ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության կիբեռհանցագործությունների և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում կատարված հանցագործությունների քննության վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննությամբ առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Ս.Չ.-ն 2021-2025 թվականների ընթացքում անդամակցելով հանցավոր կազմակերպությանը, հանդիսանալով համակարգչային հափշտակություններ և փողերի լվացում կատարելու նպատակով ստեղծված ընկերության տնօրեն, ստեղծել և գործարկել է կեղծ կամ ձևական բովանդակությամբ համացանցային կայքեր և ինտերնետային հարթակներ:
Վերոնշյալ ընկերության բանկային հաշիվների հիման վրա բանկերից ստացվել և գործարկվել են քարտային և հեռավար վճարումներ իրականացնող վճարային տերմինալներ, որոնցում առանց օրենքով, պայմանագրով կամ իրավաչափ այլ հիմքով նախատեսված թույլտվության մուտքագրվել են ապօրինի ձեռք բերված՝ արտասահմանյան երկրների բանկերի կողմից թողարկված հազարավոր քարտապանների բանկային գաղտնիք կազմող տվյալներ (քարտի համար, քարտապանի անուն և ազգանուն, քարտի անվտանգության կոդ, գործողության ժամկետ և այլ նույնականացնող տեղեկատվություն)։ Այնուհետև, նշված տվյալների օգտագործմամբ իրականացված գործարքները ներկայացվել են իբր համացանցային գնումներ կամ ապրանքների և ծառայությունների ձեռքբերում, մինչդեռ իրականում որևէ ապրանք կամ ծառայություն չի տրամադրվել, ինչի արդյունքում հանցավոր կազմակերպության անդամներն ապօրինի, անհատույց իրենցն են դարձրել տուժող քարտապաններին պատկանող առանձնապես խոշոր չափերով՝ 538 մլն 366 հզր 761 ՀՀ դրամ գումարը։
Միաժամանակ, Ս․Չ․-ն հանցավոր կազմակերպության մյուս անդամների հետ վերը նշված հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքի՝ 538 մլն 366 հզր 761 ՀՀ դրամի ծագման աղբյուրը խեղաթյուրելու և թաքցնելու նպատակով, իրենց անվամբ ստեղծված ընկերությունների, ինչպես նաև հայրենասիրական-բարեգործական հասարակական կազմակերպության միջոցով կատարել են բազմաթիվ փոխանցումներ, բանկերում քողարկել առկա միջոցների առաջացումը, կոնվերտացումը, հափշտակված գումարները փոխանցել ինչպես իրենց, այնպես էլ հանցակիցների կողմից փաստացի տնօրինվող բանկային հաշիվներին և էլեկտրոնային դրամապանակներին, իրենց անվամբ գրանցված ընկերությունների խաղային հաշիվներին, կատարել խաղադրույքներ, որից հետո, հաշիվներին կուտակված գումարները փոխանցել են իրենց կողմից տնօրինվող բանկային քարտերին և էլեկտրոնային դրամապանակներին, կազմել և ներկայացրել կեղծ փոխառության պայմանագիր, հիշյալ միջոցներով ձեռք բերել կրիպտոակտիվներ և օրինականացրել հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով գումարը:
Ս.Չ.-ի նկատմամբ հսկող դատախազի որոշմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ հանցավոր կազմակերպությանը մասնակցելու, առանձնապես խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակություն և առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում կատարելու համար:
Հանցավոր կազմակերպության մասնակցի վերաբերյալ քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին:

В СК Армении в ходе предварительного следствия в рамках уголовного производства были получены очевидные фактические данные о том, что С.Ч., являясь в 2021–2025 годах участником преступной организации и будучи директором компании, созданной с целью совершения компьютерных хищений и отмывания денег, создал и запустил интернет-сайты и онлайн-платформы с ложным или формальным содержанием.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе СК республики, на основании банковских счетов вышеуказанной компании в банках были получены и введены в эксплуатацию платежные терминалы, осуществляющие карточные и дистанционные платежи, в которые без предусмотренного законом, договором или иным правомерным основанием разрешения были введены незаконно добытые данные, составляющие банковскую тайну, тысяч держателей карт, выпущенных банками иностранных государств. Затем операции, осуществленные с использованием указанных данных, представлялись как интернет-покупки или приобретение товаров и услуг, тогда как в действительности никакие товары или услуги не предоставлялись, в результате чего члены преступной организации незаконно и безвозмездно завладели принадлежащими потерпевшим держателям карт денежными средствами в особо крупном размере - 538 млн. 366 тыс. 761 драм.
Одновременно С.Ч. совместно с другими членами преступной организации, с целью исказить и скрыть источник происхождения имущества, полученного вышеуказанным преступным путем, через созданные на их имя компании, а также через благотворительную общественную организацию осуществили многочисленные переводы, замаскировали в банках происхождение, конвертацию имеющихся средств, перевели похищенные суммы как на банковские счета и электронные кошельки, фактически контролируемые ими самими, так и их соучастниками, на игровые счета компаний, зарегистрированных на их имя, сделали ставки, после чего накопленные на счетах суммы перевели на находящиеся в их распоряжении банковские карты и электронные кошельки, составили и представили фиктивный договор займа, приобрели на указанные средства криптоактивы и легализовали полученные преступным путем денежные средства в особо крупном размере.
В отношении С.Ч. решением прокурора возбуждено публичное уголовное преследование за участие в преступной организации, совершение компьютерного хищения в особо крупном размере и отмывание денег в особо крупном размере.
Уголовное производство в отношении участника преступной организации с обвинительным заключением направлено прокурору.