Եվրոպական միությունը հաստատել է Մոլդովայի զինված ուժերին աջակցելու համար 120 մլն եվրոյի հատկացումը։ ԵՄ Խորհրդի հաղորդագրության համաձայն՝ միջոցները կտրամադրվեն Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամի միջոցով և կուղղվեն երկրի հակաօդային պաշտպանության հնարավորությունների զարգացմանը։
Ինչպես նշվում է, ֆինանսավորումը Քիշնևին հնարավորություն կտա ձեռք բերել միջին հեռահարության հակաօդային պաշտպանության համակարգեր։ Բրյուսելում հայտարարել են, որ օգնությունը կոչված է մոլդովական բանակի պաշտպանական ներուժը բարձրացնելու համար։
Ավելի վաղ Եվրոպական հանձնաժողովը հայտնել էր, որ Մոլդովան Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամից տրամադրվող միջոցների խոշորագույն ստացողների թվում է։ Մինչև հունիս Քիշնևին հատկացված աջակցության ծավալը հասել է 197 մլն եվրոյի։
Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը նշել է, որ ԵՄ-ն աջակցում է Մոլդովային՝ իրականացվող բարեփոխումների և եվրոպական տարածքի հետ ավելի սերտ ինտեգրման ձգտման հարցում։
Ռազմական օգնությունից զատ, Մոլդովան մոտ 504 մլն եվրո է ստացել ԵՄ տնտեսական աճի ծրագրի շրջանակում։ Ենթակառուցվածքների զարգացման համար, ներառյալ Պորումբրեյ-Կոմրատ ճանապարհի վերակառուցումը, նախատեսվում է ուղղել ևս 232,7 մլն եվրոյի ներդրում։
Ավելի վաղ Եվրամիությունը պաշտոնապես սկսել էր Մոլդովայի՝ ԵՄ-ին անդամակցության շուրջ բանակցությունները։

The European Union has approved the allocation of €120 million to support Moldova’s Armed Forces. The funds will be provided through the European Peace Facility and directed toward developing the country’s air defense capabilities, according to a statement by the Council of the EU.
As specified, the financing will allow Chișinău to acquire medium-range air defense systems. Brussels said the assistance is intended to enhance the defense potential of the Moldovan army.
Earlier, the European Commission reported that Moldova is among the largest recipients of funding from the European Peace Facility. By June, the volume of support allocated to Chișinău had reached €197 million.
European Commission President Ursula von der Leyen noted that the EU supports Moldova in connection with the reforms being carried out and the country’s aspiration for closer integration with the European space.
In addition to military assistance, Moldova received about €504 million under the EU Growth Plan. Another €232.7 million in investment is planned to be directed toward infrastructure development, including the reconstruction of the Porumbrei–Comrat road.