Գերմանիայի արևմուտքում գտնվող ռազմական բազայի վերևում նկատել են երկու անօդաչու սարք. դա տեղի է ունեցել Լայպցիգի օդանավակայանում ուկրաինական Ան-124 «Ռուսլան» ինքնաթիռների մոտ պայթուցիկով դրոնի հայտնաբերումից մի քանի օր անց։
Բազան գտնվում է Մեխերնիխ քաղաքում՝ Հյուսիսային Ռեյն — Վեստֆալիա երկրամասի տարածքում, Բոննից ոչ հեռու. առկա տվյալների համաձայն՝ այնտեղ պահվում են ամերիկյան Patriot հակաօդային պաշտպանության համակարգերի բաղադրիչներ։
Բունդեսվերի զինված ուժերի հրամանատարության մամուլի քարտուղարը հայտնել է, որ դեպքի վայր են ուղարկվել ռազմական ոստիկանության աշխատակիցներ, որից հետո գործը փոխանցվել է տեղական ոստիկանությանը։
Ավելի վաղ եվրոպացի որոշ պաշտոնյաներ Ռուսաստանին մեղադրում էին ԱԹՍ-ների կիրառմամբ դիվերսիաների փորձերի մեջ, սակայն Մոսկվան այդ պնդումները աբսուրդային էր անվանել։
ՀՕՊ համակարգերը, առաջին հերթին՝ Patriot-ը, վճռորոշ նշանակություն ունեն Ուկրաինայի՝ ռուսական բալիստիկ հրթիռները որսալու կարողության համար։ Այս շաբաթ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին դիմել է դաշնակիցներին՝ լրացուցիչ հակահրթիռների մատակարարումներ խնդրելով։
Գերմանիայի ներքին գործերի նախարար Ալեքսանդր Դոբրինդտը Bild թերթին ասել է, որ Գերմանիան դարձել է «ապակայունացնող հարձակումների» գլխավոր թիրախներից մեկը։
«Մենք պատերազմի վիճակում չենք, բայց ամեն օր թիրախ ենք դառնում հիբրիդային պատերազմի պայմաններում», — նշել է նա։

Над военной базой на западе Германии заметили два беспилотника — это произошло через несколько дней после того, как в аэропорту Лейпцига рядом с украинскими самолетами Ан-124 «Руслан» был обнаружен дрон со взрывчаткой.
База находится в городе Мехерних на территории земли Северный Рейн — Вестфалия неподалеку от Бонна; там, по имеющимся данным, хранятся компоненты для американских систем противовоздушной обороны Patriot.
Пресс-секретарь командования Вооруженных сил Бундесвера сообщила, что на место были направлены сотрудники военной полиции, после чего дело было передано местным полицейским.
Некоторые европейские чиновники ранее обвиняли Россию в попытках диверсий с использованием БПЛА, однако Москва называла эти утверждения абсурдными.
Системы ПВО, главным образом Patriot, имеют решающее значение для способности Украины перехватывать российские баллистические ракеты. На этой неделе украинский президент Владимир Зеленский обратился к союзникам с просьбой о дополнительных поставках ракет-перехватчиков.
Министр внутренних дел Германии Александр Добриндт заявил газете Bild, что Германия стала одной из главных мишеней «дестабилизирующих атак».
«Мы не находимся в состоянии войны, но ежедневно становимся мишенью в гибридной войне», — отметил он.