Իսպանիայի պետական օդերևութաբանական գործակալությունը (Aemet) չի բացառում, որ առաջիկա տարիներին երկրի առանձին շրջաններում օդի ջերմաստիճանը կարող է հասնել 50°C-ի։ Այս մասին հայտնել է գործակալության ներկայացուցիչ Խոսե Անխել Նունյեսը։
Նրա խոսքով՝ ֆիզիկական տեսանկյունից նման ծայրահեղ ջերմաստիճանները լիովին հնարավոր են։ Ավելին, անցյալ շաբաթ որոշ կանխատեսման մոդելներ արդեն ցույց էին տալիս, որ Գվադալկվիվիր գետի հովտում 50°C-ի հասնելու հավանականություն կա, սակայն ավելի ուշ սպասվող շոգի ինտենսիվությունը վերանայվել է նվազման ուղղությամբ։
«Կարելի է ենթադրել, որ ոչ հեռավոր ապագայում ջերմաստիճանը կհասնի այս շեմին, սակայն առայժմ հնարավոր չէ նշել հստակ ժամկետներ», — նշել է Նունյեսը։
Ավելի վաղ Aemet-ը հայտնել էր, որ 2026 թվականի առաջին կիսամյակը Իսպանիայում դարձել է ամենատաքը վերջին 65 տարվա դիտարկումների ընթացքում։ Բացի այդ, հունիսը եղել է օդերևութաբանական դիտարկումների ողջ պատմության ընթացքում երկրորդ ամենաշոգ առաջին ամառային ամիսը՝ զիջելով միայն 2025 թվականի հունիսին։ Հունիսին միջին ջերմաստիճանը կլիմայական նորմից բարձր է եղել 3,2°C-ով։
Իսպանիայի գործող ջերմաստիճանային ռեկորդը սահմանվել է 2021 թվականի օգոստոսին, երբ երկրի հարավում գտնվող Լա Ռամբլա քաղաքում օդը տաքացել էր մինչև 47,6°C։ Մասնագետների գնահատմամբ՝ շարունակվող կլիմայական փոփոխությունների ֆոնին նոր ծայրահեղ ջերմաստիճանային ռեկորդների հավանականությունը շարունակում է աճել։

Государственное метеорологическое агентство Испании (Aemet) не исключает, что в ближайшие годы температура воздуха в отдельных регионах страны может достичь отметки 50°C. Об этом сообщил представитель агентства Хосе Анхель Нуньес.
По его словам, с физической точки зрения такие экстремальные значения температуры вполне возможны. Более того, на прошлой неделе некоторые прогнозные модели уже показывали вероятность достижения 50°C в долине реки Гвадалквивир, однако позднее ожидаемая интенсивность жары была скорректирована в сторону снижения.
«Можно предположить, что в недалеком будущем температура достигнет этой отметки, однако назвать точные сроки пока невозможно», — отметил Нуньес.
Ранее Aemet сообщило, что первое полугодие 2026 года стало самым теплым в Испании за последние 65 лет наблюдений. Кроме того, июнь оказался вторым самым жарким первым летним месяцем за всю историю метеонаблюдений, уступив лишь июню 2025 года. Средняя температура в июне превышала климатическую норму на 3,2°C.
Действующий температурный рекорд Испании был установлен в августе 2021 года, когда в городе Ла-Рамбла на юге страны воздух прогрелся до 47,6°C. По оценке специалистов, на фоне продолжающегося изменения климата вероятность новых экстремальных температурных рекордов продолжает расти.