Ուկրաինական ծագում ունեցող ԱՄՆ քաղաքացի Յարոսլավ Վիշնևսկին, որը նախկինում ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերի սպայական պատրաստություն էր անցել, մեղավոր է ճանաչվել հինգ դաշնային մեղադրանքներով այն բանից հետո, երբ իրավապահ մարմինները նրա մոտ հայտնաբերել են այսպես կոչված «ուրվական զենքի» անօրինական արհեստանոց՝ 3D տպագրության կիրառմամբ, հայտնել է Fox News-ը։
Հետաքննությունը սկսվել է 2024 թվականի ապրիլին, երբ ամերիկյան մաքսային ծառայությունը Չինաստանից ուղարկված ծանրոց է կալանել, որում եղել են երկու ենթադրյալ խլացուցիչներ, և որը հասցեագրված էր Վիշնևսկուն Իլինոյս նահանգում։
Վերահսկվող առաքումից և նրա տան խուզարկությունից հետո իրավապահները հայտնաբերել են մի քանի 3D տպիչներ, զենքի մասերի պատրաստման հաստոց և մեծ քանակությամբ չգրանցված զինատեսակներ։
Դատախազության տվյալներով՝ առգրավված իրերի թվում եղել են կարճափող և որսորդական հրացաններ՝ առանց գրանցման համարների, 3D տպագրությամբ պատրաստված խլացուցիչներ, զենքի հավաքման մասեր և այլ անօրինական սարքավորումներ։
Դաշնային դատարանը Վիշնևսկուն մեղավոր է ճանաչել չգրանցված զենք և խլացուցիչներ պահելու, ինչպես նաև զենքի ապօրինի արտադրության համար, որը գտնվում է ամերիկյան օրենսդրության ներքո։
Ինքը՝ Վիշնևսկին, որը, ըստ լրատվամիջոցների, ծնվել է Ուկրաինայում և մանուկ հասակում տեղափոխվել է ԱՄՆ, նախկինում անցել է ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերի սպայական պատրաստություն և սովորել է բժշկական դպրոցում՝ ռազմական բժիշկների պատրաստման ծրագրով։ Գործով դատավճիռը կհրապարակվի ավելի ուշ։

Гражданин США украинского происхождения Ярослав Вишневский, ранее прошедший подготовку офицеров ВВС США, признан виновным по пяти федеральным обвинениям после того, как правоохранительные органы обнаружили у него нелегальную мастерскую по производству так называемого «призрачного оружия» с использованием 3D-печати, сообщает Fox News.
Расследование началось в апреле 2024 года, когда американская таможня перехватила посылку из Китая с двумя предполагаемыми глушителями, отправленную на адрес Вишневского в штате Иллинойс.
После контролируемой доставки и обыска его дома сотрудники правоохранительных органов нашли несколько 3D-принтеров, станок для изготовления деталей оружия и большое количество незарегистрированного вооружения.
По данным прокуратуры, среди изъятых предметов были короткоствольные винтовки и дробовики без регистрационных номеров, 3D-печатные глушители, детали для сборки оружия и другое нелегальное оборудование.
Федеральный суд признал Вишневского виновным в хранении незарегистрированного оружия и глушителей, а также в незаконном производстве оружия, подпадающего под действие американского законодательства.
Сам Вишневский, который, по данным СМИ, родился на Украине и переехал в США в детском возрасте, ранее проходил офицерскую подготовку в ВВС США и обучался в медицинской школе по программе подготовки военных врачей. Приговор по делу будет вынесен позднее.