի հետ, որ «մեր տնտեսական համակարգը կեղծված է հօգուտ կորպորացիաների և հարուստների»։ Politico-ի վերջին հարցումը ցույց տվեց նմանատիպ պատկեր․ ամերիկացիների 72%-ը կարծում է, որ քաղաքականության մեջ չափազանց շատ փող է պտտվում։ Բոլոր կուսակցություններից հարցվածների մեծամասնությունը հայտարարել է, որ միլիարդատերերն ունեն չափազանց մեծ ազդեցություն ամերիկյան քաղաքականության վրա։
Եվ խոսքը միայն ԱՄՆ քաղաքականության մասին չէ։ Մասկը՝ Հարավային Աֆրիկայից ներգաղթյալ, իր միջամտությունը չի սահմանափակում միայն իր բնակության երկրով։ Օրինակ՝ նա ակտիվորեն փնտրում էր այնպիսի բացեր, որոնք իրեն թույլ կտային խոշոր գումարներ ուղղել Մեծ Բրիտանիայի աջակողմյան խմբավորումներին, և հսկայական ժամանակ է անցկացնում X-ում՝ քննադատելով բրիտանական կառավարությանը։ Վերջին մի քանի շաբաթվա ընթացքում նա համառորեն շահարկում է Անգլիայում սիկհ տղամարդու կողմից կատարված սպիտակամորթ դեռահաս Հենրի Նովակի սարսափելի սպանությունը։ Մասկի անդադար մեկնաբանությունները նույնիսկ ստիպեցին վարչապետ Կիր Սթարմերին բացահայտորեն մեղադրել միլիարդատիրոջը «մեր ներքին քաղաքականությանը միջամտելու» մեջ։
Աշխարհի ամենահարուստ մարդու կարգավիճակը նրան քարտ-բլանշ է տվել խոսելու և անելու այն ամենը, ինչ ուզի՝ առանց ուղեկցող վնասի մասին մտածելու։ Մոլորակի առաջին տրիլիոնատերը դառնալը միայն կամրապնդի այդ բացարձակ ամենաթողության զգացումը։ Եվ դա մեզ ևս մեկ քայլով կմոտեցնի լիարժեք, անթաքույց օլիգարխիային։
Մենք դեռ ժամանակ ունենք փոխելու ընթացքը, բայց չթագադրված տրիլիոնատեր իշխանավորների նոր դարաշրջանի գալուստով այդ ժամանակը սրընթաց հալչում է»։

«Тот, кто сказал, что за деньги нельзя купить счастье, чертовски хорошо понимал, о чем говорит», — написал в феврале Илон Маск в своей социальной сети Twitter/X, которую он в свое время приобрел за 44 миллиарда долларов. Свою мысль он снабдил грустным смайликом, пишет Guardian.
Увы, информация Маска безнадежно устарела. Исследование 2024 года выявило колоссальную разницу в уровне счастья между богатыми людьми и гражданами с низким доходом. «Около 75% взаимосвязи между деньгами и счастьем можно объяснить более выраженным чувством контроля над собственной жизнью», — отметил тогда автор научной работы.
Но из каждого правила бывают исключения. Самый богатый человек планеты как-то не особо излучает удовлетворение, не так ли? Кажется, будто Маск проводит каждую свободную минуту своей жизни, изливая злость в X. Впрочем, возможно, ему просто нужно еще немного денег, чтобы заглушить экзистенциальную тоску. И если всё пойдет по плану, а намеченное на эту неделю первичное публичное размещение акций (IPO) SpaceX превратит Илона Маска в первого в мире триллионера, он, возможно, наконец-то обретет счастье.
Разумеется, главная проблема здесь заключается вовсе не в том, что неизбежный статус триллионера сделает с внутренним миром Маска. Главная проблема — в том, что он сделает с демократией. Вам казалось, что Маск-миллиардер — это уже слишком? Триллион долларов подарит этому «ракетчику» принципиально иной уровень абсолютной безнаказанности и даст ему еще больше власти над нашими жизнями.
Человеческому разуму трудно осознать масштаб миллиарда, не говоря уже о триллионе. Поэтому стоит ненадолго остановиться и вдуматься, насколько непристойна эта сумма. Речь идет о двенадцати нулях — миллионе миллионов долларов. Если бы вы тратили по миллиону долларов каждый божий день, вам понадобилось бы более 2700 лет, чтобы израсходовать один триллион.
Можно посмотреть на это и иначе: если ваше состояние оценивается в 1 триллион долларов, то 1 миллион долларов — это всего 0,0001% (одна десятитысячная процента) от вашего капитала. Медианный чистый капитал американца составляет около 192 700 долларов. Так вот, один миллион долларов для триллионера имеет точно такую же ценность, как 19 центов для среднестатистического американца. А 100 миллионов долларов ощущаются им так же, как обычным гражданином — 19 долларов и 27 центов. Примерно как стоимость большой пиццы.
Вы можете поспорить с этими расчетами, резонно заметив, что грядущий триллион Маска — это не наличные деньги, и его оценка может сильно колебаться. Маск и раньше умудрялся терять миллиарды за один день. Но суть остается прежней: в руках одного человека сосредоточено гораздо больше ресурсов, чем должно быть у любого отдельно взятого индивида. Он может купить выборы точно так же, как мы с вами покупаем обед.
