Սիրիան վճռականորեն դատապարտել է Կոլումբիայի արտաքին գործերի նախարարության հայտարարությունը, որում, նրա խոսքով, ճանաչվում է «իսրայելական ինքնիշխանությունը» օկուպացված սիրիական Գոլանի բարձունքների նկատմամբ, հաղորդում է Sana։
«Սա հակասում է միջազգային իրավունքին և Միավորված ազգերի կազմակերպության համապատասխան բանաձևերին։
Սիրիան արտահայտում է Կոլումբիայի դիրքորոշման կտրականապես մերժումն ու դատապարտումը՝ վերահաստատելով, որ Գոլանի բարձունքները սիրիական տարածքի անբաժանելի մասն են։
Կոլումբիայի կառավարության հայտարարությունը ՄԱԿ-ի կանոնադրության, ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշի հայտարարությունների, որոնք հաստատում են, որ Գոլանի բարձունքները սիրիական տարածք են և որ Միավորված ազգերի կազմակերպությունը դրանք ճանաչում է որպես Սիրիայի մաս, ինչպես նաև ուժով տարածք զավթելու անթույլատրելիության սկզբունքի և ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 1981 թվականի թիվ 497 բանաձևի աղաղակող խախտում է։
Սիրիան նաև երախտագիտություն է հայտնել օկուպացված սիրիական Գոլանի բարձունքների նկատմամբ իր օրինական իրավունքներին ցուցաբերվող աճող միջազգային աջակցության համար՝ նշելով, որ «Սիրիական Գոլաններ» վերնագրով ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի բանաձևին աջակցող պետությունների թիվը 2024 թվականի 97-ից 2025 թվականին աճել է մինչև 123։
Սիրիան կշարունակի օգտագործել իր ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և հաստատված իրավունքների պաշտպանության համար բոլոր օրինական դիվանագիտական և իրավական միջոցները, ինչպես նաև աշխատել օկուպացված տարածքների վերադարձի ուղղությամբ»,- նշել են Դամասկոսում։

Syria has strongly condemned the statement issued by the Colombian foreign ministry, which it said recognizes “Israeli sovereignty” over the occupied Syrian Golan Heights, SANA reports.
This is “inconsistent with international law and relevant United Nations resolutions,” Damascus noted.
In a statement issued by the Ministry of Foreign Affairs and Expatriates, Syria expressed its categorical rejection and condemnation of the Colombian position, affirming that the Golan is an inseparable part of Syrian territory.
The ministry said the Colombian government’s statement constitutes a flagrant violation of the UN Charter, statements by UN Secretary-General António Guterres affirming that the Golan is Syrian territory and that the United Nations recognizes it as part of Syria, as well as the principle of the inadmissibility of acquiring territory by force and UN Security Council Resolution 497 of 1981.
Syria also expressed appreciation for growing international support for its legitimate rights in the occupied Syrian Golan, noting that the number of states supporting the UN General Assembly resolution titled “The Syrian Golan” increased from 97 states in 2024 to 123 states in 2025.
Also, the Ministry of Foreign Affairs and Expatriates affirmed that Syria will continue to use all legitimate diplomatic and legal means to defend its sovereignty, territorial integrity and established rights, and to work toward the recovery of its occupied territories.