Ամերիկյան հետախուզությունը կարծում է, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը կարող է ավելի պատրաստ լինել սադրիչ գործողությունների դիմելուն, որոնք կարող են առնչվել ՆԱՏՕ երկրների տարածքին, հաղորդել է CBS News-ը՝ հղում կատարելով ամերիկացի պաշտոնյաներին, որոնք ծանոթ են հատուկ ծառայությունների գնահատականներին։
Ըստ նրանց՝ խոսքը կարող է վերաբերել հիբրիդային գործողություններին, կիբեռհարձակումներին և այլ քայլերի, որոնք Մոսկվային թույլ են տալիս ժխտել իր առնչությունը, սակայն չեն ենթադրում լայնածավալ ռազմական հակամարտության սկիզբ։ Ամերիկյան հետախուզությունում կարծում են, որ մի քանի ամիս առաջվա համեմատ ռուսական ղեկավարությունը սկսել է այլ կերպ գնահատել նման գործողությունների ռիսկերը։
Պաշտոնյաների խոսքով՝ Մոսկվայի ենթադրյալ նպատակը պարտադիր չէ, որ լինի ՆԱՏՕ-ի հետ լայնամասշտաբ պատերազմ սադրելը, այլ՝ ստուգել դաշինքի միասնությունն ու ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի պատրաստակամությունը՝ արձագանքելու դաշնակիցներից մեկի դեմ հարձակմանը։
ԱՄՆ-ում նաև կարծում են, որ այս շաբաթվա սկզբին Լայպցիգի օդանավակայանում հայտնաբերված պայթուցիկով անօդաչուն ռուսական ծագում ունի։
Ամերիկացի պաշտոնյաները մատնանշում են նաև այլ միջադեպեր, որոնք ուժեղացրել են անհանգստությունը։ Դրանց թվում են՝ ռուսական անօդաչուների մուտքը Ռումինիայի օդային տարածք, ռուսական հրթիռի կողմից Լեհաստանի տարածքի հատումը, ինչպես նաև Եվրոպայում ենթադրյալ դիվերսիաների, կիբեռհարձակումների և այլ հիբրիդային գործողությունների հաճախացած դեպքերը։
ՆԱՏՕ գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյութեն և մյուս եվրոպացի առաջնորդները արդեն բազմիցս հայտարարել են, որ Ռուսաստանն ընդլայնում է հիբրիդային մեթոդների կիրառումը։ Ռյութեն անցյալ տարվա դեկտեմբերին զգուշացրել էր, որ դաշինքի երկրներն արդեն վտանգի տակ են, և Մոսկվան հինգ տարվա ընթացքում կարող է պատրաստ լինել ՆԱՏՕ-ի դեմ ռազմական ուժ կիրառել։
Ամերիկյան հետախուզության նոր գնահատականները հայտնվել են Ուկրաինայում շարունակվող մարտական գործողությունների և ռուսական զորքերի զգալի կորուստների ֆոնին։ Ամերիկացի պաշտոնյաների տվյալներով՝ Ռուսաստանը ամսական կորցնում է մոտ 30 հազար զինծառայող, կամ շաբաթական 5–7 հազար, ինչը գերազանցում է նոր մարտիկների հավաքագրման տեմպերը։
Միևնույն ժամանակ, հակամարտությունը դադարեցնելու ուղղությամբ ԱՄՆ դիվանագիտական ջանքերն առայժմ մտել են փակուղի, իսկ բանակցությունների վերսկսման հստակ ճանապարհ չկա։
ԿՀՎ-ն հրաժարվել է մեկնաբանել ամերիկյան հատուկ ծառայությունների գնահատականները։ ՆԱՏՕ-ում նույնպես առայժմ չեն պատասխանել CBS News-ի հարցմանը։ Պարբերականը մեկնաբանության համար դիմել է նաև Վաշինգտոնում Ռուսաստանի դեսպանատանը։
CBS News-ի տվյալներով՝ ամերիկյան հետախուզության գնահատականների մասին առաջինը հայտնել էր The Wall Street Journal-ը։
Իրավիճակն առանձնահատուկ նշանակություն է ստանում Հյուսիսատլանտյան պայմանագրի 5-րդ հոդվածի հետ կապված, որի համաձայն՝ ՆԱՏՕ 32 անդամներից մեկի վրա հարձակումը դիտարկվում է որպես հարձակում ամբողջ դաշինքի վրա։
Ավելի վաղ Թրամփը բազմիցս կասկածի տակ էր դրել այդ պարտավորությունների անվերապահությունը, թեև այլ դեպքերում հայտարարել էր ՆԱՏՕ դաշնակիցներին պաշտպանելու ԱՄՆ պատրաստակամության մասին։ Նրա վարչակազմը նաև ձգտում է ավելացնել եվրոպական երկրների պաշտպանական ծախսերը և վերաբաշխել անվտանգության համար պատասխանատվությունը դաշինքի ներսում։

Американская разведка считает, что президент России Владимир Путин может быть все более готов санкционировать провокационные действия, которые способны затронуть территорию стран НАТО, сообщает CBS News со ссылкой на америкаанских чиновников, знакомых с оценками спецслужб.
По их словам, речь может идти о гибридных операциях, кибератаках и других действиях, позволяющих Москве отрицать свою причастность, но не предполагающих начало полномасштабного военного конфликта. В американской разведке считают, что по сравнению с несколькими месяцами назад российское руководство стало иначе оценивать риски подобных действий.
Предполагаемая цель Москвы, по словам чиновников, может заключаться не обязательно в провоцировании масштабной войны с НАТО, а в проверке единства альянса и готовности администрации президента США Дональда Трампа реагировать на нападение на одного из союзников.
В США также считают, что обнаруженный ранее на этой неделе в аэропорту Лейпцига беспилотник со взрывчаткой имеет российское происхождение.
Американские чиновники указывают и на другие инциденты, усилившие обеспокоенность. Среди них — заходы российских беспилотников в воздушное пространство Румынии, пересечение российской ракетой территории Польши, а также участившиеся случаи предполагаемых диверсий, кибератак и других гибридных операций в Европе.
Генсек НАТО Марк Рютте и другие европейские лидеры уже неоднократно заявляли, что Россия расширяет применение гибридных методов. Рютте в декабре прошлого года предупреждал, что страны альянса уже находятся под угрозой и Москва в течение пяти лет может быть готова применить против НАТО военную силу.
Новые оценки американской разведки появились на фоне продолжающихся боевых действий на Украине и значительных потерь российских войск. По данным американских чиновников, Россия теряет около 30 тыс. военнослужащих в месяц, или 5–7 тыс. в неделю, что превышает темпы набора новых бойцов.
При этом дипломатические усилия США по прекращению конфликта пока зашли в тупик, а четкого пути к возобновлению переговоров нет.
ЦРУ отказалось комментировать оценки американских спецслужб. В НАТО также пока не ответили на запрос CBS News. Издание обратилось за комментарием и в посольство России в Вашингтоне.
По данным CBS News, впервые об оценках американской разведки сообщила The Wall Street Journal.
Особое значение ситуация приобретает в связи со статьей 5 Североатлантического договора, согласно которой нападение на одного из 32 членов НАТО рассматривается как нападение на весь альянс.
Ранее Трамп неоднократно ставил под вопрос безусловность этих обязательств, хотя в других случаях заявлял о готовности США защищать союзников по НАТО. Его администрация также добивается увеличения расходов европейских стран на оборону и перераспределения ответственности за безопасность внутри альянса.