Տյումենի մարզում անօդաչու թռչող սարքերի հարձակման հետևանքով վնասվել է Ռուսաստանում հեղուկացված ածխաջրածնային գազի արտադրության խոշորագույն գործարանը, հայտնում է Reuters գործակալությունը՝ հղում անելով ոլորտի երեք աղբյուրների։
Խոսքը վերաբերում է «Սիբուր» ընկերության «ЗапСибНефтехим» նավթաքիմիական համալիրին Տոբոլսկում։ Աղբյուրներից մեկի տվյալներով՝ ձեռնարկությունը դադարեցրել է աշխատանքը անորոշ ժամկետով։ Այժմ մասնագետները գնահատում են վնասների ծավալն ու դրանց հետևանքները։
Տյումենի մարզի նահանգապետ Ալեքսանդր Մոորը երկուշաբթի հայտնել էր, որ տարածաշրջանի արդյունաբերական օբյեկտներից մեկում անօդաչու թռչող սարքերի հարձակումից հետո հրդեհ է բռնկվել, սակայն չէր հստակեցրել, թե կոնկրետ որ ձեռնարկությունն է տուժել։
«Սիբուր» ընկերությունը հրաժարվել է մեկնաբանել տեղեկությունը։
Ձեռնարկության աշխատանքի խափանումների մասին անուղղակիորեն վկայում են նաև առևտրի տվյալները։ Երեքշաբթի Սանկտ Պետերբուրգի միջազգային ապրանքահումքային բորսայում Տոբոլսկի բեռնման կետից մատակարարման համար հեղուկացված ածխաջրածնային գազի ծավալներ չեն ներկայացվել։ Ավելի վաղ այնտեղից կանոնավոր կերպով օրական վաճառվում էր մոտ 4 հազար տոննա պրոպան-բութանային խառնուրդ։
Ոլորտային աղբյուրների տվյալներով՝ «ЗапСибНефтехим»-ը տարեկան մոտ 6 միլիոն տոննա հեղուկացված ածխաջրածնային գազ է արտադրում, ինչը կազմում է Ռուսաստանում այս տեսակի արտադրանքի ընդհանուր արտադրության մոտ 40%-ը։ Ձեռնարկությունում արտադրված հեղուկացված ածխաջրածնային գազի մոտ կեսն օգտագործվում է որպես հումք Տոբոլսկում «Սիբուր»-ի ինտեգրված համալիրի նավթաքիմիական արտադրության համար։

В Тюменской области в результате атаки беспилотников поврежден крупнейший в России завод по производству сжиженного углеводородного газа, сообщает агентство Reuters со ссылкой на три источника в отрасли.
Речь идет о нефтехимическом комплексе «ЗапСибНефтехим» компании «Сибур» в Тобольске. По словам одного из источников, предприятие приостановило работу на неопределенный срок. Сейчас специалисты оценивают масштабы повреждений и их последствия.
Губернатор Тюменской области Александр Моор сообщил в понедельник, что после атаки беспилотников на одном из промышленных объектов региона произошел пожар, однако не уточнил, какое именно предприятие пострадало.
Компания «Сибур» не стала комментировать информацию.
О перебоях в работе предприятия косвенно свидетельствуют данные торгов. Во вторник на Санкт-Петербургской международной товарно-сырьевой бирже не выставлялись объемы сжиженного углеводородного газа для поставки с тобольского пункта отгрузки. Ранее оттуда регулярно продавалось около 4 тыс. тонн пропан-бутановой смеси в сутки.
По данным отраслевых источников, «ЗапСибНефтехим» производит около 6 млн тонн СУГ в год, что составляет примерно 40% общего производства этого вида продукции в России. Около половины произведенного на предприятии СУГ используется в качестве сырья для нефтехимического производства на интегрированном комплексе «Сибура» в Тобольске.