Հյուսիսային Իռլանդիայի Դեմոկրատական յունիոնիստական կուսակցության նախկին առաջնորդ Ջեֆրի Դոնալդսոնը մեղավոր է ճանաչվել սեռական բնույթի հանցագործությունների 18 դրվագով, ներառյալ՝ բռնաբարությունը։ Որոշումն ընդունել է Նյուրի քաղաքի Թագավորական դատարանի երդվյալ ատենակալների հանձնախումբը։
63-ամյա քաղաքական գործիչը մեղադրվում էր երկու տուժողի նկատմամբ 1985-2008 թվականների ընթացքում կատարված հանցագործությունների մեջ։ Նրա կինը՝ Էլեոնորան, նույնպես անցնում էր գործով՝ օժանդակության մեղադրանքով, սակայն առողջական վիճակի պատճառով ներկա չի գտնվել նիստերին։
Երկու մեղադրյալներն էլ ավելի վաղ հերքել էին բոլոր մեղադրանքները և 2024 թվականի մարտին ձերբակալվելուց հետո ազատ էին արձակվել գրավի դիմաց։ Դատական գործընթացի սկսվելուց հետո Դոնալդսոնը հրաժարական էր տվել Հյուսիսային Իռլանդիայի Դեմոկրատական յունիոնիստական կուսակցության առաջնորդի պաշտոնից։
Հունիսի 22-ին նա կալանավորվել է դատարանի դահլիճում։ Դատավճիռը կհրապարակվի ավելի ուշ, սակայն դատավորն արդեն հայտարարել է, որ քաղաքական գործչին, ամենայն հավանականությամբ, երկարատև բանտարկություն է սպասվում։

Бывший лидер Демократической юнионистской партии Северной Ирландии Джеффри Дональдсон признан виновным по 18 эпизодам преступлений сексуального характера, включая изнасилование. Решение вынесло жюри присяжных Королевского суда в городе Ньюри.
63-летний политик обвинялся в преступлениях, совершённых в период с 1985 по 2008 год в отношении двух потерпевших. Его супруга Элеонора также проходила по делу по обвинению в пособничестве, однако не присутствовала на заседаниях по состоянию здоровья.
Оба обвиняемых ранее отвергали все обвинения и были освобождены под залог после задержания в марте 2024 года. После начала разбирательства Дональдсон ушёл в отставку с поста лидера ДЮП.
22 июня он был взят под стражу в здании суда. Приговор будет оглашён позднее, однако судья уже заявил, что политика, вероятно, ожидает длительное тюремное заключение.