Теневой президент и «дело рук Маска»
Невозможно со стопроцентной уверенностью утверждать, какими бы оказались результаты президентских выборов 2024 года без 290 миллионов долларов, которые Маск пожертвовал Дональду Трампу и другим республиканцам, но миллионы Маска определенно облегчили задачу президенту. В ответ технологический магнат получил потрясающую окупаемость своих инвестиций. В октябре 2024 года состояние Маска оценивалось примерно в 270 миллиардов долларов. Менее чем за два года его чистый капитал подскочил более чем на 500 миллиардов, и теперь он стоит на пороге триллионного статуса.
Маск не просто увеличил свое богатство — он навязал свое мировоззрение государственным институтам США. Маск фактически превратился в теневого президента: он посещает заседания кабинета министров и сопровождает Трампа в государственных визитах в Китай и Саудовскую Аравию, где заключает прибыльные контракты для своих компаний.
Ему даже довелось порулить своим любимым детищем — «департаментом эффективности госуправления» (Doge). Там он устроил масштабную чистку в правительственных ведомствах, инициировал увольнения десятков тысяч сотрудников и катастрофически урезал бюджеты на международную помощь. По некоторым подсчетам, инициированный Doge развал Агентства США по международному развитию (USAID) уже привел к гибели 600 000 человек, две трети из которых — дети, из-за болезней и недоедания. «Сегодня мы являемся свидетелями того, что историк Ричард Роудс назвал "рукотворной смертью общества"», — написал об этих трагедиях Атул Гаванде из Гарвардской школы общественного здравоохранения им. Т. Х. Чана. Пожалуй, это можно назвать смертью, сотворенной лично Илоном Маском.
Приватизация политики
Маск — лишь самый яркий и наглый симптом гораздо более глубокой болезни: деньги намертво срослись с политикой. С тех пор как в 2010 году Верховный суд США своим решением по делу Citizens United открыл корпорациям и лоббистским группам возможность тратить неограниченные объемы средств на предвыборные кампании, ультрабогатые слои начали бездонными потоками вливать наичные в комитеты политического действия (Super PAC). Анализ The New York Times показал, что доля расходов миллиардеров на политику выросла с 0,3% в 2008 году (прямо перед решением по Citizens United) до внушительных 19% от всех взносов на федеральных выборах в 2024 году, превысив в общей сложности 3 миллиарда долларов.
Эта астрономическая сумма поступила от каких-то 300 миллиардеров и их семей. Всего 300 человек имеют несоразмерное влияние на то, как живут все остальные, — и их приоритеты в корне отличаются от наших. Исследование 2013 года под руководством ученых из Северо-Западного университета показало, что ультрабогатые люди гораздо менее склонны инвестировать в инициативы в сфере здравоохранения и образования, которые приносят пользу обществу в целом. Им нужны низкие налоги и жесткое сокращение госрегулирования — то есть система, которая делает их еще богаче.
И они весьма преуспели в проектировании такой системы под себя. Маск может стать первым триллионером, но он точно не будет последним: богатые богатеют с умопомрачительной скоростью. В прошлом году совокупный капитал миллиардеров достиг исторических максимумов, и сейчас концентрация богатства на планете выше, чем во времена «позолоченного века».
«По прогнозам организации, если текущие тенденции сохранятся, в течение ближайшего десятилетия в мире появится пять триллионеров.
Угроза мирового масштаба
Не нужно быть социалистом или левым либералом, чтобы прийти от этого в ярость. Независимо от того, где вы находитесь на политическом спектре, большинство людей согласятся, что статус-кво не этичен и не жизнеспособен.
Опрос Data for Progress, опубликованный в прошлом году, показал, что 70% респондентов, невзирая на возраст и партийную принадлежность, согласны с тем, что «наша экономическая система сфальсифицирована в пользу корпораций и богачей». Недавний опрос Politico продемонстрировал схожую картину: 72% американцев считают, что в политике крутится слишком много денег. Большинство опрошенных из всех партий заявляют, что миллиардеры обладают чрезмерным влиянием на американскую политику.
И ведь речь идет не только о политике США. Маск, иммигрант из Южной Африки, не ограничивает свое вмешательство страной проживания. К примеру, он активно искал лазейки, которые позволили бы ему направлять крупные суммы правым группировкам в Великобритании, и проводит уйму времени в X, критикуя британское правительство. Последние несколько недель он упорно спекулирует на ужасном убийстве белого подростка Генри Новака в Англии, совершенном мужчиной-сикхом. Непрекращающиеся комментарии Маска даже вынудили премьер-министра Кира Стармера прямо обвинить миллиардера во «вмешательстве в нашу внутреннюю политику».
Статус самого богатого человека в мире дал ему карт-бланш говорить и делать все, что вздумается, без оглядки на сопутствующий ущерб. Превращение в первого на планете триллионера лишь укрепит это абсолютное чувство вседозволенности. И это сделает нас еще на шаг ближе к полноценной, неприкрытой олигархии.
У нас все еще есть время изменить траекторию, но с наступлением новой эры некоронованных повелителей-триллионеров это время стремительно тает».