Ճապոնական Կումամոտո պրեֆեկտուրայում 7,1 մագնիտուդ հզորությամբ երկրաշարժից հետո պայթյուն է տեղի ունեցել Aeon Mall Kumamoto առևտրի կենտրոնում։ Միջադեպի նախնական պատճառ կարող էր գազի արտահոսքը լինել, հայտնում է Kyodo գործակալությունը՝ հղում անելով կառավարությունում իր աղբյուրին։
Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ Կասիմա քաղաքի շրջանում, որտեղ գտնվում է առևտրի կենտրոնը, գրանցվել են առնվազն 5- ինտենսիվությամբ ստորգետնյա ցնցումներ՝ ըստ սեյսմիկ ինտենսիվության ճապոնական սանդղակի։ Երկրաշարժից հետո առևտրային համալիրի շենքի մի մասը լուրջ վնասվածքներ է ստացել։
Տեղական իշխանությունների տվյալներով՝ առևտրի կենտրոնի ներսում հնարավոր է զոհեր լինեն։ Աղբյուրները հայտնել են, որ զոհերի թիվը կարող է զգալի լինել, սակայն զոհվածների հստակ քանակը դեռևս պարզված չէ։ Փրկարար ծառայությունները դեպքի վայրում շարունակում են որոնողափրկարարական աշխատանքները։
Իշխանությունները և արտակարգ ծառայությունները պարզում են պայթյունի հանգամանքները և գնահատում ավերածությունների մասշտաբը։ Տուժածների և միջադեպի պատճառների մասին ավելի մանրամասն տեղեկություններ են սպասվում նախնական ստուգումներն ավարտելուց հետո։

В японской префектуре Кумамото после мощного землетрясения магнитудой 7,1 произошёл взрыв в торговом центре Aeon Mall Kumamoto. Предварительной причиной инцидента могла стать утечка газа, сообщает Kyodo со ссылкой на источник в правительстве.
Ранее сообщалось, что в районе города Касима, где расположен торговый центр, были зафиксированы подземные толчки интенсивностью не менее 5- по японской шкале сейсмической интенсивности. После землетрясения часть здания торгового комплекса получила серьёзные повреждения.
По данным местных властей, внутри торгового центра могут находиться погибшие. Источники сообщили, что число жертв может быть значительным, однако точное количество погибших пока не установлено. Спасательные службы продолжают поисково-разведывательные работы на месте происшествия.
Власти и экстренные службы выясняют обстоятельства взрыва и оценивают масштаб разрушений. Более подробная информация о пострадавших и причинах инцидента ожидается после завершения первичных проверок.