ԱՄՆ-ն հերքում է այն տեղեկությունը, թե երկրների միջև փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրումից անմիջապես հետո սառեցված ակտիվները կվերադարձվեն Իրանին։ Այս մասին երկուշաբթի օրը հայտնել է CNN հեռուստաալիքը։
«Դա բացարձակապես չի համապատասխանում իրականությանը։ Սա գործարք է, որտեղ վճարումը կատարվում է միայն պարտավորությունները կատարելուց հետո, և որևէ սառեցված միջոց չի ապասառեցվի, քանի դեռ իրանական կողմը չի կատարել իր ստանձնած քայլերը», — հեռուստաալիքին հայտնել է ամերիկացի իրազեկ մի պաշտոնյա։
Միևնույն ժամանակ, Financial Times-ը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին, նշում է, որ Իրանի դեմ պատժամիջոցների ցանկացած մեղմացում, այդ թվում՝ ակտիվների ապասառեցումը, ուղղակիորեն կախված կլինի Թեհրանի միջուկային ծրագրի հարցում արձանագրված առաջընթացից։
Այդուհանդերձ, պարբերականի զրուցակիցների խոսքով՝ հրադադարի ռեժիմի 60-օրյա երկարաձգման ընթացքում Միացյալ Նահանգները Իրանին նավթ վաճառելու թույլտվություն կտա։
Ավելի վաղ իրանական Mehr գործակալությունը հայտնել էր, թե Վաշինգտոնի և Թեհրանի միջև փոխըմբռնման հուշագրի նախագծով նախատեսվում է 60-օրյա եզրափակիչ բանակցությունների ընթացքում ապասառեցնել 24 միլիարդ դոլարի չափով իրանական սառեցված ակտիվները։ Ընդ որում, ըստ այդ լրահոսի, այդ գումարի կեսը Իրանին պետք է փոխանցվեր դեռևս մինչև բանակցությունների սկիզբը։

США отрицают, что замороженные активы будут возвращены Ирану сразу после подписания меморандума о взаимопонимании между странами, сообщает в понедельник телеканал CNN.
«Это совершенно не соответствует действительности. Это сделка с оплатой за выполнение обязательств, и никакие замороженные средства не будут разблокированы до тех пор, пока иранцы не выполнят свои обязательства», - заявил телеканалу осведомленный американский чиновник.
Тем временем Financial Times со ссылкой на собственные источники сообщает, что любое смягчение санкций в отношении Ирана, включая разморозку активов, будет напрямую зависеть от прогресса по ядерной программе Тегерана.
При этом, по словам собеседников издания, США предоставят Ирану разрешение на продажу нефти на период действия 60-дневного продления режима прекращения огня.
Ранее иранское агентство Mehr сообщило, что проект меморандума о взаимопонимании между Вашингтоном и Тегераном предполагает разблокировку $24 млрд замороженных иранских активов в течение 60-дневного периода заключительных переговоров. При этом половина этой суммы должна быть предоставлена Ирану до их начала.